Jak wpływają na nas świece zapachowe? Nie zawsze kojąco

Olejki eteryczne
Olejki
Źródło: marrakeshh/Getty Images
Dla wielu osób okres jesienno-zimowy kojarzy się ze swetrami, ciepłą herbatą pitą wieczorami, ciepłymi kocami i aromatycznymi świeczkami. Okazuje się, że tylko niewielka liczba miłośników świec ma świadomość tego, jak zapachy wpływają na ich samopoczucie. Możemy wybrać aromaty wyciszające, zachęcające do pracy, czy wywołujące wspomnienia.

Jak wybrać zapachy świec? 

Zanim wybierzemy się do sklepu szukać odpowiedniego aromatu świec, warto najpierw uzbroić się w wiedzę, jaki skład wybrać. Przede wszystkim, należy sprawdzić, czy w recepturze nie ma parafiny i zapachów wytworzonych sztucznie. Świece wykonane z wosku pszczelego czy sojowego nie emitują szkodliwych substancji. Dodatkowo warto wybierać te, których zapach powstał na bazie olejków eterycznych.

Jak zapachy wpływają na nasz apetyt?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wiele informacji dotyczących zapachów jest nam przekazywana z pokolenia na pokolenie. Już nasze babcie wspominały o kojącym działaniu woni sosny, czy usypiającej lawendzie. Z biegiem czasu i wzrostem stresem, który towarzyszy nam na co dzień, często poszukujemy świec uspokajających, redukujących stres. W tym przypadku warto szukać w zapachach nut bergamotki, pomarańczy, czy jaśminu.

Aromaty świec, na co działają?

Warto wspomnieć o pamięci zapachowej. Większość osób kojarzy konkretne nuty zapachowe z osobami, miejscami czy wydarzeniami. To jeden z głównych powodów, dla którego powstają świece o woni szarlotki, lasu po deszczu, słonecznego dnia w mieście czy morskiej bryzy. Dzięki temu w sklepach możemy szukać konkretnych nut, które w spokojny wieczór przeniosą nas we wspaniały świat wspomnień. 

W związku z ogólnoświatową epidemią koronawirusa wiele osób zaczęło pracować zdalnie. Niestety, nie dla każdego ten model zarabiania na życie jest odpowiedni. Żeby ułatwić balans między życiem prywatnym a pracą powstały świeczki i woski do kominka, których nuty zapachowe pomagają w skupieniu i zwiększeniu efektywności. Jeśli potrzebujemy takiego bodźca, warto zaopatrzyć się w aromaty cydru, herbaty i róży.

Zobacz także:

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: marrakeshh/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości