Historia uchodźczyń z Ukrainy - wojna, ciąża i choroba
Inna Hakova i Zoriana Svys to siostry z Nowodworska. Wika Stepaniuk jest ich szwagierką, która pochodzi z Kijowa. Tuż po wybuchu wojny razem opuściły Ukrainę, by znaleźć dla swoich dzieci bezpieczne schronienie w Polsce. Kobiety otrzymały pomoc od polskiej rodziny, która bezpłatnie zapewniła im zakwaterowanie w wolnym mieszkaniu. Poszukiwania trwały jednak długo i nie były łatwe. Dziewczynom bardzo zależało na tym, aby zamieszkać wspólnie i wzajemnie się wspierać. Są bowiem w dość ciężkiej sytuacji. Zoriana choruje na raka, Inna jest w ciąży, Wika za to nie mówi po polsku.
- Tęsknimy za mężami, za domem, za Ukrainą. Tam został mój mąż, który ma chory kręgosłup - opowiada w studio Dzień Dobry TVN Zoriana. Ciężarna Inna jest mamą trojga dzieci. Jej najstarszy syn skończył osiemnaście lat, więc nie mógł opuścić granic kraju, by w razie niebezpieczeństwa walczyć za ojczyznę. Kobiety i ich pociechy, kiedy tylko jest to możliwe, rozmawiają z pozostałymi w Ukrainie bliskimi przez telefon.
Maluje stare kurtki, by zarobić
Sytuacja finansowa trzech uchodźczyń z Ukrainy jest bardzo ciężka. Kobiety mają na utrzymaniu pięcioro dzieci, a dwie z nich nie mogą pracować ze względu na zaawansowaną ciążę i chemioterapię. Wika Stepaniuk postanowiła więc wykorzystać swój talent malarski, który odkryła po urodzeniu dziecka. Zamienia zwykłe, stare kurtki w dzieła sztuki, mimo że nigdy nie uczęszczała na żadne zajęcia artystyczne. Jej prace można zobaczyć i zakupić między innymi na profilu @thevikastark na Instagramie. W ten sposób stara się zarobić na dużą rodzinę. - Tylko tym mogę się tutaj zajmować, bo nie mówię po polsku - tłumaczy artystka.
Siostry i ich szwagierka stworzyły też zrzutkę dla ludzi dobrej woli, którzy chcieliby wesprzeć wydatki związane z leczeniem chorej na chłoniaka Zoriany oraz utrzymaniem pociech. Link do zbiórki znajdziecie TUTAJ.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wystartowała platforma, która ułatwia pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Jej cel jest humanitarny"
- Jak mądrze wspierać uczniów z Ukrainy? PAH: "Ważne jest to, by nie skupiać się wyłącznie na pomocy rzeczowej"
- Co jest potrzebne ukraińskim wojskowym? "Bronią nie tylko Ukrainy, ale całej Europy"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News