Styl życia

Arkadiusz Pawełek wyrusza w rejs dookoła świata łodzią, którą sam zbudował. "Biorę świat takim, jaki jest"

Styl życia

Podróż dookoła świata łodzią zbudowaną w stodole - to plan Arkadiusza Pawełka na 2021 rok. Podróżnik dotychczas przepłynął samotnie Atlantyk pontonem, ale nigdy nie żeglował. Jak mówi, uczy sie tego z książek. Jak przygotowuje się do wyprawy i co na to jego żona?

Rejs dookoła świata

Samotny rejs dookoła świata to szalony pomysł sam w sobie. Arkadiusz Pawełek zdecydował się pójść o krok dalej i buduje łódź, na której w taką podróż wyruszy.

Będę wypływał ze Świnoujścia i do Świnoujścia będę wracał. To jest rejs bez zawijania do portu, bez asysty, non-stop. Dookoła świata

- opowiada.

Jeżeli zdecyduje się na trasę trudniejszą – rejs zajmie 400 dni, jeśli wybierze trasę łatwiejszą – ponad 300. Jak przygotowuje się do wyprawy? - Logistyka to podstawa. Mentalnie nie muszę się przygotowywać. Żadnej jogi nie ćwiczę. Wyobraźnia może przeszkadzać czasami, żeby nie napędzać tego strachu. Ja biorę świat takim, jaki jest. To co przyniesie, staram się w jakiś sposób pogodzić z możliwościami – zauważa.

Ogromnym wsparciem dla Pana Arkadiusza jest jego żona, Daria. - Dużego wyboru nie mam, bo nic innego mi nie pozostało. Nie widzę sensu, żeby na silę trzymać Arka na miejscu. Jeżeli nie zostaje – muszę go wspierać. Dbam o to z mojej strony, żeby przygotowania szły jak najlepiej, żeby mógł być jak najlepiej przygotowany na to wyzwanie. Żeby bezpiecznie przeżył przygodę i wrócił do mnie cało i zdrowo. To jest dla mnie najważniejsze – wyznaje.

Kapitan przygoda

To nie jest pierwsza ekstremalna podróż, w którą wyruszy. Arkadiusz Pawełek najpierw przepłynął na pontonie samotnie Atlantyk, potem pontonem przylądek Horn, próbował przejść najcięższą drogę świata w Gujanie Francuskiej, a Land Roverem jeździł po Saharze. W swojej stodole buduje łódź, na której zamierza opłynąć świat. - Nie jestem żeglarzem, nigdy wcześniej nie żeglowałem. Z książek się uczyłem, nie wiedziałem, że to niemożliwe i dlatego się udało. (…) Muszę was przestrzec, żebyście nie czytali książek. U mnie to się zaczęło od książek – mówi. Jak wyglądają przygotowania do rejsu dookoła świata? Zobacz cały materiał:

Zobacz też:

Najbardziej instagramowe miejsca na Ziemi. Gdzie warto pojechać po zakończeniu pandemii?

W Bielsku-Białej zaparkował nietypowy Fiat 126p. Pojemnik na nakrętki wywołał prawdziwą furorę wśród mieszkańców

Trenuj jak prezydent USA. Ćwiczenia na rowerze spinningowym stymulują układ odpornościowy

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Tomasz Brzoza

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości