Finanse i Praca

Jak żyć z pracoholikiem? "To, ile pracuję i co ja osiągam tą pracą, stanowi o mojej wartości"

Finanse i Praca

Autor:
Daria
Pacańska
„Życie na kredycie” – nowy program TTV
„Życie na kredycie” – nowy program TTVDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Kamila i Łukasz zmagają się z rosnącymi kosztami życia. Mają trójkę dzieci i prowadzą gospodarstwo. Mimo wszystko kobieta podkreśla, że jej mąż za dużo pracuje. W kolejnych odcinkach programu TTV "Życie na kredycie" widzowie poznają małżeństwo rolników z Palczyna.

Życie z pracoholikiem

Kamila Domagała-Kogut i Łukasz Kogut mają troje dzieci. Dochód kobiety to około 3 300 złotych i składa on się z dodatków socjalnych. Łukasz pracuje na roli i wierzy, że to ich polisa ubezpieczeniowa. Spędził dosłownie całe życie na gospodarstwie, a tam praca nigdy się nie kończy, co nie podoba się Kamili.

- Zawsze słyszę, że zimą się trochę zluzuje, ale nigdy ta jego zima nie następuje. Powiedziałam mu, że jest pracoholikiem, jak taki typowy alkoholik, jeżeli nie dojdzie do tego sam, że to jest za dużo, to nikt mu w tym nie pomoże - tłumaczyła Kamila.

Mężczyzna od rana do nocy pracuje w polu i dogląda zwierząt, nie zatrudnia dodatkowych ludzi. Kobieta wolny czas spędza sama z dziećmi. Latem wybrali się jednak nad morze, a gospodarstwem zajął się brat. Niestety uroki polskiego morza i tzw. paragony grozy nieco popsuły ten rodzinny czas.

Pracoholizm a relacje rodzinne

Kamila Domagała-Kogut oraz Łukasz Kogut pojawili się w studiu Dzień Dobry TVN, aby opowiedzieć, jak pracoholizm mężczyzny wpływa na ich relacje rodzinne. Kamila przyznała, że od czasu nagrań do programu "Życie na kredycie" jej mąż stara się nieco więcej czasu poświęcać jej oraz ich pociechom.

- Zauważam taką różnicę, że mąż stara się poświęcać więcej czasu wieczorami dzieciom. To może zależy od tej sezonowości, szybciej robi się ciemniej, szybciej wracamy do domu. Ten czas wtedy przeznaczony jest dla dzieci - zaznaczyła nasza gościni.

Jak mówił Łukasz Kogot, poświęca pracy dużo czasu, bo to nie tylko jego zobowiązanie zawodowe i sposób na zarobienie pieniędzy, ale też pasja.

- Duży wpływ ma to, że ja w tym jestem od małego. Jak się chodziło do szkoły, to pomagało się rodzicom i tak zostało - wyjasnił.

Pracoholizm partnera a relacje rodzinne
Pracoholizm partnera a relacje rodzinne Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest kult pracy

Zdaniem psychologa biznesu, na nasze zachowanie i podejście do pracy ma wpływ to, jak zostaliśmy wychowani i w jakim miejscu przebywaliśmy od dziecka.

- Jest w tym na pewno dużo przymusu, bo jeśli jesteśmy wychowani w polskiej kulturze, a szczególnie, jeśli chodzi o wychowanie na polskiej wsi, to jest kult pracy. To, ile pracuję i co ja osiągam tą pracą, stanowi o mojej wartości - wskazywała Iwona Golonko.

- Pracoholizm jest oczywiście uzależnieniem, ale z drugiej strony jest takim uzależnieniem, przy którym dostaje się bardzo dużo nagród społecznych, także od najbliższych - podsumowała specjalistka.

Program "Życie na kredycie" można oglądać w TTV od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości