Dzień Kaczora Donalda obchodzimy 9 czerwca. Komiksowa postać uważana jest za brata Myszki Miki i choć powstała wiele lat temu, to wciąż bawi najmłodszych i wzbudza sentyment u starszych. Co warto wiedzieć o Kaczorze Donaldzie? Czy wiesz dlaczego nie nosi spodenek?
Dzień Kaczora Donalda
Za dzień powstania Kaczora Donalda, a także za jego urodziny, uznaje się 9 czerwca 1934 roku. Wtedy pierwszy raz pojawił się on w produkcji Dinseya. Z początku występował jako postać drugoplanowa, jednak po latach zyskał na popularności i zaczęły się pojawiać produkcje z nim w roli głównej. Swoją zgryźliwą naturą potrafi rozbawić zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Dzieci
Dzieci
W Polsce Kaczor Donald kojarzony jest nie tylko z animacją, ale może przede wszystkim z komiksami. Od 1994 roku w naszym kraju, aż do dzisiaj dostępny jest do kupienia dwumiesięcznik, w którym można przeczytać o perypetiach złośliwej kaczki.
Historia Kaczora Donalda
Postać Kaczora Donalda po raz pierwszy pojawiła się w książce o przygodach Myszki Miki z 1931 roku. Jako jego debiut uważa się jednak wystąpienie w animacji "The Wise Little Hen" (Mądra Mała Kurka) z 9 czerwca 1934 roku. Autorem animowanego Kaczora Donalda jest Dick Lundy. Sama postać niewiele się zmieniła na przestrzeni lat - wciąż nosi marynarską koszulę oraz czapkę, ponadto wciąż ma tę samą kolorystykę. W pierwszych rysunkach jednak jego stopy oraz dziób były większe, a sam wygląd nieco bardziej "kaczy".
Od 1937 roku Kaczor Donald zaczął pojawiać się we "własnych" filmach, a pierwszy z nich nosi tytuł "Don Donald". To w nim pojawiają się jego siostrzeńcy i wątek miłosny z Daisy, która wtedy występowała pod imieniem Donna. W 1942 roku produkcja z udziałem Donalda, pt. "Der Fuehrer's Face" zdobyła Oscara w kategorii krótkometrażowego filmu animowanego. Łącznie uznaje się, że postać ta była głównym bohaterem aż 176 dzieł kinematografii.
Według historii komiksowej sam Kaczor Donald urodził się w 1920 roku lub około 1945 roku, 13 czerwca w piątek. Niezgodności wynikają z różnych wersji autorów komiksowego bohatera. Zgodni jednak są, że jest on synem Kaczora Kwaczymona i Hortensji McKwacz. Mieszka w Kaczogrodzie, a przez całe jego życie prześladuje go pech, co jest jednym z kluczowych motywów.
Ciekawostki o Kaczorze Donaldzie
Kaczor Donald nie zawsze przedstawiany był jako pechowy nieudacznik. W niektórych z włoskich komiksów, po zmroku, przybiera postać superbohatera - Superkwęka, by bronić mieszkańców swojego miasta przed złem, a przy tym używa gadżetów od Diodaka. Bywał również członkiem tajnych organizacji.
Kaczor Donald to jednak z wielu bajkowych postaci, która nie nosi spodni, a ma na sobie tylko koszulkę Powstało już wiele teorii na ten temat. Według jednej: "Przedmioty, postaci i ich zachowania w bajkach mają charakter czysto symboliczny. Koszulka/marynarka Donalda jest symbolem pełnego ubioru". Inni natomiast uważają, że Kaczor Donald nosi majtki, które są białe i przylegają do kupra.
Zagadka ta jednak nie została rozwikłana przez twórców i w sieci spotkamy jedynie domysły. Można jednak powiedzieć, że zagadka niejako została rozwiązana już w 2018 roku przez użytkowniczkę Twittera @rajandelman. W swoim poście napisała, że Kaczor Donald nie nosi spodni, ponieważ utrudniłoby mu to produkcję i rozprowadzanie oleistej wydzieliny z kupra, którą mają wszystkie kaczki. Zatem skąd ręcznik? Prawdopodobnie twórcy komiksu nie chcieli pokazywać postaci "zupełnie nagiej".
Skąd marynarski strój Kaczora? Wbrew pozorom nie ma on związku z historią postaci. Twórcy stwierdzili, że jest to jednak w sam raz motyw dla postaci-kaczki.
Zobacz także:
- Mówili do niego "wujku", za plecami nazywali tyranem. Walt Disney obchodziłby dzisiaj 120 urodziny
- Myszka Miki kończy 90 lat!
- Gwiazdy wspominają bajki z dzieciństwa. Jednej bali się szczególnie
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: MIKOLAJ ZACHAROW/REPORTER/East News