Tyndalizacja, czyli jak skutecznie pasteryzować przetwory mięsne i nie tylko

Robienie przetworów
Tyndalizacja, czyli jak skutecznie pasteryzować przetwory mięsne i nie tylko
Źródło: Oksana_S/Getty Images

Wszelkiego rodzaju przygotowanie przetworów wymaga odpowiedniego ich zabezpieczenia przed bakteriami i innymi drobnoustrojami. W tym celu można stosować specjalne cukry żelujące, pasteryzacje czy wekowanie, ale także tyndalizację. Na czym polega ten proces? Jak go przeprowadzić w domu?

Tyndalizacja - co to za proces?

Tyndalizacja bywa określana pasteryzacją funkcjonalną lub frakcjonowaną. W przemyśle stosowana jest do konserwacji żywności w puszkach. Najczęściej wykorzystuje się ją do produktów mięsnych, jednak może być stosowana również do innych przetworów. Tyndalizację wykonuje się poprzez trzykrotne pasteryzowanie przetworów. W ten sposób zabijane są główne formy wegetatywne bakterii, następnie formy przetrwalne. Dzięki temu przygotowane dania mają mniejszą szansę na zepsucie się. 

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa

DD_20211126_Warzywa_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca

Tyndalizacja może być stosowana nie tylko do konserw w puszkach, ale również do przetworów zamykanych w słoikach. Dzięki temu będą one mogły stać latami.

Jak zrobić tyndalizację przetworów

Tyndalizację wykonuje się niemal tak samo, jak pasteryzację. Z tym, że trzeba ją powtórzyć trzykrotnie. Proces ten jest zalecany do przygotowania wszelkiego rodzaju przetworów mięsnych. Dzięki tyndalizacji można bezpiecznie przechowywać różne dania w słoikach, np. kiełbasy, gołąbki, klopsiki itp.

Słoiki, w których będą przechowywane przetwory, należy dokładnie wymyć, a następnie wyparzyć. Danie przełożyć do słoika zostawiając 3-4 centymetry wolnej przestrzeni. Gwint należy dokładnie wytrzeć, aby nie pozostały na nim resztki. Następnie całość dokładnie zakręcić.

Kolejnym krokiem jest pierwsza pasteryzacja - słoiki przekładać do naczynia wyłożonego ściereczką. Następnie zalać wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury przetworów. Woda powinna sięgać do połowy wysokości słoików. Następnie doprowadzić do wrzenia i gotować. Słoiki 300 ml - 30 minut, 400 ml - 40 minut, 600 ml - 60 minut, itd.

Kiedy upłynie czas, całość przestudzić. Odczekać 24 godziny i powtórzyć proces dwukrotnie. Po ostatnim słoiki można obrócić do góry dnem i pozostawić w ten sposób przez kolejne 24 godziny. W ten sposób będziemy mieć pewność, że całość została dobrze zawekowana i zabezpieczona przed bakteriami.

Co można tyndalizować?

Procesowi tyndalizacji warto poddawać przede wszystkim produkty mięsne, które chcemy zachować na później. Można ją jednak z powodzeniem używać również do konserwowania przetworów owocowych i warzywnych. Nie sprawdzi się ona jednak przy kiszonkach i produktach w zalewie octowej, gdyż wysokie temperatury zaburzą procesy fermentacji.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości