"Diuna". Reżyser Denis Villeneuve jest wielbicielem polskiego malarza
Wojciech Siudmak jako jedyny artysta w historii trzy razy z rzędu wykonał oficjalny plakat festiwalu w Cannes. Przygotował też rysunki do ponad 700 książek z niezwykle popularnej w Europie serii science fiction. Wśród nich była klasyka gatunku - "Diuna" Franka Herberta.
- Przygotowałem rysunki jako moją interpretację tego wspaniałego tekstu Franka Herberta, żeby na bazie tego, co zrobiłem, czytelnik sobie wyrobił inny świat. To jest 20 lat pracy, 150 rysunków - wspomina malarz.
"Diuna" została dwukrotnie zekranizowana. Co ciekawe, nominowany do Oscara reżyser najnowszej wersji, Denis Villeneuve, jest wielkim fanem polskiego artysty.
- Gdy miał czternaście lat odkrył w Montrealu w księgarni właśnie tę książkę. Tak go zafascynowała ta twarz, ta okładka, że od tej pory stał się moim fanem, ale też stał się fanem Herberta. I cały czas marzył, żeby zrobić ten film - wyznaje Siudmak.
Wojciech Siudmak - artystyczna podróż z Warszawy do Paryża
Wojciech Siudmak studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie kontynuował edukację w Paryżu. Wyjechał tam, by zrobić dyplom. Jak przekonuje, zaistnienie na francuskich salonach było trudnym zadaniem.
- Paryż jest dżunglą, gdzie przyjeżdżają ludzie z całego świata. Zdolny, to nie znaczy ten, który ma coś do powiedzenia. Tu zaczyna się ta rywalizacja - opowiada z perspektywy czasu.
Moim głównym celem i marzeniem było to, żeby znaleźć się w muzeum w Luwrze. I rzeczywiście przyjechałem, i patrzyłem na te obrazy, i myślałem: "Ten obraz naprawdę jest oryginalny?". Fascynacja była do tego stopnia, że musiałem po kryjomu dotykać tych dzieł
Prace polskiego artysty bazują na realizmie fantastycznym - nurcie w sztukach wizualnych, który polega na tym, by przekazać rzeczy niewiarygodne i niecodzienne przy użyciu środków bardzo realistycznych i tym samym pogłębić szok odbiorcy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Noriaki - artysta bez twarzy. "Jest jak kosmita. Wszyscy o nim słyszeli, ale nikt go nie widział"
- Życie, twórczość i śmierć Geli Seksztajn. "Nie była młodą artystką, ale wciąż mającą karierę przed sobą"
- Oryginalny teatr boliwijski na Podkarpaciu. "Wkładają w to swój entuzjazm. Widać, że jest to ich pasja"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Anna Kowalska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN