Nie ma osoby, która nie słyszała o Marii Skłodowskiej-Curie. Swoimi pionierskimi działaniami na stałe zapisała się w świecie nauki i na razie jest jedyną kobietą uhonorowaną dwiema przyrodniczymi Nagrodami Nobla. 4 lipca minęło dokładnie 86 lat od jej śmierci.
Maria Skłodowska Curie – podwójna noblistka
Maria Skłodowska-Curie do dzisiaj inspiruje wielu naukowców na całym świecie. Na świat przyszła w Warszawie, gdzie pobierała pierwsze nauki. Jej aspiracje sięgały jednak wysoko i marzyła o studiach na paryskiej Sorbonie. Dzięki ciężkiej pracy udało się jej osiągnąć zamierzony cel. To tam też poznała swojego przyszłego męża Pierre’a Curie.
Skłodowska znana jest ze swoich pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej. Jej badania doprowadziły do odkrycia dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Dzięki temu i kolejnemu osiągnięciu w dziedzinie radioaktywności otrzymała 2 Nagrody Nobla - z fizyki i chemii.
W 2017 roku naukowczyni stała się też bohaterką filmu Marie Noëlle. Reżyserka wprost przyznała, że Polka była dla niej wzorem.
Maria Skłodowska-Curie - 86. rocznica śmierci
W tym roku obchodzimy już 86, rocznicę śmierci Marie Skłodowskiej-Curie. Polska naukowczyni zmarła we Francji dokładnie 4 lipca 1934 roku na skutek niedokrwistości aplastycznej, która była wynikiem jej wieloletniej ekspozycji na promieniowanie. Co ważne, do tej pory jej notatnik, którego używała w swoim laboratorium jest cały czas radioaktywny i taki też pozostanie przez 1500 lat.
Zobacz też:
Przez trzy lata zwiedzał Amerykę Południową bez planu podróży: "Wyznaczyłem sobie tylko kierunek"
Wojciech Sobierajski i Vania Kohut kajakiem po Polsce. Cel: 1000 kilometrów w niewiele ponad tydzień
Autor: Wioleta Pyśkiewicz