Styl życia

Młody projektant tworzy ubrania na trudne dni. "Ta moda jest dla ludzi, którzy nie chcą się wyróżniać"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Moda dla smutnych ludzi
Moda dla smutnych ludzi Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Adam Pluta, mimo że ma 22 lata, a modą zajmuje się od niecałych 4 lat, już zdążył zostać laureatem ważnego konkursu dla młodych projektantów – Forum Mody Polskiej. Wszystko zaczęło się od wyprawy do galerii handlowej. Adam, widząc kolorowe ubrania i witryny, postanowił stworzyć coś, co będzie stało w opozycji wobec nich.

Adam Pluta –  pasja do mody

Adam Pluta mieszka pod Łodzią. Choć do dawnego zagłębia odzieżowego ma rzut beretem, nigdy nie miał do czynienia z modą. Miał zostać mechanikiem samochodowym i przejąć zakład po tacie.

- Ja byłem w technikum samochodowym, ubierałem się byle jak i nie zwracałem na to uwagi. Wyruszyłem w podróż po centach handlowych, chciałem zobaczyć, jakie ubrania są produkowane. Zobaczyłem, że tam jest pełno kolorowych, szczęśliwych grafik. Pomyślałem sobie, że jeżeli wszystko jest takie, to może zrobię kontrast do tego, zrobię zwyczajne, czarne, smutne ubrania, które będą surowe, będą miały mocniejszy wydźwięk - wspominał.

Projektowania, wykrajania i szycia uczył się od zera. - Zaczęło się od hurtowni z materiałami, czytałem nazwy, powoli się uczyłem jaki materiał, jaki ma dotyk. Potem zacząłem przychodzić do zaprzyjaźnionej szwalni, tam nauczyłem się żyć i kroić ubrania - wyjaśnił. Tak wkrótce powstała kolekcja ubrań, jakiej do tej pory na rynku nie było. Jak mówi sam jej twórca, dedykowana jest ludziom, który po prostu mają słabszy dzień. - Ta moda jest dla ludzi, którzy nie chcą się wyróżniać, którzy w gorszy dzień chcą czuć się luźno, swobodnie i nie rzucać się w oczy – dodał.

Prace Adama doceniają także polscy krytycy modowi. - On chce robić ubrania dla zwykłych ludzi, którzy mają dystans do siebie, którzy szukają czegoś więcej. To, co było gdzieś wadą, u niego staje się zaletą i czyni te ubrania wyjątkowymi - powiedziała Maria Sobczyk, krytyczka modowa.

Moda z przesłaniem

Adam w swoich projektach wykorzystuje materiały trzeciego gatunku.  – To są materiały, których koncerny nie kupują. Ja je ratuje, kupuje i mogę dać im drugie życie. U mnie ta surowość tworzy unikat. Niby mam 30 takich samych koszulek, ale każda ma w sobie coś innego. To są zabiegi stylistyczne.

Adamowi nie chodzi tylko o to, by w jego ubraniach dobrze się czuć i wyglądać. Każda z kolekcji niesie ze sobą ważne przesłanie. - Ostatnia kolekcja z odciśniętymi łapkami porusza problem niechcianego dotyku - wyjaśnił projektant.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości