Styl życia

Miłość i polski folklor dookoła świata. "Mamy wspólne pasje i życiowy cel"

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Nie boją się swojej kultury ludowej
Nie boją się swojej kultury ludowej Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Marta i Maciej Tront są tancerzami ludowymi - lubią się kręcić nie tylko na scenie, ale i po świecie. Z połączenia tych dwóch pasji powstał projekt FolkAround - folkowa podróż dookoła świata. Chcą podzielić się ze światem tym, z czego są bardzo dumni - kulturą, pieśniami, tańcami i naprawdę ciężkimi strojami ludowymi.

Folklor dookoła świata

Wszystko zaczęło się w grudniu 2019 roku, kiedy Marta i Maciej wyruszyli w półroczną podróż dookoła świata. Spakowali stroje ludowe w plecaki i wyjechali w świat, żeby dzielić się z nim tym, co ich zdaniem mamy najcenniejszego: polską kulturą, tradycjami, tańcami i pieśniami.

- Wybraliśmy stroje z tych lżejszych - zaznacza Marta. - To stroje krakowskie i góralskie od strony Istebnej - tłumaczy.

W niezwykłej podróży pokonali trasę ponad 53 tys. kilometrów, zaliczając 6 państw na 3 kontynentach. Podczas wyprawy dookoła świata odwiedzili kolejno Filipiny, Indonezję, Australię, Nową Zelandię, Hawaje, Los Angeles i Chicago. Dalsze plany wyruszenia do Ameryki centralnej popsuła pandemia. To przez nią musieli wrócić do Polski. Ale projekt FolkAround kontynuowali oczywiście w miarę możliwości. Odwiedzili także Polonię w Rzymie i na Teneryfie, koncertowali dla dzieci na Zanzibarze czy w Grecji. 

- Pomysł powstał w Brazylii, gdzie byliśmy na tournée z naszym zespołem "Krakus", w którym się poznaliśmy - wspomina Marcin. - Tam spotkaliśmy Polonię, która nie mówiła już po polsku, ale jeszcze w tym języku śpiewała. Doświadczyliśmy łez wzruszenia osób starszych. Kiedy zaczęliśmy szukać informacji na temat Polonii, odkryliśmy, że jest 21 mln Polaków na świecie. I to był nasz plan - dodaje.

Zanim połączyła ich wspólna pasja i uczucie, we wspomnianym zespole tańczyli w osobnych parach.

- W zespole było sporo osób, ale gdy się spotkaliśmy, to od razu wiedzieliśmy, że to jest chyba to - przyznaje tancerka. - Mamy wspólne pasje i życiowy cel, który chcieliśmy razem realizować.

Z miłości do polskości

Podczas wyprawy dookoła świata, oprócz zwiedzania malowniczych zakątków, prowadzili darmowe warsztaty dla polskich zespołów folklorystycznych, koncertowali w polskich domach dla seniorów i hospicjach, uczestniczyli w australijskiej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czy prowadzili lekcje polskich tańców narodowych dla polonijnej młodzieży. 

- Mamy bardzo dużo warsztatów z dzieciakami i tam jest po prostu fantastyczna energia - opowiada Marta. - Odkryliśmy, że dla starszej Polonii czas, który im poświęcamy, jest nieoceniony.

Wyjeżdżając do danego kraju, oprócz zwiedzania ogłaszają się w mediach społecznościowych z darmowymi koncertami, warsztatami. Za darmo uczą tańca, pokazują stroje, opowiadają o kulturze. 

- Za bilet lotniczy musimy zapłacić sami - zaznacza Marcin. - W przyszłości będziemy starać się o dofinansowanie, które daje bardzo dużą niezależność - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości