Profilaktyka zdrowia

Które aromaty wpływają na poczucie sytości? Jest pomysł, by ludzie wąchali je przed posiłkiem

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jak zapachy wpływają na nasz apetyt?

Często jest tak, że gdy wchodzimy do piekarni i czujemy zapach świeżo wypieczonego chleba albo w czasie przygotowań do świąt unosi się aromat cynamonu, nabieramy apetytu. Dlaczego tak się dzieje? Które wonie je zwiększają? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Jacek Łyczko, doktorant z Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zapachy a apetyt

Od dawna wiemy, że supermarkety zachęcają do zakupów zapachem świeżych produktów, a cukiernie jeszcze ciepłą szarlotką. Niestety, część z nas nie potrafi się oprzeć tym aromatom i choć nie nie miała tego w planach, kupuje ciasto. Dlaczego poprzez czucie jakiegoś zapachu zwiększa nam się apetyt?

- Dzieje się tak, ponieważ jedzenie, to cała mieszanina bodźców, które dostaje nasz organizm. Przeważnie pierwsze, co się dzieje, to jest to, że widzimy jedzenie albo je czujemy. I to już pobudza reakcję naszego organizmu. Co więcej, nawet nie musimy go widzieć lub czuć, wystarczy, że tylko je sobie wyobrazimy - tłumaczył Jacek Łyczko.

- Zapach składa się z konkretnych związków i to te struktury na nas oddziałują, czyli w danym zapachu, który nawet nam się nie podoba, może być struktura, która na nas będzie wpływała - dodał.

Pracuje nad zapachami regulującymi apetyt

Doktorant z Katedry Chemii wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego wraz z zespołem stara się stworzyć innowacyjne, bezpieczne i łatwe w użyciu środki regulujące apetyt. Jak będzie można go zmniejszyć?

- To ma działać w ten sposób, że przed posiłkiem konsument eksponowałby się na ten zapach. Miałby go w takim flakoniku i do tego zestaw papierowych pasków perfumeryjnych. Odpowiednią porcję, by sobie na to nanosił, wąchał. Ten środek ma wzbudzić poczucie sytości - wyjaśnił Jacek Łyczko.

Ze wstępnych wyników badań okazuje się, że apetyt najbardziej stymuluje zapach wędzonego lub grillowanego mięsa. Natomiast uczucie sytości powoduje aromat kawy i deserów, gdyż zwykle są one podawane po obfitym posiłku.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości