Jak narysować sześcian w rysunku perspektywicznym?

osoba, która rysuje
Jak narysować sześcian?
Źródło: Robin Skjoldborg/Getty Images
Rysowanie brył wymaga pracy nad techniką rysunku perspektywicznego i aksonometrycznego. Oczywiście nauka tego, jak narysować sześcian, może się rozpocząć od nieco mniej dokładnych szkiców, tworzonych trochę "na oko". Jeśli jednak rysownikowi zależy na dobrym przygotowaniu do rysunku technicznego, warto nieco więcej uwagi poświęcić ćwiczeniu, jak narysować siatkę sześcianu.

Nauka, jak narysować sześcian, dokładnie wyznaczając wszystkie jego linie i kąty, może zająć trochę czasu. Z każdym kolejnym rysunkiem doskonalić się będzie jednak widzenie perspektywiczne, które umożliwi coraz sprawniejsze przenoszenie brył na kartkę papieru.

Sześcian – jak narysować jego podstawę?

Rysowanie sześcianu należy rozpocząć od dokładnego szkicu prostokąta. Większa skala między długim a krótkim bokiem pozwoli na stworzenie rysunku w bliższej, a mniejsza – w dalszej perspektywie. Wewnątrz prostokąta należy poprowadzić linie dzielące obydwa boki na dwie równe części. Oprócz tego, przez wszystkie wierzchołki należy przeprowadzić linie poprzeczne. W ten sposób stworzona zostanie konstrukcja, w którą można będzie wpisać elipsę. Posłuży ona za narzędzie do wykreślenia podstaw sześcianu podczas rysowania bryły.

Hobby

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

Jak narysować siatkę sześcianu?

Rysowanie właściwego sześcianu należy rozpocząć od narysowania trzech linii stycznych z elipsą. Jedna będzie biegła przez jej środek, a pozostałe dwie (prostopadłe w rzucie perspektywicznym do tej pierwszej) będą stykały się z elipsą. Do tych dwóch linii należy dorysować jeszcze dwie, które dopełnią podstawy sześcianu. Również one powinny stykać się z bokami elipsy. Warto zwrócić uwagę na dokładne połączenie ze sobą linii oraz obrysu elipsy.

Wysokość sześciokąta należy wyznaczyć, przekładając na pierwszą wyrysowaną linię długość prostokąta, na którym do tej pory bazował cały rysunek.

Jak narysować sześcian w perspektywie?

Rysowanie sześcianu na podstawie elipsy wpisanej w sześciokąt ułatwia naukę perspektywicznego widzenia relacji między poszczególnymi fragmentami rysunku. Na tym etapie można już, zgodnie z stworzoną siatką linii sześcianu, wyrysować brakujące jego elementy. Wystarczy dokładnie przenieść uzyskane już wymiary na kolejne linie.

Jak narysować sześciany w grupie

Rysowanie sześcianu krok po kroku to jeszcze niewystarczający trening by uzyskać umiejętność perspektywicznego widzenia brył i swobodnego przenoszenia ich na papier. Tych zdolności uczy za to nieco żmudna praca nad rysowaniem sześcianów w grupie. Warto spróbować nauki rysowania 10 sześcianów, gdzie każdy sześcian jest połączony z drugim co najmniej ¼ powierzchni ściany. Dopiero to wyzwanie uczy prawdziwego rysowania sześcianu w perspektywie.

Rysowanie każdej kolejnej bryły wymaga bowiem umiejętnego "odkładania" wartości z pierwszego sześcianu. Przy tym procesie koniecznie trzeba zwracać uwagę na miejsca, które ulegają skrótom perspektywicznym.

Przy przesunięciach w bok (w prawo lub w lewo) niezbędne okazuje się pobranie jeszcze jednego wymiaru. Jedna z krawędzi ulega bowiem skrótom perspektywicznym. Aby pobrać ten wymiar, należy przez podstawę górną sześcianu przeprowadzić takie same linie, jak w przypadku wyjściowego prostokąta. Linia dzieląca krótsze boki prostokąta na dwie równe połowy będzie miarą, którą należy przenieść na kolejny bok sześcianu. Koniec tej krawędzi należy połączyć z przeciwległym wierzchołkiem wyjściowego sześcianu. W ten sposób powstanie schemat konstrukcji, do której można swobodnie dobudowywać pozostałe boki bryły.

Czego uczy technika, jak narysować sześcian?

Rysowanie sześcianu na samym początku może być niedokładne, przełożenia jednych krawędzi na drugie nie muszą być idealnie równe. Warto jednak pamiętać, że jeśli rysownikowi zależy na podnoszeniu swoich kompetencji w rysowaniu brył, rysunek perspektywiczny jest koniecznym etapem nauki.

Przedstawione powyżej techniki rysowania uczą przede wszystkim rozumienia zasad działania perspektywy. Oprócz tego przynoszą jeszcze wiele innych korzyści. Dzięki tym ćwiczeniom rysownik wypracowuje technikę czystego rysunku, pozbawionego zbędnych linii, a jednocześnie uczy się pracy z dużą ich ilością. Dzięki ćwiczeniom uczy się rysowania jedynie tych linii, które są niezbędne w procesie przenoszenia wymiarów. Tego typu zadania sprzyjają także kształtowaniu prostej kreski.

Nauczenie się, jak narysować sześcian, wymaga niestety dużej ilości czasu i skupienia. Niezależnie od tego, do czego wykorzystywany będzie rysunek techniczny, można mieć nadzieję, że po takim kursie będzie on czysty, przejrzysty i jasny dla każdego, kto na niego spojrzy. Przyda się więc zarówno przyszłym architektom, projektantom, technikom, jak i matematykom.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Robin Skjoldborg/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości