Zmiany na rynku nieruchomości. Co dla właścicieli oznaczają nowe przepisy?

Co w nowym roku zmieniło na rynku nieruchomości?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zmiany na rynku nieruchomości w 2023
Zmiany na rynku nieruchomości w 2023
Czy mieszkania będą tańsze?
Czy mieszkania będą tańsze?
Ile kosztują najdroższe domy w Polsce?
Ile kosztują najdroższe domy w Polsce?
Wpływ obecnej sytuacji na ceny nieruchomości
Wpływ obecnej sytuacji na ceny nieruchomości
Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości?
Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości?
Wraz z nadejściem nowego roku na rynku nieruchomości zaczęły obowiązywać nowe regulacje. Na właścicieli lokali spadną nowe obowiązki, a tym samym - kolejne opłaty. Co dokładnie się zmieniło? Jak duże są podwyżki? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Anną Kucharską, ekspertką rynku nieruchomości.

Co się zmieniło na rynku nieruchomości w 2023 r.?

Od nowego roku zwiększył się m.in. podatek od nieruchomości. - O 12 proc., o maksymalną stawkę - podkreśliła w Dzień Dobry TVN Anna Kucharska, ekspertka rynku nieruchomości. Jak zaznaczyła, ta podwyżka nie będzie dla właścicieli lokali aż tak obciążająca, jak się wydaje. - To jest 11 groszy na metrze kwadratowym, przy mieszkaniu 50-metrowym mamy kwotę 5,50 zł przez cały rok. Nie jest to duża kwota - stwierdziła.

Warto dodać, że podatek od nieruchomości płacimy raz w roku do urzędu miasta lub urzędu gminy i nie ma on nic wspólnego z podatkami, które uiszczamy w urzędzie skarbowym. - To jest ten podatek, który prawdopodobnie mógłby być katastralny. Podatek katastralny byłby naliczany od wartości nieruchomości, ten jest naliczany od metra - tłumaczyła nasza gościni.

Zasady wynajmu - co się zmieniło w 2023 r.?

Najmem został podzielony na prywatny i ten związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wcześniej osoby prywatne, które wynajmowały mieszkanie, płaciły 8,5 proc. podatku. Jeśli malowały lokal, remontowały, urządzały go - mogły to wrzucić w koszty. To wszystko mogło obniżyć podatek roczny. Teraz to zostało zlikwidowane. - Musisz, jako osoba fizyczna, nieprowadząca firmy, rozliczać się ryczałtem. Jeżeli twoje przychody roczne nie przekraczają 100 tysięcy złotych z wszystkich mieszkań, to płacisz 8,5 proc., jeżeli przekraczają [...], to musisz zapłacić 12,5 proc. podatku - wyjaśniała specjalistka.

Co z osobami, które wynajmują mieszkanie? Czy właściciel może dowolnie podnosić im wysokość czynszu? Czy można się bronić przed takimi praktykami? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości