Styl życia

Emo – ciekawostki na temat subkultury

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Emo

Styl emo jest bardzo rozpoznawalny i na stałe wpisał się w krajobraz współczesnej kultury masowej. Emo jako subkultura często postrzegana jest z przymrużeniem oka, ale przynależność do grupy jest dla jej członków bardzo ważna. Warto poznać bliżej, jaka jest ideologia emo i czym charakteryzuje się ta subkultura.

Wygląd emo często budzi kontrowersje, ponieważ kojarzy się z buntem i agresją. Dla członków subkultury ich image ma zupełnie inne znaczenie, poprzez które chcą wyrazić swoją wrażliwą i emocjonalną naturę. Aby zrozumieć świat emo, warto się dowiedzieć, jakimi wartościami kierują się członkowie tej grupy społecznej.

Ogólna charakterystyka emo

Choć subkultura emo wyodrębniła się na początku XXI wieku, to jej korzenie sięgają lat osiemdziesiątych. Wtedy po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych użyto terminu emo do opisu jednego z rodzajów punka. Współcześnie jest to zupełnie inne zjawisko, szczególnie powszechne wśród młodych ludzi. Przyczyna powstania grupy emo jest wyrazem sprzeciwu wobec wulgarnego stylu życia raperów, którzy stali się bardzo popularni pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Z tych właśnie względów emo często uważane jest za kontrkulturę, która buntuje się przeciwko przyjętym normom społecznym. Kultura emo jest dla ich członków przede wszystkim stanem ducha, wyrażonym w introwertycznym i depresyjnym usposobieniu. Nawiązuje do tego samo znaczenie emo , które pochodzi od angielskiego słowa emotional (emocjonalny). Osoby identyfikujące się z subkulturą są zamknięte w sobie i czują się niezrozumiane przez społeczeństwo. Często mówi się również o odczuwalnym bólu egzystencjalnym.

Ze względu na swój specyficzny wygląd i zbyt pretensjonalny sposób bycia, emo traktowani są prześmiewczo. Z tego powodu często padają ofiarą szykan, a nawet prześladowań. Wiele osób uważa, że ulubionym zajęciem emo jest rozmyślanie o śmierci i samobójstwie. Subkultura emo tak naprawdę nie wyznaje żadnej ideologii. Dla jej członków najważniejszy jest czas spędzony razem, który przeznaczają na pisanie wierszy, czytanie literatury i słuchanie muzyki.

Emo tworzą między sobą krótkotrwałe związki, często biseksualne. Co ciekawe, przynależność do grupy wybiera najczęściej młodzież pochodząca z bogatych rodzin. Jest to efekt braku zrozumienia ze strony rodziców, którzy wolą angażować się w swoją pracę, niż poświęcić czas swoim dzieciom. Emo czują się wtedy zagubieni i szukają wsparcia wśród osób, które znalazły się w podobnej sytuacji życiowej.

Jak się ubierają emo? 

Ubiór emo to mieszanka inspiracji różnych stylów, zapożyczonych z innych subkultur. Widać tutaj odniesienia do mody gotyckiej i punkowej. Odzież emo ma na celu wyrażenie buntu i niezależności, dlatego czasami wygląda kontrowersyjnie. Bluzy, buty, kurtki emo są najczęściej w kolorach czarnych, czerwonych i fioletowych. Pozostałe części garderoby mają podobne barwy, ale często łamane są różnymi wzorami, np. kratką, paskami lub nadrukowanymi zdjęciami z ulubionym zespołem muzycznym (największym idolem emo jest Tokio Hotel).

Jeśli chodzi o emo ubrania dla dziewczyn, to często są podobne do strojów chłopięcych. Tutaj obowiązuje moda unisex, przez co zdarzają się pomyłki w odróżnieniu chłopaka od dziewczyny. Charakterystycznym elementem strojów emo są wąskie spodnie typu rurki i liczne gadżety przypięte do ubrań, np. łańcuchy, agrafki, ćwieki, koraliki. Ważne są również dodatki (opaski na nadgarstki, pasy do spodni, okulary przeciwsłoneczne) oraz biżuteria, zakładana w każdym możliwym miejscu, czyli w uszach, na twarzy, szyi i na rękach.

Emo młodzież bardzo często ma przekłute wargi, łuk brwiowy, brodę, język oraz nos. Moda w ramach tej subkultury przez lata się zmieniała. Początkowo nawiązywała do stylu prezentowanego przez bohaterów filmu Star Trek, którzy nosili wąskie swetry, robocze kurtki oraz zapinane od dołu koszule. Z czasem to ewoluowało i wraz z rozwojem subkultury przyjęło własną, osobliwą formę, którą można obserwować do dziś.

Makijaż i fryzury emo

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tej subkultury są włosy emo – najczęściej długie, pofarbowane na czarno lub pastelowo, koniecznie ze skośną grzywką. Emo lubią również tapirować włosy, aby nadać im bardziej bujny kształt. Dotyczy to zarówno dziewcząt, jak i chłopców, dla których upodobnianie się do płci przeciwnej nie jest żadnym problemem. Makijaż emo powinien być ciemny i mroczny.

Oczy pomalowane są najczęściej na czarno lub grafitowo, choć czasem zdarzają się kolorowe akcenty, które mają kontrastować ze stonowanym ubiorem. Dla podkreślenia oczu, emo chętnie zakładają kolorowe soczewki kontaktowe, które nadają wizerunkowi bardziej drapieżny charakter. Obowiązkowo muszą być pomalowane także paznokcie, oczywiście w ciemnych kolorach.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/FG Trade

Pozostałe wiadomości