Materiał promocyjny

Programy, dzięki którym świat masz na wyciągnięcie ręki. "Bardzo ciekawe doświadczenie"

ERASMUS+ i Europejski Korpus Solidarności - świat na wyciągnięcie ręki
Cały świat na wyciągnięcie ręki
Źródło: Dzień Dobry TVN
ERASMUS+ oraz Europejski Korpus Solidarności są skierowane do osób, które chciałyby wziąć udział w ciekawych projektach umożliwiających podnoszenie kompetencji. Jakie mają zalety? Jak się do nich dostać? O tym opowiedzieli w materiale Dzień Dobry Wakacje uczestnicy programów: Diana Błaszkiewicz, Ignacy Sakiewicz i Marta Posierbek.

Erasmus+ - dla kogo, jak się dostać

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w międzynarodowych projektach podnoszących kompetencje. Przewiduje także stypendia dla studentów oraz daje możliwość nauki w innym kraju.

- Erasmus+, to jest chyba najbardziej znana inicjatywa Komisji Europejskiej. Przede wszystkim kojarzona z Erasmusem, tym studenckim, czyli wyjazdami studentów - wyjaśniła koordynatorka Europejskiego Korpusu Solidarności Agnieszka Bielska.

Z Erasmusa+ skorzystała Diana Błaszkiewicz. Studentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych w ramach programu miała okazję uczyć się na Universidad CEU San Pablo w Madrycie.

- Zdecydowałam się na udział w programie Erasmus+, ponieważ to było moje marzenie od zawsze, od kiedy się właściwie dowiedziałam, że coś takiego istnieje, że można studiować za granicą, zobaczyć, jak te uniwersytety wyglądają gdzieś indziej niż w Polsce - powiedziała Diana.

Udział w Erasmusie+ dał jej szansę na zwiedzenie m.in. Hiszpanii i Portugalii.

- Dużo podróżowałam. Właściwie co dwa tygodnie gdzieś wyjeżdżaliśmy ze znajomymi. Byłam w Barcelonie, Walencji, Murcji, Kordobie, Bilbao, San Sebastian i Lizbonie. Tak się wydaje, że dużo pieniążków na to idzie, ale da się to naprawdę tanio zrobić - wyjaśniła Diana.

Do udziału w Erasmusie+ zgłosił się również Ignacy Sakiewicz. Student pielęgniarstwa w ramach programu pobierał naukę w Portugalii.

- Mieliśmy praktyki po sześć tygodni w trzech różnych szpitalach. Z pacjentami porozumiewałem się w dużej mierze po angielsku albo się jakoś próbowałem dogadać, jak to się mówi na migi - wyjaśnił.

Ignacy także znajdował czas na swoje hobby.

- Bardzo dużo biegam i trenuję. I trenowałem w portugalskim klubie, w którym był też Cristiano Ronaldo, jak był mały. Najfajniejszym momentem to był mój start w maratonie w Lizbonie - powiedział.

Europejski Korpus Solidarności - co to jest, warunki udziału

Europejski Korpus Solidarności to program Komisji Europejskiej, dzięki któremu młodzi ludzie mogą angażować się w lokalne inicjatywy oraz brać udział w wolontariacie przynoszącym korzyści ludziom w całej Europie.

- Nie jest on częścią Erasmusa. (...) Jest dostępny dla wszystkich młodych ludzi. Nie ma tutaj znaczenia, czy się zna język, czy ma się jakiekolwiek doświadczenie w pracy wolontariusza. Istotne są tak naprawdę dwa czynniki: wiek, czyli 18-30 lat oraz chęć i motywacja - powiedziała Agnieszka Bielska.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w programie powinny zarejestrować się na portalu eks.org.pl.

- Opisuje się swoje doświadczenie, swoje zainteresowania, swoje oczekiwania. I uzyskuje się dostęp do bazy projektów, czyli na przykład praca z dziećmi, praca z osobami starszymi. To mogą być projekty o charakterze kulturalnym - wyjaśniła koordynatorka Europejskiego Korpusu Solidarności. Dodała, że na miejscu wolontariusz ma zagwarantowane wyżywienie, zakwaterowanie, a także koszty transportu lokalnego.

Osobą, która skorzystała z Europejskiego Korpusu Solidarności jest Marta Posierbek. W ramach programu organizowała zajęcia świetlicowe dla dzieci uczęszczających do jednej ze szkół podstawowych w portugalskiej Bradze.

- Druga praca, którą się zajmowałam, to była praca na roli, na farmie ekologicznej, którą prowadzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną - powiedziała Marta.

Dodała, że podczas wolontariatu miała też czas dla siebie. Wykorzystała go na workcampie.

- Zajmowałam się osiołkami. Wyprowadzałam je na spacer, karmiłam, myłam. Bardzo ciekawe doświadczenie - przyznała Marta.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Sylwia Ciźla

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?