Styl życia

Czerwona wstążka - symbolika. Co oznacza i kiedy się ją nosi?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Osoby zawiązujące czerwoną wstążkę

Czerwień to bardzo intensywny kolor. Pobudza, dodaje energii, a także ma wiele znaczeń w różnych kulturach. Często kojarzony jest z silnymi emocjami, zwłaszcza z miłością. Nadaje mu się też magiczne moce, szczególnie jeśli w tym kolorze są określone przedmioty. Szczególnie godnym uwagi symbolem jest czerwona wstążka, która ma wiele znaczeń.

Czerwona wstążka to m.in. symbol walki z AIDS, który przypinany jest najczęściej w grudniu, miesiącu walki z tą chorobą. Wstążka w kolorze czerwonym ma nas też chronić przed „złym okiem”, różnego rodzaju urokami. Jakie dokładnie jest znaczenie tego symbolu i skąd ono się wzięło?

Biało-czerwona wstążka – Polski symbol narodowy

Jeżeli do czerwonego koloru dodamy u góry biały, otrzymamy w ten sposób kokardę narodową. Najczęściej wstążka w kolorze biało-czerwonym ułożona jest w rozetę, czyli jeden z symboli patriotycznych naszego kraju. Coraz częściej pojawiają się również wstążki ułożone w odwróconą literę „V” lub rozety z ozdobnym środkiem, przypominające kotylion. Tradycyjna kokarda narodowa składa się z dwóch wstążek (białej i czerwonej) i powinna mieć okrągły kształt. Wskazuje się, że jej średnica powinna mieścić się w zakresie od 4 do 6 centymetrów. Rozeta powinna się składać z dwóch okręgów – białego wewnątrz i czerwonego na zewnątrz. Ma to być odwzorowanie godła polskiego – białego orła umieszczonego na czerwonym tle. Warto tutaj podkreślić, że w różnych okresach historycznych wygląd kokardy się zmieniał, np. w czasie powstania styczniowego noszona była kokarda z czerwonym środkiem i białym okręgiem na zewnątrz.

Zobacz wideo: Hymn do zmiany czy... nauki?

Hymn do zmiany czy... nauki?
Hymn do zmiany czy... nauki? Jak podchodzimy do zapowiadanych przez rząd zmian w symbolach narodowych? Źródło: Dzień Dobry TVN

Obecnie biało-czerwone kokardy narodowe stosowane są w czasie ważnych uroczystości państwowych, np. w czasie obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dawniej najczęściej były przypinane w czasie manifestacji patriotycznych i w okresie powstań narodowych, np. w latach 1914-1918 ułani z Legionów Polskich rozety przypinali do rogatywek.

Czerwona wstążka – symbol walki z AIDS

Coraz częściej możemy spotkać osoby, które przypinają do swojego ubrania czerwoną wstążkę. Co oznacza czerwona wstążka wpięta w klapę marynarki lub przypięta do bluzki? Najczęściej taka wstążka przypinana jest do ubrań 1 grudnia, który uznawany jest za Światowy Dzień AIDS. I to właśnie walkę z tą chorobą symbolizuje czerwona wstążka ułożona w charakterystyczny kształt przypominający odwróconą literę „V”, co ma nawiązywać do angielskiego słowa victory , czyli "zwycięstwo".

Czerwona wstążka nawiązująca do AIDS była jednym z pierwszych symboli tego typu. Z czasem pojawiły się też wstążki w innych kolorach, wśród których najpopularniejsze są: różowa (symbolizująca walkę z nowotworem piersi), błękitna (symbolizująca walkę z rakiem prostaty), a także lawendowa (symbolizująca ogólną walkę z nowotworami). Takie wstążki mają oznaczać również solidarność z osobami cierpiącymi na te choroby.

Czerwona wstążka na ręce – co oznacza?

Niekiedy czerwona wstążka wiązana jest na nadgarstku . Taki symbol możemy zobaczyć zarówno u zwykłych ludzi, jak i u znanych osobistości. Co to oznacza? Ma to związek z kabałą. W tradycyjnej formie jest to jedna ze szkół judaizmu, której podstawy można znaleźć między innymi w Torze, Zoharze, Talmudzie i innych księgach judaistycznych. To nauka mistyczno-filozoficzna, która zyskuje popularność właśnie wśród celebrytów. Jednak w wielu przypadkach jest to nieco zmieniona kabała, dostosowana do potrzeb zmieniającego się świata. Niektórzy też noszą czerwone nitki czy wstążeczki na nadgarstku, ponieważ staje się to modne.

Czerwona wstążka w kabale oznacza talizman chroniący przed tak zwanym "złym okiem", a także różnego rodzaju wypadkami czy negatywnymi doświadczeniami życiowymi. Aby taki talizman zadziałał, musi być umieszczony na lewym nadgarstku. Nałożyć go na rękę powinno się w miejscu wyciszonym. Strój na tę okazję powinien być uroczysty. Najlepiej, aby nić kabalistyczną nakładała nam osoba bliska, dobrze nam życząca i godna zaufania. Wstążka powinna być wykonana z naturalnych włókien. Należy ją zawiązać na siedem węzłów. Nadmiar odcina się i chowa. Resztki nici schowane w portfelu mają przyciągnąć do nas pieniądze i wzbogacić nas. Co istotne, nitki nie można zdejmować samemu – trzeba poczekać, aż sama spadnie. Jeżeli to się stanie, można nałożyć nową wstążkę.

Czerwona wstążka na zły urok

Jednym z popularniejszych przesądów w naszym kraju jest „czerwona wstążka do wózka”. Niewielka wstążeczka przyczepiona do budy wózka ma chronić małe dziecko przed zauroczeniem. Niekiedy wskazuje się, że taka wstążeczka powinna być przyczepiona do wózka, dopóki dziecko w nim jeździ. Inna wersja tego przesądu mówi o tym, że powinna być przyczepiona jedynie do momentu, w którym dziecko będzie ochrzczone.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Uwe Krejci/Getty Images

Pozostałe wiadomości