Feromony - czy mogą doprowadzić do rozstania?

Para w łóżku.
Feromony - czy mogą doprowadzić do rozstania?
Źródło: ia_64/Getty Images
Czy feromony to dobry prezent dla ukochanej osoby? Czym są i jak działają? Wyjaśniamy fenomen zapachowego afrodyzjaku, który jak się okazuje, nie zawsze zbliża do siebie pary. "Rozstaliśmy się przez perfumy. Żałuję, że je kupiłem"

Czym są feromony?

Temat feromonów od dawna ciekawi ludzi na całym świecie. Nic dziwnego, że wokół niego powstały tysiące legend. Jak jednak wyselekcjonować z nich to, co prawdziwe? Czy jest możliwe, żeby perfumy wpływały na zachowanie innych? Według wielu sprzedawców głównym zadaniem feromonów jest zwiększenie pożądania między kochankami. Co ciekawe coraz częściej reklamuje się je, jako sposób na znalezienie wspólnego języka ze znajomymi, uzyskanie aprobaty szefa i ogólną przychylność wszechświata. 

Gwiazdy o związkach

Adrianna Eisenbach opowiedziała o związku z młodszym mężczyzną
Adrianna Eisenbach opowiedziała o związku z młodszym mężczyzną
Adrianna Eisenbach opowiedziała o związku z młodszym mężczyzną
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Sandra Kubicka o związku z Baronem
Sandra Kubicka o związku z Baronem
Aktorskie małżeństwo ponad 30 lat razem
Aktorskie małżeństwo ponad 30 lat razem
Basia Ritz opowiedziała o kulisach swojego małżeństwa
Basia Ritz opowiedziała o kulisach swojego małżeństwa
 „Małżeństwo do poprawki”
„Małżeństwo do poprawki”

W Grecji, feromony nazywa się "przekaźnikami podniecenia", ale w naturze, są to po prostu lotne związki chemiczne. Naukowcy z całego świata od lat zajmują się badaniem ich wpływu na ludzkie emocje i reakcje.

"Rozstaliśmy się przez perfumy. Żałuję, że je kupiłem. To najgorszy prezent, jaki podarowałem swojej żonie. Znalazłem sklep, który oferował feromony. W opisie była informacja, że używanie ich spowoduje, że ludzie zaczną lgnąć, będą chcieli z nami rozmawiać, przebywać, słuchać. Stwierdziłem, że to dobry prezent Mikołajkowy dla żony. Zawsze chciała być lubiana… Kilka miesięcy później okazało się, że mnie zdradza. Jestem pewny, że to właśnie przez te perfumy." - powiedział w rozmowie z portalem dziendobry.tvn.pl Pan Mariusz. Czy takie działanie feromonów jest możliwe? 

Działanie feromonów

Obecność feromonów i ich działanie od lat jest obiektem badań wielu naukowców. Prawdą jest, że wydziela je każdy z nas, jednak ich odbiór jest zależny od wielu czynników takich jak płeć, czy orientacja seksualna. Ciekawe badanie na tym polu przeprowadziła dermatolog Yael Adler i opisała je w swojej książce "Skóra. Fascynująca historia". W pustej sali ustawiono krzesła i spryskano je feromonami żeńskimi i męskimi. Następnie, do sali zaproszono grupę heteroseksualnych kobiet i mężczyzn. Co ciekawe, panie w większości wybrały krzesła, które były popsikane męskimi feromonami a panowie, wybrali te, które były naznaczone damskimi. 

Feromony można wytwarzać sztucznie, dzięki czemu na rynku znajdziemy wiele możliwości na zakup tych specyfików. W ich składzie najczęściej pojawiają się takie substancje jak androstenol, androsteron czy androstadienon. Ich głównym zadaniem jest przyciąganie innych osób, wprawienie ich w dobry nastrój, a nawet wpływanie na pozytywne emocje.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości