Styl życia

Auxerre – jedna z pereł historycznej Francji. Najważniejsze zabytki i atrakcje miasta

Styl życia

Auxerre

Auxerre to historyczne miasto położone w środkowej Francji. Leży nad rzeką Yonne i od wieków pełni rolę istotnego dla handlu portu rzecznego. To miejsce o monumentalnej architekturze, która powstawała w różnych okresach i stylach. Auxerre położone jest w Burgundii – regionie, który prócz widoków słynie też z aromatycznego wina.

Auxerre to średniowieczne niewielkie miasteczko położone w środkowej Francji w regionie Burgundia-Franche-Comté. Administracyjna stolica Burgundii znajduje się na wzgórzu, z którego podziwiać można widok na całe miasto i przepływającą rzekę Yonne. Ze względu na swoje położenie miasto odegrało w historii znaczącą rolę Francji, będąc jednym z punktów na szlaku marszu Napoleona.

Auxerre – historia i zabytki miasta

Historia miasta sięga panowania Rzymian w czasach starożytnych, kiedy to na jego terytorium założono kolonię Autissiodorum. Położenie na szlaku głównych dróg spowodowało „awans” miasteczka do rangi ośrodka handlowego. Otoczenie miasta licznymi murami obronnymi i fortyfikacjami wzbudziło ponadto zainteresowanie przez biskupów. I tak Auxerre stało się siedzibą biskupstwa i ośrodkiem skupiającym liczne budowle sakralne. Przez lata miasto nazywane było potocznie stolicą biskupią. Na przestrzeni wieków padało ofiarą grabieży licznych ludów, które niszczyły, a następnie odbudowywały jego mury. Nigdy jednak nie straciło statusu handlowego miasta portowego.

Miasto zachwyca starym gotyckim klimatem, monumentalnymi budowlami sakralnymi i siecią wąskich, urokliwych uliczek. Jednym z najważniejszych punktów na mapie turystycznej jest gotycka katedra św. Szczepana. Jej budowla sięga XIII wieku. W murach katedry znajdują się m.in. relikwie św. Bernarda z Clairvaux. Położenie świątyni tworzy spójny kompleks z pobliskim opactwem św. Germana. Od VIII wieku zarówno katedra, jak i opactwo przeszły w ręce benedyktynów, którzy mieszkają tam do dzisiaj. Opactwo nosi imię Germanusa – biskupa, który prężnie działał w mieście. Prowadził również działalność misyjną np. na terenie Brytanii, gdzie głosił nauki i walczył z grupkami heretyków. Był on m.in. nauczycielem św. Patryka, późniejszego apostoła i patrona Irlandii, którego osoba do dzisiaj jest tam popularna i czczona. Obok opactwa zbudowano szkołę zakonną, która była miejscem nauk przyszłych biskupów Francji. Auxerre to historyczne miasto kościołów, w którym prócz katedry warto również zobaczyć: kościół Saint-Mamert z XVI wieku, kościół św. Euzebiusza z XIII wieku, kościół św. Piotra z XVI wieku czy pochodzącą z XVI wieku kaplicę wizytek.

Będąc w Auxerre wypada także odwiedzić miejscowe muzea. Muséum, wraz z otaczającym je iście królewskim ogrodem, zabiera turystów w podróż po historii miasta i jego mieszkańców. Musée Leblanc-Duvernoy to z kolei miejsce ukazujące miejscową historię ceramiki.

Polacy w Auxerre

W historii miasta zapisał się również akcent polski. To bowiem w nim w roku 1803 osiadł Maurycy Mochnacki, polski teoretyk romantyzmu i kronikarz, który spisał m.in. dzieje powstania listopadowego. Mochnacki pozostał w mieście, nadal prowadząc w nim swoją działalność. Zmarł, będąc mieszkańcem Auxerre, w 1834 roku.

W mieście prężnie rozwija się kultura, sport (szczególnie żeglarstwo), a także gałęzie przemysłu: drzewnego, poligraficznego, farmaceutycznego. W 1997 roku mer Auxerre – Jean Garnault – podpisał umowę o współpracy z prezydentem Płocka, Stanisławem Jakubowskim. Oba miasta kooperują w dziedzinach kultury, nauki i oświaty, ochrony zdrowia, działalności samorządowej i gospodarki. Wspólne działania opierają się na doradztwie, wymianie uczniów szkół licealnych, organizacji festiwali, spotkań i konkursów, na których prezentowana jest kultura obydwu narodów.

Sport w Auxerre

Auxerre to również miejsce dla fanów piłki nożnej, bowiem stąd pochodzi znana we Francji drugoligowa drużyna AJ Auxerre ( Association de la Jeunesse Auxerroise ). Historia klubu sięga 1905 roku, kiedy to początkowo lokalną drużynę założył ksiądz Ernest-Théodore Valentin Deschamps. Przez wiele lat drużyna grała w 1. lidze, znajdując się w czołówce tabel francuskich klubów piłkarskich. W 1996 roku sięgnęła nawet po Mistrzostwo Francji. Cztery razy zdobywała Puchar Francji (ostatni w 2005 roku).

Zobacz wideo: Limoges - stolica francuskiej porcelany

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości