Styl Życia

W Bielsku-Białej zaparkował nietypowy Fiat 126p. Pojemnik na nakrętki wywołał prawdziwą furorę wśród mieszkańców

Styl Życia

W Bielsku-Białej zaparkował nietypowy Fiat 126p. Pojemnik na nakrętki wywołał prawdziwą furorę wśród mieszkańców

Fiat 126p przez lata produkowany był w Bielsku-Białej. Maluch stał się już legendą, a radni postanowili wykorzystać jego popularność i postawili pojemnik na nakrętki w kształcie kultowego pojazdu. O szczegółach opowiedziała Dagmara Kowalczyk, która wybrała się na miejsce.

Radni z klubu Wspólnie dla Bielska-Białej wystąpili z propozycją ustawienia w przestrzeni miejskiej metalowych pojemników w kształcie Fiata 126p na plastikowe nakrętki.

- Bielsko-Biała oprócz edukacji ekologicznej chce upamiętnić kultowego Fiata 126p, który stąd wyszedł. Tutaj był produkowany. Tutaj były jego początki - wyjawił jeden z inicjatorów akcji, radny Maksymilian Pryga.

Sentymentalna podróż na osiedle Złote Łany

Docelowo ma powstać 5 takich pojemników. Natomiast pierwszy z nich już "zaparkował"  na osiedlu Złote Łany. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że w dość nietypowym miejscu - bo wśród bloków z wielkiej płyty. Natomiast nie jest to przypadek. W latach 70. było to osiedle robotnicze, gdzie mieszkali pracownicy firmy FSM produkującej maluchy. Co ciekawe do dzisiaj wielu mieszkańców osiedla to pracownicy lub byli pracownicy marki Fiat.

Maluch, który stanął, jest oczywiście w kolorze czerwonym. Bo właśnie taki był pierwszy Fiat 126p, który zjechał z taśmy w FSM.

Pojemnik na nakrętki w kształcie malucha

Maksymilian Pryga przyznał, że maluch cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wyciągnięto już z niego ponad 250 kg nakrętek, które wrzuca się przez dach auta, a wyjmuje - podnosząc maskę. 

Samochód ma za zadanie uczyć segregacji odpadów. Plastikowe nakrętki wsypują do Fiata 126p nie tylko mieszkańcy osiedla, ale i uczniowie lokalnych szkół oraz przedszkolaki. Nasza reporterka była akurat świadkiem, jak tata z małym Frankiem dorzucał kilka gramów plastiku do auta. 

Zobacz w naszym materiale wideo Fiata 126p i reakcje mieszkańców Bielska-Białej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Reporter: Dagmara Kowalczyk
Co sądzisz o tym artykule?
66
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0