Jak wybrać klej do butów?

Mężczyzna pokrywający obcas buta klejem. Klej do butów. Naprawa obuwia.
Klej do butów
Źródło: Timbicus/Getty Images

Klejenie obuwia to niełatwe zadanie. Aby zrobić to poprawnie, należy wybrać właściwy klej do butów, który umożliwi złączenie niedoskonałych materiałów. Dowiedz się, jak to zrobić.

Dobry klej do butów ma konkretne właściwości. Każdy, kto zdecyduje się samodzielnie naprawić rozszczelnione obuwie, powinien najpierw poznać zasady doboru kleju.

Jakie są cechy dobrego kleju do butów?

Aby można było określić klej mianem kleju obuwniczego, powinien spełniać pewne wymagania. Wynika to ze specyficznych sposobów eksploatacji obuwia, w związku z czym substancja musi mieć kilka charakterystycznych właściwości. Klej do butów powinien być przede wszystkim wodoodporny, aby pod wpływem wilgoci się nie rozpuszczał. W przeciwnym wypadku nawet spacer po mokrej trawie będzie dla sklejonej podeszwy zagrożeniem. Drugą ważną cechą jest barwa. Klej powinien być bezbarwny, aby po zastygnięciu nie odróżniał się od pozostałych elementów obuwia. Jest to istotne również w przypadku nakładania kleju na powierzchnie stykowe, z których niekiedy trudno go usunąć.

Przy wybieraniu kleju do butów należy zwrócić uwagę na to, czy łatwo przystosowuje się do zmieniających się warunków atmosferycznych. Spoina powinna być elastyczna, odkształcać się, a jednocześnie nie tracić swoich właściwości, np. podczas upałów, mrozów czy w innych niesprzyjających warunkach.

Kupując klej do butów, warto też zwrócić uwagę, czy służy on do klejenia na zimno, czy na gorąco. Wszystkim, którzy chcą skleić elementy buta najbardziej narażone na zużycie, zaleca się skorzystanie z tego drugiego rodzaju kleju. Mimo że jest trudniejszy do zaaplikowania, spoina jest trwalsza.

Zobacz wideo: Modne i wygodne buty na jesień

Modne i wygodne buty na jesień
Modne i wygodne buty na jesień
Modne i wygodne buty na jesień
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

O czym pamiętać przed użyciem kleju do butów?

Zakup dobrego kleju do butów to dopiero połowa sukcesu. Przed rozpoczęciem klejenia należy również właściwie przygotować obuwie. W przeciwnym wypadku nawet najlepsza z substancji tego typu nie umożliwi stworzenia solidnej spoiny. But trzeba najpierw oczyścić i odtłuścić. Do odtłuszczania można użyć acetonu lub alkoholu, a następnie przetrzeć całość suchą szmatką. Po każdym nałożeniu warstwy kleju trzeba chwilę odczekać, aż zaschnie. Warto rozważyć zakup droższego kleju, gdyż produkty znanych marek przeważnie gwarantują lepszą spoinę.

But to element garderoby używany na co dzień i nie należy zbytnio oszczędzać na jego naprawie. Niemniej jednak nawet najlepszy klej do butów nie pomoże w naprawie, jeżeli powierzchnie stykowe będą brudne, a cały proces klejenia wykonany zostanie nieumiejętnie.

Gdzie kupić klej do butów?

Każdy, kto zastanawia się, gdzie kupić klej do butów, może zacząć od wizyty w hipermarkecie budowlanym. Tam jednak nie zawsze uda się znaleźć klej do zastosowań profesjonalnych. Jeśli potrzebujemy specjalistycznego produktu, warto zajrzeć do sklepu internetowego któregoś z zakładów chemicznych. Przy zakupie kleju nie warto kierować się tylko ceną, ale przede wszystkim jakością produktu.

Jakie są mocne kleje do butów?

Rynek obuwniczy oferuje różne rodzaje klejów. Jedną z najbardziej wytrzymałych substancji tego typu jest poliuretanowy klej do butów. Do jego zalet zalicza się szybki czas twardnienia, które zaczyna się już po aplikacji. Klej jest także wyjątkowo skuteczny, gdy zamierzamy skleić materiały o porowatej strukturze. Z kleju poliuretanowego często korzystają szewcy. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, jak go używać i robić to z ostrożnością.

Poliuretanowy klej do butów dobrze radzi sobie z łączeniem powierzchni z gumy lub poliuretanu. Najpopularniejsze jego odmiany świetnie sprawdzają się przy naprawianiu wyrobów ze skóry. Warto jednak pamiętać, że jest to produkt, który trudno usunąć z powierzchni buta.

Kolejnym supermocnym klejem do butów jest klej zawierający gumę. Wykorzystuje się go do prac pomocniczych, choć jest mniej skuteczny niż poliuretanowy. Klej tego typu sprawdza się podczas łączenia powierzchni skórzanych oraz tekstylnych wkładek służących do uszczelniania. Jego największą wadą jest słaba odporność na wilgoć. Wielu szewców używa go głównie do naprawiania butów letnich.

Jakiego kleju użyć do butów sportowych? W takim wypadku warto rozważyć zakup kleju zawierającego żywicę poliuretanową. Jest on wykorzystywany nie tylko w przemyśle obuwniczym, ale także w przemyśle budowlanym. Tego rodzaju klej jest przeznaczony do łączenia materiałów syntetycznych i naturalnych. Substancja zawiera jednak rozpuszczalniki i jest łatwopalna, co oznacza, że trzeba z niej korzystać jedynie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości