Moda i Uroda

Królowa mody polskiej, czyli Grażyna Hase. "Nigdy nie myślałam, że będę projektantką"

Moda i Uroda

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Magda Nabiałczyk
„Grażyna Hase. Zawsze w modzie”

Grażyna Hase była popularną projektantką w czasach PRL-u. Ubierała wtedy wszystkich i organizowała wspaniałe pokazy. Teraz postanowiono zebrać jej pomysły na wystawie. Od 28 kwietnia w Muzeum Warszawy będą prezentowane ubiory, dodatki i projekty, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe.

Kariera Grażyny Hase

Grażyna Hase to królowa mody polskiej. Ubierała takie gwiazdy estrady, jak Anna Jantar, Elżbieta Dmoch czy Irena Jarocka. Projektowała do filmów, a nawet zaprojektowała mundury załogi LOT-u. Jej kariera zaczęła się pod koniec lat 50. Była wówczas modelką, która brała udział w wielu polskich i zagranicznych pokazach. Współpracowała z m.in. Modą Polską czy Barbarą Hoff.

- Nigdy nie myślałam, że będę projektantką. Ktoś wymyślił, że ja będę modelką. Pojechałam na międzynarodową rewię do Budapesztu, piękny pokaz. I tak debiutowałam, ale potem zostałam zauważona - mówiła Grażyna Hase w Dzień Dobry TVN.

Od 1967 roku projektowała odzież. Po pobycie w Moskwie stworzyła kolekcję Kozak Look inspirowaną modą rosyjską. Pokaz reżyserowany był przez Wowo Bielickiego (z którym pobrała się w tym samym roku), a modelki prezentowały kreacje inspirowane postaciami Anny Kareniny, komisarza Budionnego oraz Lenina. Potem Grażyna Hase swymi projektami wzbudziła zainteresowanie międzynarodowe.

- One były niezłe cwaniaczki razem z Basią Hoff. Nikt tego nie wiedział, gdzie one wygrzebują te materiały. Oficjalnie promowały folklor za granicą. (...) Ona tym żyła, ona żyła tymi ciuchami, które tworzyła, ona żyła tymi pokazami, które Wowo jej pomagał reżyserować - zdradził były model, Rafał Młodzikowski. Był w 2 klasie liceum, kiedy zaczął pracować z Grażyną Hase.

Wystawa "Grażyna Hase. Zawsze w modzie"

28 kwietnia w Muzeum Warszawy nastąpi otwarcie wystawy "Grażyna Hase. Zawsze w modzie", na której pokazanych zostanie ponad 200 obiektów. To pierwsza modowa ekspozycja w Muzeum Warszawy, które w swoich zbiorach posiada blisko 2500 ubiorów i dodatków związanych ze stolicą. Zbiór projektów dopełnia publikacja pod redakcją kuratorki wystawy, Agnieszki Dąbrowskiej. W książce "Grażyna Hase. Zawsze w modzie" twórczość i ścieżka zawodowa projektantki zostały poddane pogłębionej analizie z kilku perspektyw.

- Kiedy mówimy o twórczości Grażyny Hase, to musimy pamiętać, że ta rzeczywistość PRL-owska wyglądała zupełnie inaczej, niż my. Status projektanta był inny. To, że ona funkcjonowała pod własnym nazwiskiem było ewenementem. (...) To jest osoba, która jest żywiołem energii, która w całości się poświęca temu, co robi, która nieustannie sypie anegdotami. (...) Zawsze bardzo dbała o widowiskowość pokazów - dodała w naszym programie Agnieszka Dąbrowska.

Organizatorzy wystawy "Grażyna Hase. Zawsze w modzie" zapraszają na lekcje muzealne, które odbędą się w maju i w czerwcu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Warszawy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości