Wybierając spodnie na rower, należy kierować się tym, by były wygodne i dostosowane do warunków pogodowych. Zbyt obcisłe mogą sprawić, że jazda będzie niekomfortowa. W przypadku spodenek obcisłych ważne jest, aby były wykonane techniką bezszwową, gdyż szwy mogą uwierać i przeszkadzać podczas jazdy. Niektóre modele spodenek mają wszytą specjalną wkładkę żelową.
Sport to zdrowie
Spodnie na rower – na lato, na zimę
Latem, kiedy jest ciepło, rowerzyści decydują się na spodnie krótkie. Mogą być to modele obcisłe lub nieco luźniejsze. Popularne są specjalne spodenki rowerowe z szelkami, wkładkami żelowymi, przeznaczone przede wszystkim dla osób pokonujących długie trasy, trenujących kolarstwo. Oczywiście takie spodenki może nabyć każdy rowerzysta, który pragnie jeździć wygodnie i bezpiecznie (spodenki często posiadają elementy odblaskowe). Z kolei na niepogodę polecane są spodnie na rower wykonane z materiałów sztucznych, odprowadzających wilgoć (bawełna nie jest w tym przypadku dobrym wyborem). Najlepsze są oczywiście spodnie z długą nogawką, zapewniające komfort termiczny. Trzeba pamiętać, że bardzo ważną kwestią jest ochrona stawów kolanowych przed wychłodzeniem. Luźne, długie spodnie na rower powinny mieć nogawki zakończone ściągaczem, co zapobiega wkręcaniu się spodni w łańcuch (to niezbędne ze względu na bezpieczeństwo rowerzysty). Niektóre modele zamiast ściągacza czy gumki mają zapięcia na rzepy lub suwaki.
Ciepłe spodnie na rower są konieczne przy zimowych niskich temperaturach, dlatego warto sięgnąć po spodnie z ocieplanymi nogawkami. Oczywiście można skorzystać z codziennych długich spodni, na które warto założyć specjalne nieprzemakalne spodnie na rower. Wiele z nich ma wszyty suwak po zewnętrznej stronie nogawek, który ułatwia zdejmowanie i zakładanie ich, jednak profesjonaliści stawiają na obcisłe, ocieplane spodnie z wygodną wkładką żelową, zachodzące wysoko na tułów, grzejąc plecy. Najczęściej spodnie te mają kształt dopasowanych rybaczek.
Jak dobrać spodnie rowerowe?
Spodnie na rower (zarówno damskie, jak i męskie) muszą być elastyczne, wygodne, nie krępujące ruchów – takie właśnie są spodnie rowerowe, przystosowane do tej formy aktywności. Wybór spodni do jazdy na rowerze jest naprawdę duży, poszczególne modele różnią się długością, rodzajem materiału, z którego są wykonane, grubością, a także fasonem czy dodatkowymi udogodnieniami. Wybór właściwego modelu może więc nastręczać trudności. Warto kierować się kilkoma wytycznymi, które pozwolą znaleźć idealne spodnie na rower damskie lub męskie. Przede wszystkim kryteriami są płeć użytkownika oraz wiek – inny fason będą miały spodnie dla pań, panów i dzieci. Wkładka żelowa zastosowane w spodniach do jazdy rowerowej będzie miała kształt zgodny z budową anatomiczną kobiet i mężczyzn.
Pod uwagę należy wziąć również długość spodni. Na rynku dostępne są modele spodni długich, krótkich, do kolan, ⅞. Dobrze jest posiadać pary o kilku długościach w swojej szafie. Do jazdy całorocznej należy posiadać spodnie zarówno krótkie, wykonane z cienkiego materiału, jak i zimowe, ocieplane. Do jazdy jedynie w sezonie letnim wystarczą krótkie, wygodne spodnie. Innym kryterium jest intensywność, z jaką jeździ się na rowerze oraz odległości, które się pokonuje. Na długie trasy, treningi, wycieczki najlepsze będą spodnie z wkładkami żelowymi. Do jazdy okazjonalnej taki zakup nie jest konieczny. Pod uwagę należy wziąć także nieprzemakalne spodnie na rower, które mogą przydać się o każdej porze roku. Jeśli chodzi o fason, dużym zainteresowaniem cieszą się spodnie na szelkach, które zapobiegają ich zsuwaniu się. Spodnie do jazdy na rowerze dostępne są w wielu kolorach i wzorach.
Czym się różnią spodnie na rower damskie i męskie?
Zasadniczą różnicą w spodenkach damskich i męskich jest kształt wkładki, która chroni przed podrażnieniami spowodowanymi ciągłym ocieraniem się o siodełko. Wkładki dla pań są szersze, dostosowane do kobiecej budowy ciała. Inaczej wyglądają też szelki. Męskie to jeden wychodzący z tyłu pas, rozdzielający się na dwa z przodu. W spodenkach dla pań możemy znaleźć inne rozwiązania: szelki wiązane na szyi, z systemem zapięć umożliwiającym załatwienie potrzeb fizjologicznych lub z doszytą potówką, tworzącą wraz z szelkami koszulkę termoaktywną. Spodnie damskie często szyte są w taki sposób, by pięknie podkreślić kobiecą figurę. Panie noszą zarówno dopasowane, ściśle przylegające spodnie, jak i luźne, długie spodnie na rower, pod które mogą np. założyć ochraniacze.
Zobacz także:
- Nie trzeba rezygnować ze sportów jesienią. Wystarczy wiedzieć, jak się ubrać
- Tajemnica kolarskich skarpet, czyli dlaczego są tak ważne?
- Więcej niż jazda na rowerze. Dlaczego warto się wybrać na Happy Bike Beskidy?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images