Checklista - czym jest, jak powinna wyglądać, dlaczego jest taka przydatna?

checklista
jayk7/Getty Images

Lista kontrolna, czyli checklista, może być niezwykle przydatna nie tylko w życiu codziennym, ale także w pracy. Warto dowiedzieć się, jak ją przygotować, by spełniła swoją funkcję. Od czego zatem zacząć?

Każdemu zdarzają się takie dni, że wszystko idzie nie po naszej myśli. Na biurku piętrzy się stos niedokończonych zadań, a skrzynka mailowa jest zapchana nieprzeczytanymi wiadomościami. W lepszym panowaniu nad swoim życiem pomoże checklista. Jak ją zrobić?

Checklista - co to takiego?

Termin "checklista" pochodzi od angielskiego słowa "checklist", które oznacza listę kontrolną. Checklista jest nazywana także listą sprawdzającą. Taka lista pozwala na lepszą organizację w pracy czy w domu. Lista sprawdzająca składa się z wypisanych po kolei zadań do zrobienia. Korzystanie z takiej listy zakłada skreślanie kolejnych podpunktów, gdy jakieś zadanie zostanie wykonane. Dzięki temu żadna czynność nie zostaje pominięta lub zapomniana.

Checklista pomaga w porządkowaniu codziennych spraw, co jest niezwykle trudne, jeśli wszystkie są jedynie w głowie. Wtedy często coś umyka i przypominamy sobie o tym za późno. Lista sprawdzająca będzie przydatna zwłaszcza osobom, które mają problem z organizacją czasu bądź pamięcią, a także tym, którzy wiecznie się spieszą lub mają dużo spraw do wykonania.

Gdzie sprawdzi się checklista?

Listy kontrolne są przydatne praktycznie w każdej dziedzinie życia. Na przykład po katastrofie Boeinga 299, do której doszło w 1935 roku, przeprowadzono dokładne analizy, które pomogły w opracowaniu listy kontrolnej dla samolotów zamawianych przez amerykańską armię.

Checklista pomoże także w szkole, banku czy szpitalu, przy budowie domu oraz przy planowaniu wakacji. Generalnie niezwykle trudno znaleźć dziedzinę życia, w której używanie jej nie przyniosłoby korzyści. Jednym z najprostszych przykładów checklisty są listy zakupów czy przepisy z książek kucharskich. Checklista przyda się przy planowaniu nowych projektów, wyznaczaniu nowych celów dla dużego przedsiębiorstwa czy małej firmy. Sprawdzi się w przypadku, gdy pojawią się kłopoty albo opóźnienia. Pomoże je namierzyć i na przykład dowiedzieć się, kto nie wywiązał się z danego zadania w terminie.

Zalety korzystania z checklisty

Dużym atutem checklist jest ich prostota. Wystarczy wypisać wszystkie etapy projektu czy zadania, a następnie po prostu je odhaczać. Lista kontrolna pozwala na zachowanie dyscypliny i porządku. Dzięki niej żadna istotna informacja nie zostanie pominięta ani zapomniana. Z checklistą można usystematyzować swoje działania i poprawić jakość komunikacji w zespole.

Checklista - wzór do jej przygotowania

Przede wszystkim tworzenie checklisty warto przeprowadzić przed przystąpieniem do działania. Dobrym momentem jest na przykład chwila przy porannej kawie. Warto znaleźć kilka minut wolnego i spokojne miejsce, w którym można zebrać myśli bez obawy, że coś lub ktoś będzie przeszkadzać. Potrzebna będzie kartka i długopis lub osobisty komputer czy tablet. Następnie należy wypisać wszystkie zadania, które muszą być wykonane. Można od razu wymienić je w kolejności od najważniejszych do tych mniej istotnych lub na koniec je ponumerować. Jeśli zadań jest zbyt wiele, można zrezygnować z tych najmniej istotnych i zająć się tylko najważniejszymi kwestiami. Kiedy checklista jest już gotowa, wystarczy zacząć działać i po kolei skreślać zadania już wykonane.

Checklista - wakacje bez stresu

Lista kontrolna będzie niezwykle przydatna przy planowaniu urlopu. Każda podróż to wyzwanie, które trzeba odpowiednio zaplanować. Najwięcej zamieszania wywołuje zazwyczaj pakowanie. Co trzeba zabrać? Czego nie można zapomnieć? Do pakowania można przystąpić nieco wcześniej, chociażby po to, by sprawdzić, czy wszystko zmieści się do plecaka lub walizki.

W pierwszej kolejności warto przygotować dokumenty, paszport i pieniądze. Następnie trzeba pomyśleć o higienie osobistej i apteczce z lekami. Nie powinno zabraknąć plastrów opatrunkowych czy probiotyków, zwłaszcza przy wrażliwym żołądku. Checklista na wakacje powinna zawierać także komplet ubrań, których wybór będzie zależał od warunków pogodowych w danym miejscu. Wygodne obuwie to podstawa każdej wyprawy. Przyda się także coś do czytania i pisania.

Checklistę można także przygotować pod kątem wykonania konkretnych zadań. Wtedy znajdzie się na niej rezerwacja biletu, hotelu, wymiana pieniędzy w kantorze, a także złożenie wniosku o wizę czy wykonanie odpowiednich szczepień. Planując podróż na dłużej, dobrze jest znaleźć kogoś do opieki nad pupilem lub kwiatami w domu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak dobrze zaplanować tydzień?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie