Dom

Jak zrobić świeczkę? 3 najlepsze pomysły na świeczki DIY

Dom

Fot. betyarlaca / Getty Images

Jak zrobić świeczkę? Jak się okazuje, wcale nie jest to trudne. Świeczki wspaniale umilają chłodne wieczory, wnosząc do mieszkania niepowtarzalny klimat. Nie wymagają dużego nakładu pracy, więc mogą posłużyć za upominek. Oto kilka propozycji, dzięki którym bez problemu wykonasz świeczkę zapachową i żelatynową.

W sklepach jest mnóstwo świec do wyboru. W ofertach znajdują się m.in. świece pływające, wielobarwne, warstwowe, a także klasyczne zapachowe. Jednak każdy może wykonać tego typu element dekoracyjny. Co więcej, może się on prezentować dużo lepiej niż produkty sklepowe. Dowiedz się, jak zrobić świeczkę , korzystając z domowych sposobów.

Więcej:

Jak zrobić świeczkę zapachową? Instrukcja

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić pachnące świeczki DIY w słoiku – oto rozwiązanie.

Materiały (na 1 świecę):

 • świeca,
 • kredka świecowa,
 • knot lub sznurek bawełniany,
 • słoik,
 • puszka po produkcie spożywczym,
 • garnek z wodą,
 • olejek zapachowy,
 • spinacz,
 • patyczek do szaszłyków.

Przygotowanie:

1. Jak zrobić świeczkę w słoiku? Na początku pokrój wosk na mniejsze kawałki. Zgnieć puszkę tak, aby z jednej strony powstał dzióbek – dzięki temu łatwiej będzie nalewać wosk. Włóż wosk do puszki.

2. Nalej wodę do garnka – musi być jej na tyle dużo, aby puszka, którą się do niego włoży, stała stabilnie. Włóż puszkę do garnka. Oskrob kredkę świecową i dodaj trochę do wosku. Jeśli zależy Ci na określonym odcieniu, wykonaj tę czynność pod koniec rozpuszczania wosku.

3. Postaw garnek na małym ogniu. W momencie, gdy woda zacznie wrzeć, wyłącz gaz i poczekaj, aż reszta wosku się roztopi pod wpływem ciepła.

4. Wyjmij słoik i włóż do niego knot. Włóż knot w spinacz. Knot powinien lekko dotykać dna. Ułóż spinacz na słoiku – tak, aby dotykał jego brzegów.

5. Pod koniec rozpuszczania wymieszaj wosk patyczkiem – tak, aby kolor równomiernie się rozprowadził.

6. Kiedy wosk się rozpuści, poczekaj do momentu, aż wystygnie, i wlej olejek zapachowy (około 15 kropelek). Jeśli wlejesz go, gdy wosk będzie gorący, intensywność zapachu zostanie zmniejszona.

7. Zalej woskiem dno słoika i poczekaj, aż całość stężeje. Dzięki temu knot zastygnie w tym miejscu, w którym został wcześniej umieszczony. Zalej woskiem resztę słoika.

8. Odstaw słoik i poczekaj, aż wosk wystygnie. Słoik możesz dodatkowo udekorować, np. przewiązując wokół sznurek. Pokrywkę i szkło warto przyozdobić stylowymi naklejkami. Ozdobione w ten sposób świeczki zapachowe domowej roboty mogą być fantastycznym upominkiem.

Jak zrobić świeczkę żelową? Instrukcja

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić świeczki żelowe . Wyróżniają się one tym, że są przezroczyste, dlatego można umieścić w nich dowolne dekoracje. Okazuje się, że sposób wykonania wygląda podobnie jak w przypadku świeczek zapachowych.

Materiały (na 2 duże świece):

500 ml żelu do świec,

barwniki i aromaty do świec (liczba kropli potrzebnych do uzyskania konkretnego koloru podana jest na instrukcji od producenta),

 • 2 patyczki,
 • 2 szklane naczynia,
 • 2 knoty z blaszką do mocowania,
 • elementy dekoracyjne, np. gwiazdki,
 • rondel z wodą.

Przygotowanie:

1. Żel do świec wlej do naczynia i umieść je w rondlu z wodą. Podgrzej wodę do wrzenia, aby żel mógł się rozpuścić.

2. Dodaj barwnik i aromat. Mieszaj żel, aby barwnik odpowiednio się rozprowadził. Nie należy robić tego jednak zbyt intensywnie, ponieważ wówczas pojawią się pęcherzyki powietrza.

3. Na spodzie, pośrodku naczynia, umocuj blaszkę od knota. Połóż na wierzchu naczynia patyczek i zawieś na nim knot. Ułóż elementy dekoracyjne w przygotowanym do tego naczyniu.

4. Wlej żel do naczynia. Od góry zostaw około 5 mm wolnego miejsca. Kiedy żel zastygnie, przytnij knoty – tak, aby miały odpowiednią długość. Jeśli chcesz mieć świeczkę wielokolorową, musisz po kolei wlewać warstwy żelu o innych barwach. Warto przyozdobić całość np. brokatem, wszystko zależy od Twoich upodobań.

Jak zrobić świeczkę domowym sposobem? Świeczka wielokolorowa – instrukcja

Świeczka w kilku kolorach? Czemu nie! Dowiedz się, jak zrobić świeczkę z wosku przy użyciu lodu i kredek świecowych.

Materiały (na 1 świecę):

 • świeca,
 • kredki świecowe (ich liczba zależy od liczby kolorów),
 • kartonik po napoju (może być także ośmiokątny lub okrągły), sznurek jutowy,
 • drewniany patyczek,
 • pokruszony lód,
 • 2 garnki: mały i duży.

Przygotowanie:

1. Pokrusz wosk i wsyp go do mniejszego garnka. Wrzuć kawałek kredki świecowej, która nada kolor świecy. W większym garnku zagotuj wodę. Gdy woda będzie się zagotowywać, mniejszy garnek wstaw do większego.

2. Odetnij górę kartonu od napoju. Przywiąż do patyczka sznurek jutowy, który będzie stanowił knot. Sznurek musi dotykać dna, a patyczek – być oparty o brzegi kartonu. Wsyp do kartonu pokruszony lód – tak, aby przykrywał dno.

3. W momencie, gdy już wosk się roztopi, wlej go do kartoniku z lodem. Poczekaj, aż wystygnie. Przygotuj kolejne kolory w ten sam sposób i wlewaj je po sobie w momencie, kiedy będziesz pewny, że się ze sobą nie zmieszają. Następnie wstaw całość do zamrażalnika, aby wszystko dobrze zastygło.

4. Gotowy wosk wyjmij z zamrażalnika, rozerwij kartonik i przytnij knot na odpowiednią długość. Całość możesz zapakować i udekorować plasterkiem pomarańczy. Tego typu ręcznie robione świeczki możesz podarować bliskim osobom jako prezent.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości