Związki i seks

5 najseksowniejszych zapachów. Po które sięgać, by podgrzać atmosferę w związku?

Związki i seks

Autor:
Joanna
Andrzejewska
Perfumy w kobiecej dłoni.

Gdy mowa o afrodyzjakach, większość z nas w pierwszej kolejności wymienia produkty spożywcze. Warto jednak wiedzieć, że libido może nam podnieść również zapach. Które nuty konkretnie? Wzięłyśmy ten temat pod lupę i stworzyliśmy listę "najseksowniejszych" aromatów. 

Owoce morza, czekolada, czerwone wino, szampan i truskawki. Co łączy te artykuły spożywcze? Każdy z nich działa jak afrodyzjak. Jednakże lista produktów, które pobudzają zmysły jest znacznie dłuższa. Przeważnie znajdziemy na niej jedzenie czy napoje, ale nie brakuje też miejsca dla przypraw, preparatów roślinnych czy też medykamentów. Niewiele osób zdaje sobie też sprawę, że na libido świetnie zadziałają również zapachy.

Afrodyzjaki – czym są i jak działają na człowieka?

Poszukując zapachów, które sprawiają, że ochota na seks wzrasta, warto wyjaśnić, czym dokładnie są afrodyzjaki i jak działają na nasz organizm. A zatem? Chodzi o substancje, które pobudzają zmysły i zwiększają potencję. Co istotne, możemy tutaj wyróżnić zarówno "naturalną viagrę", jak i właśnie preparaty, które dostępne są w aptekach. Ciekawostka? Dawno, dawno temu, czarownice przygotowywały magiczne eliksiry pobudzające do miłości. Składnikami tego typu mikstur były między innymi żywice drzew, jądra zwierząt czy ludzkie włosy. Cóż, dobrze że te czasy mamy już za sobą, prawda?

Jak działają tego typu produkty? Wpływają one w sposób pośredni lub bezpośredni na przewodnictwo dopaminergiczne lub modyfikują poziom hormonów płciowych. A skąd wzięła się nazwa "afrodyzjaki"? Od imienia Afrodyty, czyli greckiej bogini miłości, piękna, pożądania i płodności.

Zapachy, które działają jak afrodyzjaki

Wybór perfum czy olejków eterycznych nie powinien być przypadkowy. Warto bowiem wiedzieć, że zapachem możemy zarówno przyciągnąć, jak i odepchnąć drugą osobę. Po które nuty w perfumach dobrze jest sięgać, gdy chce się podgrzać atmosferę w związku? Przedstawiamy 5 najseksowniejszych woni.

1. Piżmo

Jest to tak zwana nuta zwierzęca, ponieważ oryginalnie pozyskuje się ją od piżmowca syberyjskiego, czyli ssaka, który zamieszkuje górskie tereny Azji. Piżmo wydobywa się z gruczołu okołoodbytniczego. Dziś jednak odchodzi się od wykorzystywania w tym celu zwierząt i produkuje się tę substancję w warunkach labolatoryjnych. Wydzieliny tej używa się w produkcji perfum. Dlaczego? Ponieważ daje ona intensywną woń, podobną do ludzkich feromonów. Poza tym działa jak utrwalacz zapachu.

2. Jaśmin

Nuty jaśminowe lub też inaczej mówiąc "zapach miłości", pozyskiwane są z roślin. Wykazują one jednak duże podobieństwo do zwierzęcego piżma. Zapach jaśminowy lub też perfumy, które są stworzone na jego bazie, zawszę będą miały mocną woń. Nie spryskuj się więc nimi od stóp po czubek głowy, ponieważ duża dawka może wywołać zawrót głowy. Mówi się, że jest to jeden z najsilniejszych afrodyzjaków.

3. Cynamon

Ta pięknie pachnąca przyprawa już w starożytnych czasach była uważana za antidotum na problemy ze sprawnością seksualną. Zresztą wykonano nawet badania na szczurach, które potwierdziły że cynamon podnosi libido.

4. Drzewo sandałowe

Ten drzewny zapach bardzo często pojawia się jako baza zarówno w damskich, jak i męskich perfumach. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko pobudza on zmysły, lecz także łagodzi napięcia nerwowe, a także pomaga w leczeniu depresji!

5. Wanilia

Wanilia znalazła się jako ostatnia na naszej liście. Ten aromat również często znajdziemy w popularnych perfumach. Tego rodzaju woń działa na obie płcie, niemniej na mężczyzn oddziałuje zdecydowanie mocniej.

Przeczytaj też:

Autor:Joanna Andrzejewska

Źródło zdjęcia głównego: JGI/Jamie Grill/ Getty Images

Pozostałe wiadomości