Styl życia

Awaria Facebooka obnażyła poważny problem wielu użytkowników. "Większość naszych usług w smartfonach uzależniona jest od Facebooka"

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
Kobieta ze smartfonem na ulicy

Awaria Facebooka i należących do korporacji aplikacji: Messenger, Instagram, WhatsApp, jaka miała miejsce 04.10.2021 r., była największą i najdłuższą globalną awarią tych serwisów w historii. Korzystanie z aplikacji było niemożliwe ponad sześć godzin. Ponownie zaczęły działać po północy czasu polskiego. Awaria objawiła poważny problem wielu użytkowników mediów społecznościowych.

Awaria Facebooka uniemożliwia korzystanie w wielu aplikacji i stron

Z mediów społecznościowych korporacji Facebook korzysta obecnie ponad trzy miliardy użytkowników. Spora część z nich nie loguje się do żadnych innych komunikatorów, a zdecydowaną część aplikacji uruchamia, łącząc je z Facebookiem. Dlaczego nie należy tak robić, wyjaśnił dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii:

Większość naszych usług w smartfonach uzależniona jest od Facebooka. Gdy ten ma awarię, nie możemy połączyć się z aplikacjami, sklepami internetowymi, które są połączone z naszymi facebookowymi kontami. Aby uniknąć tego w przyszłości, warto przerzucić się na tradycyjne logowanie do aplikacji i stron, bez konieczności użycia Facebooka.

Różnego typu grupy dyskusyjne, w tym te szkolne, a niekiedy również zawodowe, komunikują się wyłącznie za pośrednictwem Facebooka, Messengera czy WhatsAppa. Gdy te przestały działać, członkowie grup stracili stały dostęp do bardzo ważnych informacji i kontaktu do siebie nawzajem. Nagle doszło do sytuacji, w których uczniowie nie byli pewni, co mają zadane na kolejne dni, nie odbyły się liczne wydarzenia i spotkania, których szczegóły ustalano za pośrednictwem tych grup. To pokazuje, że warto korzystać również z komunikatorów innych korporacji, porozumiewać się krzyżowo, np. oprócz facebookowych, zainstalować również Signal, Telegram czy inne. Jest to gwarancja kontaktu z ludźmi.

Co jeszcze warto zrobić? Raz na jakiś czas zmieniać swoje hasła do mediów społecznościowych. Co prawda, jak podkreśla dr Maciej Kawecki, ostatnia awaria nie jest żadną formą ataku hakerskiego czy wycieku danych, a (w dużym skrócie) efektem błędnej konfiguracji routerów ze strony Facebooka. Niemniej jednak zmiana hasła może sprzyjać zabezpieczeniu danych przed ich możliwą utratą.

Jak zmienić hasło do Facebooka na komputerze i smartfonie?

  • Na początku należy zalogować się na swoje konto na portalu, wpisując adres e-mail oraz hasło lub wejść na nie poprzez uruchomienie aplikacji.
  • Następnie, w przypadku komputera/strony www należy kliknąć w ikonkę strzałki w prawnym górnym rogu (trójkąt skierowany w dół, ostatnia ikonka, zaraz za dzwoneczkiem). W aplikacji zwykle jest to umieszczona tam niewielka ikonka ze zdjęciem profilowym. Po jej kliknięciu pojawią się różne parametry w kaflach. Należy zjechać na dół i odnaleźć opcję Ustawienia i prywatność (Settings & Privacy) z ikonką koła zębatego.
  • Z kolei po kliknięciu trójkąta na komputerze rozwinie się lista z różnymi opcjami. Należy również wybrać Ustawienia i prywatność (Settings & Privacy) z ikonką koła zębatego.
  • Otworzy się kolejna strona, gdzie należy wybrać opcję Prywatność – skróty (Privacy Shortcuts).
  • Następnie należy wybrać opcję Bezpieczeństwo konta (Account Security).
  • Kolejnym krokiem jest klinknięcie w Zmień hasło (Change password).
  • Następnie należy wpisać bieżące hasło oraz dwa razy nowe – w celu zatwierdzenia.
  • Ostatnim krokiem jest zapisanie zmian i zalogowanie się do Facebooka ponownie, z użyciem nowego hasła.

Zmiana hasła do Facebooka nie daje gwarancji dostępu do niego zawsze i wszędzie, co pokazała ostatnia, globalna awaria. Umożliwia jednak samodzielne "wzmocnienie" bezpieczeństwa własnego profilu i zawartych w nim danych. Logowanie się do innych aplikacji i stron za pośrednictwem Facebooka jest wygodne, ponieważ zwalnia z konieczności zapamiętywania wielu różnych haseł, jednak w sytuacji kolejnej awarii, ponownie uniemożliwi korzystanie z nich. Dlatego warto "odpiąć" swój facebookowy profil od innych aplikacji, sklepów internetowych, itd.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wyciek danych z Facebooka – co nam grozi?

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Pozostałe wiadomości