W świąteczne przygotowania powinna być zaangażowana cała rodzina. Nie zapominamy o aktywnościach dla seniorów, dzięki którym mogą czuć się potrzebni, tym samym zwiększając swoje poczucie przynależności. Dlaczego jeszcze osoby starsze powinny brać udział w tworzeniu bożonarodzeniowych tradycji? Jakie czynności mogą wykonywać z korzyścią dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego? O tym redaktorka serwisu dziendobry.tvn.pl Aleksandra Matczuk rozmawiała z psycholog i psychoterapeutką Moniką Machnicką oraz fizjoterapeutą Kamilem Jackowskim.
Święta tuż tuż
Do świąt zostało już niewiele czasu. To ostatni moment, by zakasać rękawy i stworzyć magiczne chwile w gronie bliskich. W przygotowania powinni być zaangażowani wszyscy - od najmłodszych do najstarszych członków rodziny, oczywiście na miarę indywidualnych możliwości.
Niestety, często zdarza się nam wyręczać nawet w prostych czynnościach dzieci bądź seniorów, co mimo dobrych intencji, nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Seniorzy powinni być zaangażowani w rodzinne chwile, które tworzą przecież przepiękne wspomnienia.
Seniorzy a świąteczne przygotowania
W jaki sposób osoby starsze mogą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu rodzinnej atmosfery? I dlaczego jest to ważne z punktu widzenia zdrowia psychicznego? Jak tłumaczyła psycholog i psychoterapeutka Monika Machnicka, zaangażowanie seniorów w świąteczne obowiązki daje im poczucie bycia ważnym członkiem rodziny i społeczności.
- Osoby starsze, które czują się potrzebne, mają lepsze samopoczucie i są bardziej zmotywowane do codziennej aktywności. Angażowanie ich w przygotowania świąteczne - choćby w drobne zadania - pomaga wzmacniać ich poczucie przynależności, wartości i wpływu na życie rodzinne. To także okazja, by doceniać ich wiedzę, doświadczenie czy tradycyjne przepisy, które mogą przekazać młodszym pokoleniom - tłumaczyła w rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Aleksandrą Matczuk.
Zaangażuj seniora w świąteczne aktywności
Psychoterapeutka radzi, by propozycję współpracy dla seniora przekazać w atmosferze radości, zrozumienia i bez narzucania zadań. Wystarczy zapytać ich, w czym chcieliby pomóc, zaproponować zadania odpowiednie dla ich możliwości, w tym nawet opowiadanie historii świątecznych dzieciom. Zadania mogą być również aktywne, jednak musimy pamiętać, by dbać o bezpieczeństwo osoby starszej i oferować wsparcie.
- Wspólne świąteczne przygotowania pomagają przełamać izolację, zacieśniają więzi rodzinne i wzmacniają poczucie, że są integralną częścią rodziny. Dla całej rodziny to także cenny czas, by wysłuchać opowieści, wspólnie pielęgnować tradycje i budować relacje międzypokoleniowe - wskazała psychoterapeutka. - Dzieci mogą uczyć się od seniorów tradycji i szacunku, a seniorzy czerpią radość z obecności młodszych pokoleń. Takie chwile pomagają każdemu poczuć, że jest ważnym elementem rodziny i dają poczucie przynależności, co wpływa pozytywnie na samopoczucie każdego członka rodziny - dodała Monika Machnicka.
Bezpieczne aktywności dla starszych osób
Porad na temat bezpiecznych aktywności dla seniorów udzielił nam także Kamil Jackowski, fizjoterapeuta.
- Święta są idealnym czasem na uprawianie lekkich aktywności i aktywizowanie seniorów, szczególnie jeśli to "my" wyjdziemy z inicjatywą i zaproponujemy ich wspólne wykonywanie. Począwszy od prac w domu (domowe czynności są również aktywnością), takich jak gotowanie czy wieszanie świątecznych dekoracji. Oprócz tego można pomyśleć o ruchu w rozumieniu zaplanowanej aktywności fizycznej. Doskonałym rozwiązaniem dla większości seniorów jest spacer na świeżym powietrzu, który sprzyja utrzymaniu zdrowia układu krążenia, dotlenia organizm i poprawia nastrój. Warto też zaproponować ćwiczenia rozciągające, które poprawią mobilność stawów, czy elastyczność mięśni seniorów. Jeśli senior lubi rower, być może jest przestrzeń do zakupu rowerka stacjonarnego lub trenażera rowerowego, które pomogą uprawiać lubianą aktywność w warunkach domowych. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co lubi i, co jest w stanie ćwiczyć senior - warto się go o to spytać i postarać się stworzyć mu warunki do ruchu - podkreślił ekspert. Zaznaczył przy tym, że aktywności są ważne zarówno z perspektywy zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.
- Lekkie aktywności są warunkiem utrzymania sprawności ruchowej, zapobiegają osłabieniu mięśni, sztywności stawów czy problemom z utrzymaniem równowagi, nierzadkim w wieku podeszłym. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko upadków, które są poważnym zagrożeniem dla zdrowia seniorów. Ruch poprawia przepływ krwi, wspiera pracę serca i zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Regularny, codzienny ruch sprzyja też utrzymaniu zdolności do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu. Jeśli zdecydujemy się na wspólne wykonywanie aktywności damy seniorowi większe poczucie przynależności, zmniejszymy poczucie izolacji czy obniżonego nastroju. Wzmocnimy też więzi z naszym bliskim i niewątpliwie poprawimy samopoczucie, a senior poczuje, że jest potrzebny - powiedział Kamil Jackowski.
Na co uważać podczas świątecznych przygotowań?
- Ważne, aby proponowane seniorom aktywności były bezpieczne, dostosowane do ich aktualnych możliwości i przyjemne. Zachęcając do ruchu, musimy mieć na względzie stan zdrowia seniora czy współtowarzyszące choroby. Przykładowo, senior z zaawansowaną osteoporozą nie powinien wykonywać czynności nadmiernie obciążających kręgosłup czy generujących ryzyko upadku. Osoby starsze często mają ograniczoną wydolność fizyczną, więc musimy mieć na względzie, aby prace nie wymagały pośpiechu a w razie potrzeby dawały przestrzeń na odpoczynek. Drobne prace nie powinny odbywać się w monotonnych pozycjach - długotrwałe stanie lub siedzenie może prowadzić do przeciążenia nóg, bólu pleców czy obrzęków. Niewskazane jest także proponowanie prac, które wymagają dźwigania - może to obciążać stawy czy kręgosłup. Również praca na wysokościach nie jest wskazana - nawet proste czynności jak wieszanie świątecznych dekoracji może prowadzić do utraty równowagi i upadku. Angażujmy więc, ale proponujmy zadania bezpieczne - podsumował fizjoterapeuta.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nietrafione niespodzianki pod choinką. "Z tymi prezentami zmagamy się cały rok"
- Bielizna jako prezent świąteczny. Jak dobrze ją wybrać?
- Podatek od świątecznych prezentów? "Wypłata będzie niższa"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision/Jose Luis Pelaez Inc