Styl życia

Jak oszczędzać pieniądze – sposoby i wskazówki, które pomogą uzyskać finansową niezależność

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Jak oszczędzać pieniądze, aby w przyszłości stać się niezależnym finansowo, pozwolić sobie na podróżowanie bez granic, a może wczesną emeryturę i spokojne inwestowanie pieniędzy? O tym, jak zaoszczędzić pieniądze, piszemy na życiowych przykładach różnych sposobów na oszczędzanie.

Sposobów oszczędzania pieniędzy jest naprawdę wiele. Jak się okazuje, nawet najbardziej klasyczne i staromodne sposoby na oszczędzanie np. comiesięczne odkładanie pieniędzy, dbanie o budżet domowy czy kontrolowanie wydatków na jedzenie, mogą realnie wpłynąć na znaczne powiększenie budżetu po kilku miesiącach. Warto także zapoznać się z niektórymi instrumentami finansowymi, gdyż inwestowanie to jeden z najlepszych sposobów na to, jak skutecznie oszczędzać pieniądze.

Jak oszczędzać pieniądze i dlaczego warto to robić?

Kształtowanie w sobie umiejętności tego, jak oszczędzać pieniądze, na początku bywa zwykle najtrudniejsze.

Po czasie wyrobienia sobie nawyku oszczędzania pieniędzy, których nie widać, warto zgromadzone oszczędności regularnie inwestować. Bez względu na to, jak oszczędziliśmy pieniądze i ile, nawet drobne sumy warte są zainwestowania, czemu służyć mogą lokaty, obligacje, a nawet papiery wartościowe, czyli akcje. Dzięki temu przyśpieszymy realizację naszych celów finansowych (np. regularnego oszczędzania dla dziecka).

Precyzowanie celów przy oszczędzaniu pieniędzy stanowi osobny, bardzo ważny krok. Nie wystarczy tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, jak oszczędzać pieniądze, ale także, po co to robić? Jeżeli doprecyzujemy cel oszczędzania, czyli np. zainteresujemy się tym, jak oszczędzić pieniądze na emeryturę, wymarzone wakacje lub jak oszczędzać pieniądze na dziecko (zdrowie, edukację), to w praktyce łatwiej będzie nam odkładać regularne kwoty. Postawiony cel oszczędzania pieniędzy sprawi, że nasze działanie będzie bardziej konsekwentne.

Klasyczny sposób na oszczędzanie. Jakie rezultaty możemy osiągnąć?

Klasyczny sposób na to, jak oszczędzać pieniądze – porady krok po krok

  1. 1Zdecyduj się, jaką kwotę z miesięcznego wynagrodzenia jesteś w stanie przeznaczyć na oszczędności. Często poleca się przeznaczać na oszczędzanie pieniędzy 10% wynagrodzenia. Zaoszczędzone kwoty odkładajmy na konto w banku lub lokatę.
  2. 2Policz dokładnie, jak oszczędzane pieniądze (ile i w jakim czasie) mogą przełożyć się na realizację wyznaczonych wcześniej celów. Jeśli chcemy przez rok zaoszczędzić pieniądze na wakacje, policzmy, ile będziemy potrzebowali środków i ile co miesiąc powinniśmy zaoszczędzić.
  3. 3Mało kto jest w stanie oszczędzać kilka tysięcy złotych miesięcznie. Warto zatem rozważyć, jak oszczędzać pieniądze w domu, skupiając się na drobnych rzeczach. Jak oszczędzać pieniądze w ten sposób? Stosując system wyrzeczeń! Ilekroć nie kupisz czegoś, co nie jest ci potrzebne, ale normalnie z pewnością byś dokonał zakupu, odkładaj zaoszczędzone w ten sposób pieniądze. Średnio w ten sposób można zaoszczędzić ok. od 3 do 10 złotych dziennie. W skali roku sposób ten może dać od 1095 zł do 3650 zł oszczędności! Stanowi to doskonały przykład na to, jak oszczędzać pieniądze, których nie widać na co dzień i jednocześnie jak oszczędzać pieniądze na rzeczach, których nie potrzebujemy!

Jak oszczędzać pieniądze w domu?

Planując nasze oszczędzanie, warto skoncentrować się najpierw na najprostszych metodach. Poniżej przedstawimy, jak oszczędzać pieniądze w domu podczas codziennych czynności!

  1. 1Przeanalizuj, jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu. Jeśli często wyrzucasz resztki jedzenia, postaraj się je wykorzystywać, zamiast kupować nowe produkty. W ten sposób codziennie zaoszczędzisz kilka złotych.
  2. 2Stosuj domowe środki do czyszczenia ‒ soda oczyszczona czy ocet mogą sprawdzić się przy czyszczeniu lepiej niż niejeden drogi, markowy produkt.
  3. 3Nie kupuj niezdrowej żywności w automatach ‒ postaraj się w domu przygotowywać kanapki i termos z kawą lub herbatą, które zabierzesz do pracy.

Jak oszczędzać pieniądze… i je pomnażać? Konta bankowe, lokaty, akcje

Czy istnieje jeden, najlepszy sposób na oszczędzanie? Aby efektywnie oszczędzać pieniądze, warto zapoznać się z rynkiem usług inwestycyjnych. Chcąc skutecznie oszczędzać pieniądze, w banku lub na stronie internetowej zapoznajmy się z ofertami lokat i kont oszczędnościowych. Choć procenty na lokatach mogą być stosunkowo niskie (3-4 proc. w skali roku), to jednak pamiętajmy, że jest to zysk gwarantowany.

Oszczędzanie pieniędzy na lokatach jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zwiększyć swój kapitał, ale przede wszystkim nie chcą go stracić. Osoby bardziej ryzykowne, zastanawiające się, jak zacząć oszczędzać pieniądze w alternatywny sposób, mogą zainteresować się akcjami giełdowymi... To dobry sposób na pomnożenie oszczędności, ale wiąże się z ryzykiem, dlatego warto wcześniej nabyć jak najwięcej wiedzy. Z drugiej strony nie oczekujmy też spektakularnych zwrotów z inwestycji. Na skuteczną naukę oszczędzania pieniędzy i pomnażania ich potrzeba wiele czasu.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: twomeows/Getty Images

Pozostałe wiadomości