Co warto zwiedzić w Collioure? Historia i zabytki miasta położonego na samym południu Francji

Collioure
Guillaume Chanson / Getty Images
Źródło: Moment RF
Collioure to skromna, lecz nadzwyczaj malownicza miejscowość na samym południu Francji. Znajduje się w rejonie Oksytania w departamencie Pireneje Wschodnie. W Collioure mieszka zaledwie 3000 mieszkańców, a miasteczko współcześnie jest raczej prowincjonalne. Kiedyś było jednak zupełnie inaczej…

Historia Collioure jest nie tylko interesująca, ale również stosunkowo długa – pierwsze zapiski wspominające o grodzie Collioure pochodzą z drugiej połowy VII wieku, jednak historycy podejrzewają, że miasteczko istniało znacznie wcześniej. Strategiczne położenie sprawiło, że na przestrzeni dziejów Collioure znajdowało się w rękach Cesarstwa Rzymskiego, Wizygotów, Królestwa Majorki, Królestwa i Cesarstwa Francuskiego. Zaowocowało to niezwykłymi fortyfikacjami Collioure, które dziś można podziwiać w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa. Przedstawiamy historię i zabytki Collioure.

Collioure dziś i przed wiekami. Jaka jest historia miasta Collioure?

Współczesne Collioure jest popularnym kierunkiem wypraw turystycznych i idealnym miejscem służącym jako baza wypadowa do poruszania się i zwiedzania południowego rejonu Francji. Collioure znajduje się w Oksytanii na samym południu, tuż przy Pirenejach. Z tego powodu klimat miasteczka może trochę przypominać małe miasteczka hiszpańskie.

Obecnie w Collioure mieszka niespełna 3000 mieszkańców . Jak widać, to mała miejscowość, jednak bardzo atrakcyjna turystycznie. Pomimo niewielkiej liczby mieszkańców historia Collioure rozpoczyna się prawdopodobnie już we wczesnym średniowieczu. Najstarszy zapis o miejscowości pochodzi z 673 roku .

Collioure znajdowało się wówczas pod panowaniem Wizygotów, którzy podbili Cesarstwo Rzymskie i doprowadzili do jego upadku. Początkowo Collioure składało się w zasadzie z dwóch miejscowości oddzielonych rzeką Douy – starego miasta na południu o nazwie Port d'Avall (inną stosowaną nazwą było Le Faubourg) i osady portowej Port d'Amunt (La Ville) położonej w górze rzeki. Strategiczne położenie w pobliżu morza i Pirenejów sprawiało, że Collioure stawało się coraz silniej ufortyfikowaną osadą, a także centrum handlowym. W średniowieczu powstały między innymi fortyfikacje miejskie w postaci zamku Château Royal de Collioure oraz twierdzy Saint-Elme. Przez długi czas Collioure było miastem pirenejskim. Francji zostało przekazane w 1659 roku. Wówczas umocnienia zostały ulepszone przez słynnego francuskiego inżyniera wojskowego Sébastiena Le Prestre de Vaubana. Działalność ta finansowana była przez Ludwika XIV . Bardzo profesjonalne jak na tamte czasy umocnienia nie zdołały jednak powstrzymać inwazji Hiszpanów , którzy po skutecznym oblężeniu opanowali miasto w 1793 roku. Rok później Collioure zostało jednak odbite pod dowództwem francuskiego generała Jacques’a François Dugommiera.

Od XIX wieku miasto cieszyło się spokojem i bezpieczeństwem terytorialnym, ale jednocześnie podupadało. Pozycja geopolityczna Collioure stawała się coraz mniej istotna . W konsekwencji prowadziło to do stopniowego spadku populacji miasta.

Collioure – co warto zwiedzić?

Największą atrakcję w Collioure stanowią przepiękne wyspiarsko-rybackie widoki. Klimat małego katalońskiego miasta z silnymi wpływami hiszpańskimi dostrzegalny jest tutaj gołym okiem nie tylko ze względu na panującą atmosferę i przepiękne widoki wybrzeża, ale także różnorodność ludzi. Spędzając czas w Collioure, koniecznie pozwólmy sobie na odrobinę lenistwa , które możemy wzbogacić pobytem w wielu małych, często rodzinnych restauracyjkach, knajpach, kawiarenkach itp. Warto również udać się na wybrzeże. Latem możemy zdecydować się na kąpiel słoneczną, a zimą wybrać się na spacer wzdłuż kamienistego wybrzeża .

Do głównych zabytków Collioure należą niewątpliwie mury zamku i pozostałości dawnej twierdzy. Jedną z największych atrakcji Collioure jest XIV-wieczna katedra Notre-Dame-des-Anges de Collioure (Église Notre-Dame-des-Anges de Collioure), która usytuowana została na fundamentach starej latarni morskiej. Wewnątrz można podziwiać przepiękny, zdobiony ołtarz barokowy. Oprócz tego warto odwiedzić cmentarz, na którym znajduje się zabytkowy krzyż cmentarny . Status monumentu historii, czyli zabytku szczególnie cennego dla francuskiego dziedzictwa, posiadają również klasztor dominikanów, zamek królewski i budynek artylerii.

Zobacz wideo: Limoges - stolica francuskiej porcelany

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości