Styl życia

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Jakie skarby skrywa to wyjątkowe miejsce?

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Piotr Wojtasik
Z wizytą w muzeum ognia

W Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się muzeum, które jest fenomenem na skalę światową. Pozyskuje i eksponuje przedmioty, które są związane z historią niecenia ognia. Są tam również bogate zbiory etykiet zapałczanych z Polski, a także krajów Europy i całego świata. Naszemu reporterowi pokazywał je dyrektor placówki, Paweł Pawlik.

Muzeum Filumenistyczne

Około 100 tysięcy lat temu człowiek zaczął sam krzesać ogień. Wcześniej pozyskiwał go z pożarów, wulkanów lub innych zjawisk naturalnych. Do samodzielnego krzesania używał przeróżnych materiałów i narzędzi, które można podziwiać w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej.

- Filumenistyka to pasja, która polega na zbieraniu etykiety zapałczanej. Tak jak filateliści zbierają znaczki, tak filumeniści zbierają etykiety. Filateliści i filumeniści są zrzeszeni w jednym związku. O ile muzeów filumenistycznych jest na kilka na świecie, to my jesteśmy jedynym, które zajmuje się tym szczerzej, czyli też historią niecenia ognia - powiedział Paweł Pawlik, dyrektor muzeum.

Pudełka po zapałkach i zapalniczki

W muzeum w Bystrzycy Kłodzkiej można znaleźć zapałczane etykiety i pudełeczka z całego świata. - Zgromadziliśmy tutaj bardzo cenne zbiory. Mamy mnóstwo malutkich obrazków, na których jest ogromne bogactwo tematów, motywów i form. Są malutkie, więc czasami trudno skupić na nich uwagę, zwłaszcza współczesnemu widzowi, dlatego zaczęliśmy je powiększać i powstały w ten sposób zapałczane opowieści. Zapałki mogą służyć edukacji - zauważył Paweł Pawlik.

Oprócz zapałek często używano w przeszłości również i zapalniczek. - Są bardzo ciekawe, przybierają różne formy. Sam najbardziej lubię te z okresu wojennego, ponieważ są najbardziej kreatywne. Widzimy takie z granatu obronnego lub z łuski po naboju, która w w okopie była używana do zapalenia skręconego papierosa - pokazywał dyrektor muzeum.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości