Erasmus+ - dla kogo, jak się dostać
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w międzynarodowych projektach podnoszących kompetencje. Przewiduje także stypendia dla studentów oraz daje możliwość nauki w innym kraju.
- Erasmus+, to jest chyba najbardziej znana inicjatywa Komisji Europejskiej. Przede wszystkim kojarzona z Erasmusem, tym studenckim, czyli wyjazdami studentów - wyjaśniła koordynatorka Europejskiego Korpusu Solidarności Agnieszka Bielska.
Z Erasmusa+ skorzystała Diana Błaszkiewicz. Studentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych w ramach programu miała okazję uczyć się na Universidad CEU San Pablo w Madrycie.
- Zdecydowałam się na udział w programie Erasmus+, ponieważ to było moje marzenie od zawsze, od kiedy się właściwie dowiedziałam, że coś takiego istnieje, że można studiować za granicą, zobaczyć, jak te uniwersytety wyglądają gdzieś indziej niż w Polsce - powiedziała Diana.
Udział w Erasmusie+ dał jej szansę na zwiedzenie m.in. Hiszpanii i Portugalii.
- Dużo podróżowałam. Właściwie co dwa tygodnie gdzieś wyjeżdżaliśmy ze znajomymi. Byłam w Barcelonie, Walencji, Murcji, Kordobie, Bilbao, San Sebastian i Lizbonie. Tak się wydaje, że dużo pieniążków na to idzie, ale da się to naprawdę tanio zrobić - wyjaśniła Diana.
Do udziału w Erasmusie+ zgłosił się również Ignacy Sakiewicz. Student pielęgniarstwa w ramach programu pobierał naukę w Portugalii.
- Mieliśmy praktyki po sześć tygodni w trzech różnych szpitalach. Z pacjentami porozumiewałem się w dużej mierze po angielsku albo się jakoś próbowałem dogadać, jak to się mówi na migi - wyjaśnił.
Ignacy także znajdował czas na swoje hobby.
- Bardzo dużo biegam i trenuję. I trenowałem w portugalskim klubie, w którym był też Cristiano Ronaldo, jak był mały. Najfajniejszym momentem to był mój start w maratonie w Lizbonie - powiedział.
Europejski Korpus Solidarności - co to jest, warunki udziału
Europejski Korpus Solidarności to program Komisji Europejskiej, dzięki któremu młodzi ludzie mogą angażować się w lokalne inicjatywy oraz brać udział w wolontariacie przynoszącym korzyści ludziom w całej Europie.
- Nie jest on częścią Erasmusa. (...) Jest dostępny dla wszystkich młodych ludzi. Nie ma tutaj znaczenia, czy się zna język, czy ma się jakiekolwiek doświadczenie w pracy wolontariusza. Istotne są tak naprawdę dwa czynniki: wiek, czyli 18-30 lat oraz chęć i motywacja - powiedziała Agnieszka Bielska.
Osoby, które chciałyby wziąć udział w programie powinny zarejestrować się na portalu eks.org.pl.
- Opisuje się swoje doświadczenie, swoje zainteresowania, swoje oczekiwania. I uzyskuje się dostęp do bazy projektów, czyli na przykład praca z dziećmi, praca z osobami starszymi. To mogą być projekty o charakterze kulturalnym - wyjaśniła koordynatorka Europejskiego Korpusu Solidarności. Dodała, że na miejscu wolontariusz ma zagwarantowane wyżywienie, zakwaterowanie, a także koszty transportu lokalnego.
Osobą, która skorzystała z Europejskiego Korpusu Solidarności jest Marta Posierbek. W ramach programu organizowała zajęcia świetlicowe dla dzieci uczęszczających do jednej ze szkół podstawowych w portugalskiej Bradze.
- Druga praca, którą się zajmowałam, to była praca na roli, na farmie ekologicznej, którą prowadzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną - powiedziała Marta.
Dodała, że podczas wolontariatu miała też czas dla siebie. Wykorzystała go na workcampie.
- Zajmowałam się osiołkami. Wyprowadzałam je na spacer, karmiłam, myłam. Bardzo ciekawe doświadczenie - przyznała Marta.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zalety i wady studiowania prawa. Co można robić po tym kierunku studiów?
- Ciekawe i opłacalne studia po mat-fizie. Jaki kierunek warto wybrać?
- Jak wyglądają studia dzienne, a jak zaoczne?
Reporter: Sylwia Ciźla
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN