Jak sprawdzić IP routera w systemie Windows i w Macbooku?

Router
RoyalFive/Getty Images
Mając w domu Internet bezprzewodowy, prawdopodobnie posiada się też router. Jest to urządzenie, które rozdziela łącze internetowe na kilka urządzeń, tworząc tzw. sieć bezprzewodową. Warto wiedzieć, że jest to urządzenie, które sami możemy skonfigurować pod swoje potrzeby, a nie tylko korzystać z domyślnych ustawień dostawcy Internetu. Aby to jednak zrobić, należy poznać jego adres IP. Jak zatem sprawdzić adres IP routera na komputerze?

Znajomość IP routera może okazać się niezbędna, kiedy będzie konieczność wykonania aktualizacji urządzenia, zmiany jego ustawień bądź zapoznania się z dodatkowymi funkcjami. Czasami po prostu router odmawia posłuszeństwa i zanim wykona się telefon do dostawcy Internetu bądź serwisu informatycznego, warto sprawdzić wszystkie możliwości samemu.

Co to jest adres IP?

Adres IP jest identyfikatorem urządzeń (komputerów, routerów, tabletów, drukarek) podłączonych do danej sieci – lokalnej bądź bezpośrednio do Internetu. Adres IP dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to publiczny adres IP, czyli ten, który identyfikuje urządzenia w "szerszym Internecie" tj. pokazuje jest w sposób widoczny "z zewnątrz". Lokalny adres IP to z kolei identyfikator przypisywany przez router i jest dostępny wyłącznie w obrębie danej sieci lokalnej. Adres IP zapisywany jest w postaci czterech oktetów w systemie dziesiętnym, oddzielonych od siebie kropkami.

Odnalezienie adresu IP komputera oraz innych urządzeń nie jest trudnym zadaniem. W przypadku adresu IP routera wystarczy wykonać kilka prostych kroków.

Jak sprawdzić IP routera w systemie Windows?

W systemie Windows adres IP routera można sprawdzić na kilka sposobów.

Korzystając z wiersza poleceń, w tym celu należy:

  1. Nacisnąć "Menu Start".
  2. Z listy wybrać "Uruchom" i wpisać frazę "cmd". Można także od razu postarać się znaleźć opcję "Wiersz poleceń" lub zastosować skrót klawiszowy Windows + R i wpisać "cmd".
  3. W wierszu poleceń wpisać "ipconfi" i zatwierdzić klawiszem Enter.
  4. Odczytać adres IP routera obok nazwy Brama domyślna (ang. Default Gateway).

Drugi sposób to sprawdzenie adresu IP routera z opcji Centrum Sieci i Udostępniania:

  1. W okolicach zegara należy odszukać ikonę sieci, kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję "Otwórz centrum sieci i udostępniania" lub odszukać te ustawienia w "Panelu Sterowania".
  2. Przy nazwie połączenia widoczna jest sieć zaznaczona kolorem niebieskim, należy na nią kliknąć.
  3. W zakładce "Ogólne" pozostaje wybrać "Szczegóły".
  4. W wierszu "Brama domyślna IPv4" widoczny będzie adres IP routera.

Warto wiedzieć, że adres IP bramy domyślnej jest równoznaczny z adresem IP routera.

Jak sprawdzić IP routera w systemie MacOS?

  1. Po kliknięciu ikony jabłka w lewym górnym rogu ekranu, należy wybrać "Preferencje systemowe".
  2. Przejść do "Sieć", a następnie nacisnąć przycisk "Zaawansowane".
  3. W zakładce "TCP/IP" odczytać adres IP routera.

Jak sprawdzić adres IP routera w systemie Linux?

  1. Należy uruchomić aplikację "terminal".
  2. W oknie wpisać komendę "route -n" i zatwierdzić klawiszem Enter.
  3. Odczytać adres IP routera w kolumnie "Gateway" oznaczy flagą "UG".

Domyślny adres IP routera

Często zdarza się, że poszukiwanie adresu IP routera nie jest konieczne. Producenci korzystają z najpopularniejszych adresów IP. Warto więc przed przystąpieniem do poszukiwania sprawdzić ich działanie. W tym celu należy w oknie przeglądarki internetowej wpisać:

  • 192.168.1.1
  • 192.168.0.1
  • 192.168.178.1
  • 10.0.1.1 – tylko dla routerów Apple

Są to domyślne adresy przypisywane większości urządzeń. Jeśli żaden z nich nie działa, oznacza to nietypowe rozwiązanie i adres IP należy odczytać z ustawień sieciowych.

Logowanie się do routera

Aby zalogować się do routera, należy otworzyć przeglądarkę internetową (na przykład Chrome, Opera, Safari) i w pasku adresu wpisać adres IP urządzenia . Zostanie wyświetlona strona powitalna oraz prośba o wpisanie hasła. Jest ono dostępne w instrukcji routera – czasami domyślnie hasło zostało ustawione jako "admin", czasami go po prostu nie ma i można je dopiero utworzyć po pierwszym zalogowaniu się.

Dotarcie do ustawień routera umożliwia wiele wariantów jego konfiguracji, sprawdzenie portów, określenie zapory sieciowej czy stworzenie "czarnej listy" urządzeń, których nie należy wpuszczać do sieci bezprzewodowej.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo dzieci w sieci. Jak o to zadbać?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości