Porady

Zapachy wpływają na nasz apetyt. Są dwa wyjątkowe, po których od razu stajemy się głodni

Porady

Banany i jabłka

Każdy z nas ma swoje ulubione zapachy, które przywodzą na myśl najlepsze skojarzenia. Dotyczy to również jedzenia. Niektóre potrawy pachną tak zachęcająco, że nie jesteśmy w stanie powstrzymać się przed ich skosztowaniem. Z drugiej strony, wszyscy znamy zapachy, które sprawiają, że w jednej chwili tracimy apetyt. Okazuje się, że ma to swoje potwierdzenie naukowe. Badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeprowadzili ankietę na podstawie której orzekli, których zapachów trzeba unikać, aby zachować piękną sylwetkę.

Zapachy mają wpływ na apetyt. Których należy unikać, aby nie przytyć?

O tym, że zapachy mają wpływ na nasz umysł nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się, że mogą one także przyczynić się do nadmiernego apetytu i w konsekwencji do przybrania na wadze. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy przeprowadzili ankietę na grupie 530 osób z czego 328 stanowiły kobiety. Ponad połowa, bo 62 procent badanych była w wieku 60 lat. Zdaniem ankietowanych na apetyt silnie wpływał aromat wanilii oraz bananów. Przy okazji okazało się, że zapachy te silniej oddziaływały na osoby z nadwagą, niż na te o prawidłowej masie ciała. 42 procent osób, które wzięły udział w ankiecie podobnie zareagowały na woń kawy, nieco mniej na zapach lodów waniliowych oraz czekoladowych.

Udowodniono, że zapachy mają wpływ na apetyt. Jakie mogą być tego korzyści?

Okazuje się, że wnioski do jakich doszli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mogą być bardzo pomocne w medycynie. Dzięki odkryciu, że zapach silnie oddziałuje na apetyt człowieka, będzie można pomóc osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania. W jaki sposób? Zdaniem ekspertów, jeśli użyjemy naturalnych olejków eterycznych oraz aromatów spożywczych będzie można stworzyć zapachy, które pozwolą regulować apetyt, co w konsekwencji pozwoli skutecznie walczyć z zaburzeniami odżywania.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nawet jedna nieprzespana noc wzmaga apetyty na śmieciowe jedzenie

Autor: Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości