Lara Gessler i skandynawskie śniadanie w stylu hygge!

Bycie w zgodzie ze sobą i z innymi, komfort, wewnętrzna równowaga, stan, w którym czujesz, że wszystko jest naprawdę dobrze: tak jak być powinno. Czy znasz to uczucie? Jeżeli tak, to znaczy, że doświadczyłeś hygge! Lara Gessler w Dzień Dobry TVN postanowiła pokazać, na czym polega hygge... w kuchni! Zobaczcie sami!
  • Co to jest hygge?
  • Hygge jako spokój i wewnętrzna równowaga
  • Hygge to też wartości
  • Czy hygge można się nauczyć?
  • Hygge w kuchni

Zobacz też:

Mini tarty z czekolady i brownie z pistacjami. Przepisy nie tylko na Dzień Kobiet >>>

Koncepcja hygge znana jest przede wszystkim w Danii – to tam powstało to określenie. Hygge bardzo szybko się rozpowszechniło i dziś osiągnięcie wewnętrznej równowagi w wielu miejscach na świecie określane jest właśnie jako hygge. Skąd wzięło się to słowo? Czy przyjmie się też w naszym języku i kulturze?

Co to jest hygge?

W wielkim skrócie: hygge – duński przepis na szczęście. Duńczycy uważani są za najbardziej optymistyczny naród świata, pomimo że przez 170 dni w roku w Danii pada deszcz, a średnia temperatura latem wynosi zaledwie 17℃. Wielu uważa, że to zasługa praktykowania hygge – Duńczycy cieszą się z każdej, najdrobniejszej nawet chwili, są wdzięczni za miłość, spokój i domowe ciepło. Hygge oznacza komfort, wygodę, przytulność, a dla Duńczyka jest uczuciem jednoznacznym z osiągnięciem równowagi wewnętrznej.

Zobacz: Potrawy do 25 złotych - przepisy. Kurczak pieczony, makaron z wędzonym serem i pyszne naleśniki

Filozofia hygge popularna jest nie tylko w Danii, ale we wszystkich krajach skandynawskich. Powstała ona jednak właśnie w Danii w wieku XIX. Filozofia hygge często porównywana jest do francuskiego określenia na radość życia joie de vivre. Wymowa hygge jest bardzo prosta – można przeczytać to słowa tak, jak je zapisujemy, przy czym słowo wymawiamy dość twardo, pomijając jedno „g”. Nie będzie to wymowa dokładnie taka, jakiej używają Duńczycy (ich język jest specyficzny i raczej dla nas trudny), ale na pewno oni i reszta świata, znająca tę filozofię, nas zrozumieją.

Hygge jako spokój i wewnętrzna równowaga

Styl hygge nie dotyczy rzeczy materialnych. Pomimo że hygge w dosłownym tłumaczeniu oznacza wygodę, to nie dotyczy konsumpcjonizmu i nie odnosi się do rzeczy, lecz stanu emocjonalnego i równowagi wewnętrznej, a także, a może przede wszystkim, do pojęcia domu jako przyjaznej przystani – dom w hygge spełnia ważną rolę – to w nim można poczuć się wyjątkowo dobrze i spokojnie.

Dla Duńczyka hygge to szczęście, to możliwość przebywania w ciepłym pokoju, spędzania wolnych chwil z najbliższymi, to ciepłe skarpetki.

Więcej:

Przepisy z makaronem casarecce czyli Sycylia w twojej kuchni!

Hygge to też wartości

Hygge to nie tylko sposób życia. Filozofia ta ściśle łączy się z ważnymi wartościami, np. z rodziną. Dla Duńczyka często hygge = dom . Skandynawowie wolny czas lubią spędzać w domowym zaciszu i dlatego bardzo dużą wagę przykładają do wystroju pomieszczeń, co nie oznacza, że otaczają się drogimi przedmiotami. Cenią sobie rzeczy, które wywołują u nich miłe uczucia, wspomnienia, odzwierciedlają ich osobowość, nawiązują do natury (dlatego ich mieszkania często wykończone są drewnem, kamieniem, wikliną oraz różnego rodzaju płótnami).

Czy hygge można się nauczyć?

Hygge nie jest czymś, czego można się nauczyć na zawołanie. Nie bez powodu nazywane jest duńską filozofią – hygge trzeba poczuć i starać je praktykować jak najczęściej. Najważniejsze jest uczucie, które pojawia się w chwilach wyjątkowych – oczywiście możemy stwarzać ku temu warunki: zapraszać bliskie nam osoby, miło spędzać czas, słuchać siebie, dawać sobie czas na odpoczynek i odprężenie, a przede wszystkim doceniać nawet najmniejsze szczęśliwe chwile.

Chcesz wdrożyć w swoje życie filozofię hygge? Poniżej kilka przydatnych wskazówek:

1. Wspólne przeżywanie chwil – wykonywanie prac domowych, gotowanie, pieczenie, przygotowywanie ozdób – wszystko to powinno odbywać się wspólnie z rodziną lub z przyjaciółmi. Spędzony wspólnie czas jest w hygge bardzo ważny.

2. Czerpanie przyjemności z bycia razem – Duńczycy jedzą wspólne posiłki, rozmawiają, po prostu spędzają ze sobą czas: wyłączają telewizory, odkładają telefony. Cieszą się chwilą.

3. Zapraszanie znajomych i spędzanie z nimi czasu – baw się, śmiej, rozmawiaj.

4. Dbanie o swój dom – przestrzeń, w której żyjemy i odpoczywamy powinna być przytulna i odpowiednia dla nas samych. Warto zadbać o to, aby czuć się naprawdę dobrze w swoim domu czy mieszkaniu.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o hygge, warto sięgnąć po książkę znanej duńskiej aktorki Marie Tourell Søderberg: Hygge. Duńska sztuka szczęścia . W książce znaleźć można m.in. hygge dnia. Hygge to również kuchnia. Duńczycy chętnie gotują i wspólnie jedzą, ciesząc się spędzonymi razem chwilami.

Zobacz film: Kuchnia skandynawska wg Lary Gessler, źródło: Dzień Dobry TVN

Hygge w kuchni - Lara Gessler to sprawdziła!

Lara Gessler w Dzień Dobry TVN pokazała, że hygge może łączyć się także z kuchnią! Hygge w kuchni to przede wszystkim aranżacja wnętrz oraz jedzenie. Posiłki hygge powinny być proste zarówno w przygotowaniu, jak i zjedzeniu. Hygge to jedzenie przede wszystkim tego, co ci smakuje i poprawia nastrój.

Lara Gessler spróbowała omletu - specjalności restauracji w stylu Hygge na warszawskim Mokotowie, oraz frankfurterek. Przypomnijmy, że kuchnia w stylu hygge nie stawia na same zdrowe rzeczy. Jeść w stylu hygge to jeść to, co się lubi! Jedzenie ma sprawiać przyjemność.

Zobacz:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości