Dzień Piekarza i Cukiernika - kiedy obchodzimy?
Zawodowi cukiernicy i piekarze obchodzą swoje święto 15 marca. Właśnie w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa. Od najmłodszych lat zafascynowany był wszystkim, co związane z wypiekami. Pracował jako czeladnik piekarski w rodzinnym mieście – w 1770 roku zaczął pracę w przyklasztornej piekarni w Klosterbrück.
Przepisy i dania z kuchni Dzień Dobry TVN
Podczas wojen i toczących się przez Europę chorób do zakonu przybywali biedni i głodni ludzie - Klemens Maria Hofbauer nikomu nie odmawiał pomocy. Warto dodać, że w późniejszym czasie przebywał przez 21 lat w Polsce. Podejmował się wówczas pracy duszpasterskiej. Do końca pozostawał wierny swojej największej pasji – wypiekaniu chleba.
Tajemnica chleba na zakwasie
Domowy chleb na zakwasie, robiony w tradycyjny sposób, może kojarzyć się ze smakiem dzieciństwa. A już na pewno, jeśli poczujemy jego zapach. Dorota Gardias poddała się prawdziwej uczcie zmysłów w rzemieślniczej piekarni na warszawskich Kabatach.
- Zaczynam od zrobienia zakwasu, który dojrzewa i wyrasta przez 24 h. Później robimy ciasto. Dodajemy zakwas. Następnie fermentacja jest blokowana i ciasto trafia do chłodni - mówił piekarz.
Pieczenie chleba na zakwasie – krok po kroku
- Pieczenie chleba na zakwasie rozpocznij od połączenia składników. W naczyniu wymieszaj dokładnie wszystkie podane składniki tak, by stanowiły jedną masę. Pamiętaj, aby nie urabiać ciasta zbyt długo, gdyż w przypadku mąki żytniej wpłynie to na gorszy smak chleba (dłużej należy wyrabiać ciasta pszenne).
- Naczynie z ciastem na chleb na zakwasie odstaw przykryte ścierką i poczekaj co najmniej 6 godzin. Możesz równie dobrze odstawić ciasto na całą noc.
- Do przygotowanych wcześniej form, np. keksówek, przełóż ciasto. Ważne, by wcześniej ścianki formy wysmarować tłuszczem, np. olejem słonecznikowym. Możesz również obsypać brzegi mąką. Ciasto na prosty i tradycyjny chleb na zakwasie wyrównaj w naczyniu i włóż je do rozgrzanego do 220℃ piekarnika (grzanie góra-dół). Po 20 minutach zmniejsz temperaturę do 200℃ i piecz jeszcze przez ok. 40–55 minut do momentu stwardnienia i zarumienienia się skórki chleba.
- Voilà! Domowy chleb na zakwasie jest już gotowy! Pozwól mu nieco wystygnąć, a następnie zabierz się do degustacji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobac także:
- Jak zrobić chleb na zakwasie? Sprawdzone przepisy na chleb żytni na zakwasie, orkiszowy i wiele innych!
- Tradycyjny chleb na zakwasie. Jak go zrobić? Wypróbuj przepis Mirki Wilk
- Jaki chleb jest najzdrowszy? "W procesie fermentacji powstają dobre bakterie"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN