Z tego artykułu dowiesz się:
- kiedy myć grille,
- czym i jak je czyścić,
- jak czyścić różne rodzaje grilli.
Czyszczenie grilla domowymi sposobami - kiedy to robić?
Czyszczenie to proces, który warto rozpocząć tuż po zakończeniu grillowania. Tłuszcz łatwiej usunąć, gdy urządzenie jeszcze nie jest całkowicie schłodzone. Kratownicę wystarczy wtedy przetrzeć papierowym ręcznikiem lub nawet zwykłą gazetą, które wchłoną wszelkie pozostawione płyny.
Wiosna
Bez względu na rodzaj grilla, najważniejszą czynnością jest regularne czyszczenie rusztu, ponieważ zwęglone resztki zmieniają smak potraw, osadzają się na nich, a nawet mogą powodować zatrucia. Grillowanie na czystym ruszcie ma same zalety. Od czego zaczynamy?
Zanim przystąpimy do czyszczenia grilla, to pamiętajmy, że on nie może być gorący. Dopiero gdy się wychłodzi, możemy wierzchnią warstwę rusztu wytrzeć zwykłą gazetą
– powiedziała Agnieszka Kałuża.
Gdy pozbędziemy się pierwszej warstwy brudu, możemy przejść do dalszych czynności, Potrzebne będą nam zwykła woda, płyn do mycia naczyń oraz gąbka. Gąbkę przed użyciem warto przeciąć wzdłuż, tak aby wchodziła pomiędzy druty rusztu. W ten sposób dotrzemy do kłopotliwych miejsc i dokładnie wszystko wyczyścimy. Ostatnim etapem jest wytarcie suchym ręcznikiem papierowym.
Domowe sposoby na małe i duże zanieczyszczenia
Najlepszym sposobem na niewielki brud jest pocieranie gorącej kratki przeciętą na pół obraną cebulą, a potem mokrą szmatką. Aby się nie poparzyć, warto nadziać cebulę na długi widelec i dopiero wtedy czyścić ruszt.
Duży brud i grubą warstwę tłuszczu usuniemy za pomocą soli. Wystarczy obficie posypać nią ruszt, położyć nad rozgrzanym węglem, a kiedy sól zbrązowieje, przecieramy kratkę drucianą szczotką.
Gdy mimo wielkich starań tłuszcz na grillu jest trudny do usunięcia, warto zastawać mieszankę do zadań specjalnych. Pasta zrobiona z łyżki sody oczyszczonej i łyżeczki ciepłej wody pozostawiona na ruszcie rozpuści wszelkie zabrudzenia. Po 30 minutach wystarczy umyć kratkę, przetrzeć ją druciakiem i spłukać.
Ta papka sprawi, że cały brud dosłownie nam się odklei od drucianych części i będzie nam o wiele łatwiej go doczyścić
– zapewniała ekspertka.
Sprzęt do grillowania – jak go wyczyścić domowymi sposobami?
W sklepach mamy szeroki wybór sprzętów do grillowania - gazowe, elektryczne i węglowe. Czy różnią się one sposobem czyszczenia?
W przypadku grilla gazowego i elektrycznego pierwszą i podstawową zasadą jest odłączenie go od prądu. Dopiero zabezpieczony sprzęt możemy rozłożyć na części i zacząć czyszczenie. Taki grill można czyścić tak, jak myje się inne naczynia w domu, po uprzednim jego rozmontowaniu.
W przypadku grilla węglowego należy poczekać, aż ostygnie, a następnie pozbyć się spalonego węgla. Ruszy dobrze jest zdjąć i wymyć w domu razem z naczyniami. Dzięki temu uniknie się rozwoju bakterii i pleśni na pozostałych resztkach z grilla.
Grill węglowy możemy bardzo łatwo umyć nawet wężem ogrodowym. Grill elektryczny możemy złożyć na pół i włączyć do środka ręcznik papierowy nasączony wodą
- radziła Agnieszka Kałuża w Dzień Dobry TVN.
Zobacz także:
- Pomysły na grilla. 10 oryginalnych przepisów na dania z rusztu
- Wady i zalety grilla bezdymnego
- Wege grill - 10 przepisów na bezmięsne dania z grilla
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Imagesines/Getty Images