Bruschetta z grillowanym bakłażanem, pietruszką, miętą i cytryną
Składniki:
- 4-6 dużych kromek z wiejskiego pieczywa np. na zakwasie,
- 2 średniej wielkości bakłażany,
- 4 ząbki czosnku,
- oliwa,
- 1/2 cytryny,
- 1/2 szklanki startego pecorino,
- 3-5 suszonych pomidorów z zalewy,
- 1/2 pęczka mięty,
- 1/2 pęczka naci pietruszki,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
Bakłażany kroimy w plastry o grubości ok. 3-4 mm, układamy je na mocno rozgrzanej patelni grillowej i spiekamy na ciemny, brązowy kolor, robimy to partiami. W trakcie grillowania mieszamy ze sobą drobno poszatkowaną miętę, pietruszkę, sok z połowy cytryny, oliwę (kilka łyżek), dodajemy drobno pokrojone pomidory, ząbek czosnku pokrojony w cienkie plasterki oraz 1-2 łyżki startego sera. Doprawiamy solą i pieprzem i do zalewy przekładamy pokrojone, zgrillowane plastry bakłażana, mieszamy i odstawiamy do zmacerowania. Pieczywo grillujemy na lekko skropionej oliwą patelni grillowej lub skropione oliwą w piecu na złoto. Nacieramy ząbkami czosnku i układamy na wierzchu bakłażana, posypujemy startym serem i dekorujemy listkami mięty i pietruszki, oprószamy świeżo zmielonym pieprzem.
Risotto z fenkułem, ricottą i cytryną
Składniki:
- 400 g ryżu arborio,
- ok. 1 l bulionu z drobiu,
- cytryna,
- łyżeczka suszonego tymianku,
- cebula,
- łodyga selera naciowego,
- 2 ząbki czosnku,
- oliwa,
- masło,
- ok. 200 ml białego, wytrawnego wina,
- 100 g masła,
- 100-120 g startego parmezanu,
- fenkuł,
- 2-4 łyżek ricotty,
- sól, pieprz,
- nać pietruszki, świeży tymianek do dekoracji.
Sposób przygotowania:
Z cytryny ścieramy skórkę i wyciskamy sok, cebulę kroimy w drobną kosteczkę, a fenkuł w półplasterki, zostawiamy zielone części do dekoracji potrawy, czosnek kroimy w plastry. W osobnym rondlu podgrzewamy bulion, a w szerokim, do robienia risotto rozgrzewamy 2 łyżki oliwy i ok. 2 łyżek masła, i wrzucamy na podgrzany tłuszcz: cebulę, seler, fenkuł i tymianek. Przesmażamy, aż warzywa zmiękną i się zeszklą, dodajemy czosnek i ryż. Smażymy ciągle mieszając, aż ryż lekko się zeszkli. Wlewamy połowę wina i odparowujemy alkohol, mieszamy i po chwili dolewamy pozostałą część alkoholu.
Jak ryż wchłonie płyn, stopniowo, od czasu do czasu wlewamy po chochli bulionu, za każdym razem, gdy poprzednia porcja zostanie wchłonięta przez ryż. Po około 12 minutach dodajemy startą skórkę z cytryny i 1-2 łyżki masła, mieszamy i próbujemy, czy nie należy dolać jeszcze bulionu. Po kolejnych 3 minutach sprawdzamy, czy ryż już się dogotował i dodajemy ricottę, pozostałe masło, doprawiamy solą, pieprzem i wsypujemy ok. 3/4 sera, mieszamy i sprawdzamy, czy dodać kilka kropel soku z cytryny, odstawiamy pod przykryciem na 2-3 minuty. Serwujemy udekorowane koperkiem z fenkułu i listkami tymianku, pozostały ser podajemy na stół, każdy dosypie sobie ile będzie potrzebował. Jemy od razu!
Saltimbocca a'la Marysia i Krzyś
Składniki:
- ok. 600 g cielęciny - najlepiej z udźca,
- 2 piersi z kurczaka,
- 12-16 plastrów szynki parmeńskiej (prosciutto crudo),
- doniczka świeżej szałwii,
- łyżeczka mielonego kopru włoskiego,
- sól, pieprz,
- ok. 150 ml białego, wytrawnego wina,
- masło,
- oliwa.
Sposób przygotowania:
Cielęcinę kroimy w cienkie, ok. 3 mm plastry, piersi z kurczaka kroimy w plastry o grubości ok. 1 cm. Mięso rozbijamy delikatnie na cieńsze kotleciki. Na każdy kawałek mięsa kładziemy plaster szynki oraz 1-2 listki szałwii. Przytwierdzamy wszystko fastrygując wykałaczką. W szerokiej patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy i 2 łyżki masła, na gorącym tłuszczu układamy mięso, jeśli kotlecików będzie za dużo, smażmy je partiami. Kotleciki obsmażamy z dwóch stron po ok. 2 minuty z każdej, tak by lekko zarumienić i dociągnąć (szczególnie kurczaka) w środku, ale nie wysuszyć. Ściągamy mięso, układamy na talerzach i przykrywamy, by nie stygło, a na patelnię dodajemy jeszcze łyżkę masła, wlewamy wino i na dużym ogniu odparowujemy alkohol. Kotleciki doprawiamy solą i pieprzem, lekko oprószamy mielonym koprem włoskim i skrapiamy sosem z patelni. Podajemy od razu z lekką sałatką lub bruschettami.
Gofry Pana Piotra
Składniki:
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej,
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- szczypta soli,
- 2 łyżeczki cukru pudru lub kryształu,
- 1 łyżka cukru wanilinowego (opcjonalnie),
- 2 jaja,
- 1/2 szklanki oleju roślinnego (np. słonecznikowego) lub roztopionego masła,
- 1 i 1/3 szklanki mleka.
Porady:
- Ja dodaje całe opakowanie proszku do pieczenia.
- Jajka- oddzielam żółtko od białek. Białka ubić na sztywno, a żółtko dodać do ciasta.
- Dopiero na samym końcu dodaje ubite białko na sztywna pianę i delikatnie mieszam z ciastem.
- I nie dodaje cukru waniliowego.
Zobacz także:
- "W marcu jak w garncu". Ewa Drzyzga w kuchni Dzień Dobry TVN. Jakie dania przygotuje?
- "W marcu jak w garncu". Zarzucajka, sernik i tarty w wykonaniu Gosi Ohme
- "W marcu jak w garncu". Przepisy Andrzeja Polana na obwarzanki, bajgle, smalec z fasoli, twarożek, zupę karpielankę i gulasz z moskolami
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Marieta Marecka, Krzysztof Skórzyński
Źródło zdjęcia głównego: Karolina Kalatzi/Dzień Dobry TVN