Styl życia

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? "Kiedy rodzice boją się rozmawiać o Internecie, to dzieci to czują"

Styl życia

Aktualizacja:

"Asy Internetu" to program edukacyjny realizowany przez Fundację Szkoła z Klasą i Google, który pomaga dzieciom w świadomym i bezpiecznym odkrywaniu świata Internetu. Głównymi wartościami promowanymi w programie są: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Więcej o tym projekcie powiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN Natalia Sisik, Rafał Cieszyński oraz Iza Meyza.

"Asy Internetu" - czego dotyczy program?

Program skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych, ich nauczycieli i rodziców. Powstała nawet Rada Rodziców "Asów Internetu", w skład której wchodzą znani rodzice (m.in. Rafał Cieszyński, Monika Mrozowska, Magda Mikołajczyk, Agata Rubik, czy Marcin Perfuński "Supertata.tv"). Za pośrednictwem swoich kanałów w social media oraz podczas cyklu rozmów, zachęcają innych rodziców do zapoznania się z ideą programu oraz podejmą ważne tematy związane z korzystaniem przez dzieci z Internetu.

- Rodzice powinni rozmawiać z dziećmi wprost. Kiedy troszkę boją się rozmawiać o Internecie, to dzieci to czują. W ich rozumieniu i języku to jest cringe'owe, kiedy rodzice im mówią, że Internet jest zły, że nie wiadomo, czego się spodziewać. Zapytałabym dziecko, co fajnego robi w Internecie - mówiła Natalia Sisik, twórczyni internetowa.

- Chodzi o to, żeby tych dzieci nie zostawiać samych z tymi grami strzelankami i z tym wszystkim. Towarzyszmy dzieciom w Internecie. Nie traktujmy Internetu jako sposobu, by pozbyć się dziecka. Ważne jest, żeby ten czas był ograniczony - dodał Rafał Cieszyński.

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

Nasi eksperci nie mają wątpliwości, że najcenniejsze jest, żeby rodzice na poważnie traktowali to, co robią ich dzieci w Internecie i uznawali ich w tej rozmowie jako równym sobie. Aby zapytali się, jak mogą pomóc swoim dzieciom, próbowali też doświadczać tego, co one robią.

- Ważne jest to, że mówimy o Internecie, ale mówimy o życiu. Rozgraniczamy rzeczywistość realną i wirtualną. To, co nas spotyka online to żywe relacje. Jako rodzice mamy zadanie przekazywania dzieciom wartości. Nawet, jeśli nie wiemy, co to za gra, to chcemy, żeby nasze dzieci był jakieś. Żeby potrafiły prosić o pomoc. To wartości, które możemy im przekazać - zauważa Iza Meyza, z Fundacji Szkoła z Klasą.

- Pójdź z dzieckiem do Internetu i zaciekaw się tym, to jest życie twojego dziecka. Jeśli spędza tam dwie godziny dziennie, to jest to ważna część jego życia - podsumowała.

Warto dodać, że wszystkie rozmowy z Radą Rodziców "Asów Internetu" można obejrzeć na kanale Fundacji Szkola z Klasa na YouTube. Z kolei na stronie internetowej "Asy Internetu" dostępne są: bezpłatny Trening Bezpieczeństwa dla całej rodziny oraz przygodowa gra Interlandia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości