Basia Pasek o tym, jak odnaleźć szczęście. "Nasz umysł dużo chętniej pozostaje w sytuacji niewygodnej i trudnej"

Dzień Dobry TVN
W natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o własnych potrzebach i nie zastanawiamy się nad tym, co tak naprawdę stanowi dla nas źródło szczęścia i spełnienia. Rzadko decydujemy się też na zmiany, które mogłyby wnieść w nasze życie wartości, na których naprawdę nam zależy. Tymczasem, wystarczy mały krok, by wyjść poza ogólnie przyjęty schemat i nadać otaczającej nas rzeczywistości nowy sens.

W obecnych czasach nikogo nie dziwi już fakt, że żyjemy w ciągłym biegu i staramy się realizować odgórnie narzucony plan, dotyczący rozwoju kariery, zakładania rodziny czy spełniania oczekiwań reszty społeczeństwa. Ten pośpiech często uniemożliwia nam refleksję nad tym, co tak naprawdę chcielibyśmy osiągnąć. Na szczęście coraz więcej osób pochyla się nad tym zagadnieniem i stara się wyjaśnić, jak ważne jest wsłuchiwanie się we własne potrzeby i podejmowanie prób ich zaspokajania.

Recepta na szczęście Barbary Pasek

W studio Dzień Dobry TVN Barbara Pasek opowiedziała o swojej nowej książce, pt. "Odzyskaj błysk w oku. Naucz się słuchać swojego wewnętrznego głosu, zacznij żyć tu i teraz" . Dziennikarka wyznała, że praca nad publikacją sprawiła jej wiele radości. Jej zdaniem pytanie o to, dlaczego sami się unieszczęśliwiamy, powinno być niezwykle istotne dla każdego z nas.

Na świadomym poziomie nikt z nas nie chce być nieszczęśliwy . Nikt z nas nie chciałby być w kiepskich, toksycznych związkach. Nikt z nas nie chciałby pracować w miejscu, w którym nie jest doceniany. A jednak tam jesteśmy, dlaczego? Nasz umysł jest tak skonstruowany, że dużo chętniej pozostaje w sytuacji niewygodnej i trudnej - ale znanej, niż tej radosnej i szczęśliwej, lecz nieznanej

- wyjaśniła Barbara Pasek. Podkreśliła, że większość z nas podchodzi do życia ostrożnie, zwykle wybieramy bezpieczną i dobrze znaną nam ścieżkę. Boimy się ryzykować i sięgać po to, co naprawdę mogłoby nas uszczęśliwić. Tymczasem zmiany nie muszą wiązać się z rewolucją, mogą następować powoli, w tempie, które nie będzie wywoływać w nas poczucia niepokoju

Zachęcam do tego, by pomyśleć o zmianie jako o czymś bardzo łagodnym. Zmiana powinna przybrać formę malutkich kroczków

- mówiła dziennikarka w Dzień Dobry TVN. Opowiedziała też o schemacie góry lodowej Zygmunta Freuda, który nawiązuje do opisanego przez nią mechanizmu funkcjonowania człowieka. Podświadome podszepty, które kształtują się w naszej głowie pod wpływem życia w społeczeństwie, dzieciństwa i sposobu wychowania, uniemożliwiają nam postępowanie zgodnie z własnymi potrzebami. Zdaniem Barbary Pasek, aby wykonać pierwszy krok na drodze metamorfozy własnego życia, trzeba zadać sobie trzy proste pytania:

  • Czego pragnę?
  • Jaka ograniczająca mnie myśl nie pozwala mi po to sięgnąć?
  • Co mogę zrobić pomimo tej myśli, żeby zacząć się uszczęśliwiać?

To ćwiczenie może okazać się pomocne w podjęciu decyzji o zmianach, których większość z nas bardzo potrzebuje, choć nie zawsze jesteśmy w stanie otwarcie się do tego przyznać.

Przytłaczająca rzeczywistość

Pogoń za narzuconymi przez społeczeństwo ideałami opisała w swojej książce także Lynn Steger Strong. "Niedostatek" to historia kobiety, która zmaga się z pełną wyzwań codziennością. Na jej drodze pojawiają się trudne do pokonania przeszkody, między innymi depresja, problemy finansowe, skomplikowane relacje z bliskimi. Losy głównej bohaterki powieści, Elisabeth, skłaniają do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością.

Ważną częścią tej książki jest to, jak strach siedzi wewnątrz ciebie. Jak to jest, gdy nie wiesz, czy będzie cię stać na opłacenie czynszu, czy będzie cię stać na życie w świecie, w którym czujesz się bezpiecznie

- mówiła w rozmowie z Gabi Drzewiecką autorka powieści, Lynn Steger Strong. Dodała też, że do przelania tej wyjątkowej historii na papier zainspirowały ją własne doświadczenia. Sama borykała się z poważnymi problemami w życiu prywatnym, w pewnym momencie zdała też sobie sprawę z tego, jak bardzo jest nieszczęśliwa. "Niedostatek" w krótkim czasie stał się światowym bestsellerem, a autorka jest dumna, że udało jej się wydać książkę, która może skłonić innych ludzi do życiowych zmian i zachęcić ich do podjęcia ryzyka w walce o własne spełnienie.

Niedostatek – życie w ciągłym strachu. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Brzezińska

Reporter: Michał Malinowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!