Jazda rowerem jest niezwykle przyjemna, ale przede wszystkim powinna być bezpieczna. Szczególnie teraz w sezonie jesienno-zimowym warto zadbać o swoje dwa kółka, by bez problemu jeździć po mokrych i śliskich nawierzchniach. Jak to zrobić, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Janisz Borczyk, bike-fitter, właściciel sklepu rowerowego, a także Magda Biskupska-Borczyk, triathlonistka.
Rowerowe SOS
Amatorzy kolarstwa jeżdżą rowerem przez cały rok. Co jesienią, a za chwilę i zimą może stanowić największe niebezpieczeństwo dla rowerzystów?
- Najgorszy jest śnieg, błoto, lód, sól, deszcz. Warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na rower i mogą powodować uszkodzenia bądź korozje - powiedział Janisz Borczyk. - Jeżeli chcemy jeździć wygodnie, bezpiecznie, to warto dbać o rower, umyć go i zakonserwować. Przede wszystkim dbamy o napęd i hamulce - dodał.
Ekspert pokazał, jak samodzielnie zabezpieczyć rower, gdy nie mamy możliwości pójść do serwisu
- Myjemy rower specjalnymi płynami, polecam stosowanie takich preparatów, bo one lepiej go zabezpieczą i nie zniszczą komponentów. Pamiętajmy, że rama jest najczęściej lakierowana specjalnym lakierem, więc nie powinniśmy go uszkodzić. Kiedy mamy wyczyszczony łańcuch, to bierzemy olej do łańcucha i aplikujemy go po jednej kropli na każde ogniwo. Jeżeli jeździmy w mokrych warunkach, to warto to zrobić po każdej jeździe. Jeśli jest sucho, to spokojnie można przejechać około 200-300 km - wskazał Borczyk.
Ważnym elementem bezpiecznej jazdy w sezonie jesienno-zimowym są odpowiednie opony
- Warto, żeby opony były troszeczkę szersze i z większym bieżnikiem. Dbamy też o to, żeby ciśnienie zimą było troszeczkę niższe, ponieważ mamy wtedy lepszą przyczepność. Każdy producent opon pisze z boku, jakie jest ciśnienie minimalne i maksymalne. Zimą to ciśnienie powinno być gdzieś po środku, żeby nie pompować do końca - zaleciła Magda Biskupska-Borczyk.
Jak odpowiednio przechowywać rower, gdy nie planujemy na nim jeździć aż do wiosny?
- Przede wszystkim trzeba go umyć, zakonserwować napęd. Jeżeli mamy taki rower dobrze zabezpieczony, to stawiamy go w suche miejsce, by nie było wilgoci, bo wilgoć niszczy komponenty - przyznał Janisz Borczyk. - Ważne też, by nie zostawiać opon na flaku, bo będzie się odkształcać koło - dodała Magda Biskupska-Borczyk.
Jak się ubrać na rower?
Strój na rower musi nie tylko chronić przed zimnem, ale też sprawiać, że kolarz będzie widoczny na drodze. - Widoczność na rowerze o tej porze roku jest kluczowa. Jeżeli kierowca nas nie będzie widział, to może dojść do jakiejś tragedii - podkreślił Janisz.
- Zmieniają się warunki od rana do wieczora. Warto zainwestować w koszulkę termiczną, bo ona chłonie pot. Na to kurtka, najlepiej przeciwdeszczowa czy przeciwwiatrowa. Im jest chłodniej, tym ta kurtka powinna być grubsza - dodała Magda.
Czy warto zakładać czapkę pod kask? - Jest to bardzo praktyczne, ponieważ jak wieje czy pada, to chroni naszą głowę. Może być zwykła, cienka czapka lub chustka. Nie zakładamy wełnianych czapek, bo one powodują, że kask wtedy nie będzie się trzymać na głowie tak, jak powinien - podkreśliła Biskupska-Borczyk.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Prognoza pogody na długi weekend 11-13 listopada i Święto Niepodległości. Gdzie będzie słonecznie?
- "Milionerzy". Czy Hemingway do siebie strzelił?
- Zorza polarna widoczna w Polsce. Skąd będziemy mogli ją obserwować?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN