Finanse i Praca

Rząd zapowiada kolejne zmiany w podatkach. "Obejmą miliony Polaków"

Finanse i Praca

Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
TVN24
Juana Mari Moya/Getty ImagesRząd zapowiada kolejne zmiany w podatkach

Rząd przyjął projekt o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Niebawem stawka PIT ma być obniżona z 17 do 12 proc., a krytykowana ulga dla klasy średniej zostanie zlikwidowana. Co jeszcze nas czeka? Kiedy zmiany wejdą w życie?

Podatki 2022. Zmiany w prawie podatkowym

Rząd od pewnego czasu pracuje nad zmianami w prawie podatkowym. Miesiąc temu politycy pokazywali projekt dotyczący PIT, który dotyczy 25 mln podatników. Jak zapewniał na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń, "będzie korzystny dla 13 mln z nich, a dla reszty neutralny. Po jego wprowadzeniu ok. 15 mln podatników w Polsce nie będzie płacić PIT". Od tamtego czasu trwały konsultacje i w wyniku dialogu społecznego postanowiono wprowadzić kolejne zmiany.

Praca i finanse

Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawkaDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Aby sprawiedliwości podatkowej stało się zadość, podniesiono kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych i zlikwidowano krytykowaną ulgę dla klasy średniej. Premier powiedział, że podniesienie progu podatkowego do 120 tysięcy złotych to ruch w kierunku budowania siły klasy średniej i podkreślił, że obniżka podatku PIT z 17 do 12 procent "obejmie miliony podatników". Mateusz Morawiecki dodał również, że w projekcie zakłada się uproszczenie rozliczenia kwoty wolnej od podatku dla zarabiających w kilku miejscach, czyli będzie można składać PIT-2 u więcej niż jednego pracodawcy. 

Wpływ Polskiego Ładu na pensje

Szef rządu wskazał, że proponowana zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej oznacza niższe podatki dla 1,4 mln przedsiębiorców. Polski ład będzie miał też wpływ na nasze pensje, poprzez obniżkę stawki PIT oraz likwidację ulgi dla klasy średniej. Jednak zmniejszenie PIT z 17 do 12 procent jest tak pomyślane, by zrekompensować likwidację tej ulgi.

Podobno największą korzyść w stosunku do aktualnie obowiązujących zasad osiągną osoby zatrudnione na etatach, których roczne dochody zbliżają się lub przekraczają próg 120 000 złotych. Z wyliczeń Małgorzaty Samborskiej, doradczyni podatkowej z Grant Thornton, wynika, że maksymalna korzyść wyniesie ponad 4 tys. zł w skali roku.

Teraz projekt trafi do prac w Sejmie. Ustawa zostanie uchwalona jak najszybciej, aby rozwiązania w niej zawarte mogły funkcjonować od 1 lipca. Jak wyjaśnił wiceminister Artur Soboń, "będziemy mieli jeden system podatkowy w rozliczeniu rocznym za 2022 r. i jeden system zaliczkowy od 1 lipca. Ten system jest na kolejne lata podatkowe".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Juana Mari Moya/Getty Images

Pozostałe wiadomości