Razem z Ukrainą

Korytarze humanitarne. Jak działają i po co się je tworzy?

Razem z Ukrainą

Autor:
Katarzyna
Oleksik
wojna

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę giną nie tylko żołnierze, ale również cywile, w tym dzieci. Aby umożliwić ucieczkę ludności z miejsc, w których toczą się walki, Rosja zgodziła się na utworzenie tzw. korytarzy humanitarnych. Czym są i na jakiej zasadzie działają?

Rosyjska inwazję na Ukrainę

24 lutego rano rosyjskie wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy. Początkowo atakowane i niszczone były obiekty militarne lub strategiczne. Kiedy okazało się, że Ukraińcy nie zamierzają odpuścić i będą bronić swojej ojczyzny, Rosja zmieniła taktykę i zaczęła atakować obiekty cywilne. W konsekwencji niszczone są budynki mieszkalne. W wyniku takich ataków giną cywile.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Aby umożliwić miejscowej ludności ucieczkę z regionów, w których toczą się walki, Rosja zapowiedziała utworzenie tzw. korytarza humanitarnego z atakowanych miast: Kijowa, Charkowa, Mariupola czy Sum.

Korytarze humanitarne. Co to takiego?

Korytarze humanitarne to specjalne strefy tworzone w czasie wojny. Powstają - na określony czas - na obszarach, w których akurat nie toczą się działania wojenne. Na ich utworzenie muszą się zgodzić obie strony. Dzięki korytarzom możliwa jest nie tylko ewakuacja ludności, ale także transport żywności, wody czy leków dla potrzebujących.

Warto dodać, że dzięki korytarzom humanitarnym obserwatorzy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), dziennikarze oraz organizacje pozarządowe mogą przedostać się do miejsc, w których toczą się walki. Dokumentować to, co się dzieje i ocenić, czy walczące strony nie dopuszczają się do zbrodni wojennych.

Choć korytarze humanitarne z założenia mają być obszarem neutralnym i całkowicie bezpiecznym, to zdarza się, że strony konfliktu wykorzystują go niezgodnie z przeznaczeniem. Niekiedy tą drogą próbują przemycić nap. broń czy paliwo.

Kto tworzy korytarze humanitarne?

Korytarze humanitarne zaczęto tworzyć w połowie XX wieku. Zazwyczaj za ich powstanie odpowiada Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ). Czasem tworzone są z inicjatywy lokalnych organizacji społecznych. To, kto będzie mógł korzystać z korytarza humanitarnego, określają skonfliktowane strony. Najczęściej jednak używają ich podmioty neutralne, które nie mają żadnego związku z walczącymi stronami. Tym samym zazwyczaj korzystają z nich właśnie ONZ lub Czerwony Krzyż.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ryanzo Perez EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości