Styl życia

Jest 500 miejsc w Polsce, gdzie można rozbić biwak. Trzeba jednak spełnić pewne warunki

Styl życia

Aktualizacja:

Lasy to niewątpliwe dobrodziejstwo - oczyszczają powietrze, dają schronienie i pożywienie. Jak wykorzystać tę płynącą z natury dobroć? Niedawno zmieniły się przepisy, dzięki którym każdy może w wyznaczonych miejscach rozbić biwak - trzeba spełnić jednak pewne warunki. Co więcej, kiedy już zatrzymamy się w lesie wystarczy się delikatnie rozejrzeć, żeby znaleźć składniki na pyszną i zdrową kolację.

Darmowy nocleg w lesie

Od 1 maja w Polsce można rozbić biwak w blisko 500 miejscach. Dzięki temu niewielkim kosztem można zwiedzić naprawdę piękne zakątki kraju. Warto wiedzieć, że miejsca, w których dozwolone jest rozbijanie namiotów, są podzielone na takie, w których można rozpalać ogień (jest ich 46) i takie, w których jest to zakazane - zanim więc wybierzecie się na swoją wyprawę, trzeba się upewnić, jak wygląda sytuacja. Co więcej, jeśli wybieracie się na biwak w mniej niż 9 osób, to w jednym miejscu możecie spać nie dłużej niż dwie noce - w przeciwnym razie należy ten fakt zgłosić do Nadleśnictwa. Co jest najważniejsze w trakcie biwakowania? Zasada jest prosta - tak jak przyszedłeś i to miejsce zastałeś, tak je zostaw dla innych.

Prosto z lasu na talerz

Kiedy myślimy o "darach lasu", na myśl najczęściej przychodzą nam owoce: poziomki, jeżyny, jagody. To jednak tylko niewielki ułamek dobrodziejstw, które możemy tam znaleźć. Warto rozejrzeć się za pokrzywami, z których można przygotować pyszną herbatę, wyjątkowe pesto, usmażyć w cieście naleśnikowym, a nawet dodać do ciasta. Po jakie jeszcze specjały warto sięgnąć w lesie? Słynne już pędy sosny, z których przygotowuje się syrop, liście babki lancetowatej, podbiału, kwiaty akacji.

Zobacz wideo: Z lasu prosto na talerz

Zobacz wideo:

Autor: Katarzyna Lackowska

Reporter: Piotr Tomasik

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości