Styl życia

Farmy wertykalne są naszą przyszłością? "Wierzę, że to jest technologia, która będzie się rozwijać"

Styl życia

Autor:
Milena
Jaworska
Reporter:
Mateusz Jarosławski
Miejskie ekofarmy podbijają Polskę

Farmy wertykalne to jeden z najnowszych wynalazków współczesności. Czym są i do czego właściwie służą? Jak możemy tworzyć ich więcej?

Czym są farmy wertykalne?

Farmy wertykalne to inaczej uprawy roślin w zamkniętych pomieszczeniach, np. w nieużytkach, które są w odpowiedni sposób przekształcane - tak, by zapewnić właściwe warunki hodowanej florze. Jedna z nich mieści się w centrum Warszawy, a dokładnie w znanym ośrodku korporacyjnym. Wokół niej górują wieżowce. Po farmie oprowadziła nas Marta Szyrle, która tworzy tego typu uprawy.

- Od początku studiów wiedziałam, że chciałabym robić coś, co ma pozytywny wpływ na świat. Żeby w mądry i efektywny sposób produkować i konsumować – zdradziła.

Jak się okazuje, na farmach pracuje wiele osób, które fascynują się roślinami – od kiełkowania, aż do pierwszych owoców.

Oszczędność wody

Uprawy wertykalne zwykle konstruowane są poziomami, co oznacza, że stoły na których znajdują się rośliny, ustawione są w jednym pionie. To pozwala zaoszczędzić miejsce. Są one również przystosowane do nawadniania - przez szczeliny transportowana jest woda do uprawy, a jej niewykorzystana część wraca z powrotem do zbiornika. Dzięki obiegowi zamkniętemu farma jest jeszcze bardziej przyjazna dla środowiska.

- Farmy wertykalne zużywają 90 proc. mniej wody niż tradycyjne uprawy – zaznaczyła Marta Szyrle.

Wykorzystanie przestrzeni

Farmy wertykalne pozwalają przywrócić świetność, wykorzystać miejsca, budynki, które najpewniej zostałyby zniszczone ze względu na to, że są w złym stanie i zajmują przestrzeń, która mogłaby zostać funkcjonalnie zagospodarowana.

- Dzięki farmom uprawiając coś lokalnie, nie wycinamy kolejnych lasów, nie kosimy łąk, więc też chronimy bioróżnorodność – powiedziała Marta Szyrle. – Można również przez cały rok mieć świeżą zieleninę, a także niektóre owoce pod ręką. Nie trzeba ich sprowadzać z drugiego końca kontynentu albo w ogóle z innego kontynentu - dodała.

Farmy wertykalne są zatem takim rodzajem upraw, które można samodzielnie kontrolować i dzięki temu mieć świeże rośliny cały rok. Takie farmy są przyszłością.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Reporter: Mateusz Jarosławski

Pozostałe wiadomości