Spowiedź poza kościołem? Ksiądz wymienił możliwe alternatywy. Nie każdy je zna

Ksiądz
Ksiądz o spowiedzi
Źródło: GettyImages/Victor Plop / 500px
Ksiądz Sebiastian Picur prowadzi popularne konto na TikToku. Wyjaśnia w nim wszelkie wątpliwości związane z tematyką dotyczącą wiary katolickiej. W jednym z filmów opowiedział widzom, czy spowiedź z domu jest możliwa.

Spowiedź poza kościołem

TikTok to platforma dla każdego, kto chce dzielić się swoją pasją, doświadczeniem z innymi. Znajdziemy tam użytkowników z całego świata, którzy chętnie dostarczają wiedzę lub rozrywkę internautom. Wśród nich jest m.in. ksiądz Sebastian Picur. Duchowny chętnie odpowiada na pytania swoich obserwatorów, a jego odpowiedzi często odbijają się szerokim echem w mediach.

Kościół i religia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

Ponadto wiele jego wypowiedzi rozwiewa pewne wątpliwości dotyczące wiary katolickiej. W najnowszym filmie ksiądz wyjaśnił, gdzie może się odbyć sakrament spowiedzi. Duchowny potwierdził, że istnieje możliwość wyspowiadania się w domu, ale w przypadku gdy wierny zmaga się z chorobą uniemożliwiającą mu wizytę w kościele.

Czym jest "żal doskonały"?

Spowiedź jest też możliwa w szpitalu lub innym miejscu, w którym przebywa chory. Są to zwykle sytuacje wymagające pilnego spotkania z duchownym. Ks. Sebastian powiedział też, co należy zrobić, gdy zupełnie nie mamy możliwości spotkać z duszpasterzem. W takich sytuacji możemy skorzystać z tzw. żalu doskonałego.

- Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany "żalem doskonałym" lub "żalem z miłości" - tłumaczy.

Jak podkreśla ksiądz, taki żal odpuszcza grzechy powszechne. - Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe - podsumował.

Post skomentowało kilkadziesiąt osób, niektóre z nich chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami. - "Ja spowiadałam się w szpitalu", "Moja spowiedź generalna odbyła się przy stole w salce katechetycznej i trwała 1.5 godziny", "W Niemczech od kilkudziesięciu lat obowiązuje spowiedź powszechna podczas mszy, nie trzeba szeptać jakiemuś facetowi na ucho swoich grzechów" - czytamy pod nagraniem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: Onet.pl/TikTok

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Victor Plop / 500px

podziel się:

Pozostałe wiadomości