Tarta grzybowa na spodzie klasycznym kruchym
Składniki na tartę z grzybami:
- po 300 g świeżych grzybów (borowik, kurka, podgrzybek)
- 3 białe cebule
- mały pęczek tymianku
- 4 ząbki czosnku
- 200 ml białego wina
- 0,5 l słodkiej śmietany 36 proc.
- 200 g szpinaku baby
- sól do smaku
- pieprz czarny do smaku
- 3 jajka
- 50 g orzechów nerkowca
Kruchy spód:
- 350 g mąki pszennej
- 50 g cukru pudru
- 200 g masła
- mała łyżeczka soli
- 2 żółtka
Jak przygotować tartę z grzybami?
Kruchy spód: mąkę pszenną przesiej na stolnicę za pomocą sitka, dodaj cukier puder i zimne pokrojone w kostkę masło. Całość siekaj nożem dopóki nie zrobi się „kruszonka”, następnie dodaj sól, żółtka i dokładnie ugnieć rękoma aż powstanie gładka konsystencja. Ciasto owiń folią i odstaw do lodówki na godzinę. Wyjmij ciasto z lodówki, rozwałkuj na grubość około 1 cm i przełóż na wcześniej posmarowaną zimnym masłem blaszkę do pieczenia. Dokładnie wciśnij ciasto w blaszkę, jeśli powstanie dziura, zaklep ją pozostałym ciastem. Cała blaszka powinna być przykryta. Widelcem nakłuj ciasto w wielu miejscach, nałóż na nie pergamin i wsyp np. groch lub ciecierzycę, aby podczas pieczenia ciasta boki się nie zapadły. Wstaw je na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 170 st. C, po tym czasie wyjmij i zdejmij pergamin z grochem, zapiecz jeszcze 10 minut, aby spód był bardziej kruchy, wyjmij blaszkę i zostaw aby ostygła.
W garnku podsmaż pokrojone świeże grzyby, następnie dodaj posiekaną białą cebulę, tymianek i czosnek. Gdy cebula będzie miękka, dodaj białe wytrawne wino i odparuj. Gdy wino odparuje, dodaj słodką śmietanę, zagotuj, dodaj liście świeżego szpinaku, dopraw solą i pieprzem, a następnie zdejmij z kuchenki. Gdy masa ostygnie, dodaj do niej całe surowe jajka i prażone orzechy nerkowca. Gotową zimną masę przełóż na tartę, wstaw na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 160 st. C. Wyjmij i wyciąg tartę z blaszki, tnij na małe kawałki.
Mini tarty z kolorowymi warzywami i sosem serowym
Składniki na mini tarty z warzywami i sosem serowym:
- 2 ciasta francuskie
- 20 g klarowanego masła
- 10 g ziół prowansalskich
- po 2 papryki każdego koloru
- cukinia żółta i zielona
- po 100 g pomidorków cherry żółtych i czerwonych
- 100 g parmezanu w kawałku
- świeże zioła do dekoracji
Sos do tarty:
- 50 g masła
- 3 łyżki mąki pszennej
- 250 ml mleka 3,2 proc.
- łyżeczka soli
- łyżeczka pieprzu
- mały pęczek natki pietruszki
- 100 g sera pleśniowego dojrzewającego
Jak przygotować mini tarty z warzywami i sosem serowym?
Sos do tarty: masło rozpuść w rondelku, dodaj mąkę pszenną i zrumień kilka minut. Następnie dodaj mleko i gotuj na małym ogniu aż sos zgęstnieje. Dopraw do smaku solą, pieprzem, natką pietruszki oraz pokruszonym serem dojrzewającym.
Ciasto francuskie rozwiń, posmaruj masłem klarowanym i posyp ziołami prowansalskimi. Z ciasta wytnij krążki za pomocą dużego ringa, a za pomocą mniejszego zaznacz ślad odciskając go w cieście. Gotowe krążki odłóż na blaszkę do pieczenia, wstaw na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 190 st. C. Po upieczeniu ciasto urośnie, wyjmij je z piekarnika i tam gdzie był ślad z mniejszej szklanki, za pomocą noża wytnij środek, zostawiając miejsce na sos.
Papryki kolorowe i cukinie pokrój na plastry, pomidorki cherry na połówki, podsmaż na oleju, aby zmiękły. Do wypieczonych spodów nałóż porcję gęstego sosu serowego i delikatnie rozsmaruj, na sos ułóż wcześniej podsmażone warzywa i pomidorki. Całość polej lekko masłem i wstaw na 8 minut do piekarnika rozgrzanego do 190 st. C - tak aby tylko się lekko zapiekły. Po wyjęciu ułóż na tartach plastry parmezanu i świeże zioła.
Tarta figowa z musem waniliowym, daktylami i imbirem
Składniki na tartę figową z musem waniliowym:
- 300 g suszonych daktyli
- 150 g świeżego imbiru
- 1 l soku jabłkowego
- 10 fig świeżych
Krem waniliowy:
- 0,5 l słodkiej śmietany 30 proc.
- 200 g cukru białego
- 5 ml ekstraktu z wanilii
- laska wanilii
Ciasto:
- 600 g mąki pszennej
- 2 jajka
- 4 łyżki cukru białego
- 230 ml wody
- 3 łyżki mleka
- 40 g drożdży świeżych
- 50 g masła
- 10 g soli
Jak przygotować tartę figową z kremem waniliowym?
W rondelku lekko podgrzej wodę, dodaj do niej drożdże, cukier, mleko i roztopione masło. Dokładnie wymieszaj aż drożdże się rozpuszczą, zaczyn odstaw na 20 minut. Następnie dodaj do niego mąkę, jajka, sól i dokładnie wymieszaj aż powstanie zbite i jednolite ciasto. Przykryj je ścierką i odstaw. Kiedy wyrośnie, potnij je na mniejsze kawałki, wyrób kulki i znów przykryj, aby wyrosło. Po tym czasie przełóż na blaszkę, polej masłem i wstaw na 5 minut do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C, a później zmniejsz temperaturę do 170 st. C i trzymaj 12 minut. Wyjmij ciasto i zostaw, aby ostygło.
W metalowej misce ubijaj śmietanę razem z nasionami wanilii i cukrem. Gdy krem będzie sztywny, dodaj odrobinę esencji wanilii i wymieszaj. Gotowy krem przełóż do rękawa cukierniczego.
Daktyle suszone pokrój na małe kawałki, przełóż do rondelka, dodaj posiekany świeży imbir, zalej sokiem jabłkowym i gotuj aż będą miękkie, pod koniec gotowania zmiksuj blenderem ręcznym, tak aby masa była gładka. Figi potnij na cienkie plastry. Rozetnij upieczone ciasto na dwie części, dolną część posmaruj gęstym sosem z daktyli i imbiru, nałóż równomiernie pocięte figi, tak aby się „zakładały” na siebie i na koniec dodaj sporą porcję kremu waniliowego. Przykryj tartę drugą częścią upieczonego ciasta, na koniec posyp cukrem pudrem.
Masz wyjątkowy przepis? Chcesz gotować w Dzień Dobry TVN? Dołącz do naszej grupy na Facebooku.
>>> Zobacz także:
Tarta z rabarbarem i truskawkami – najlepsze przepisy
Tarty na słodko i na słono - przepisy
Malinowa kuchnia Piotra Kucharskiego
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf
Źródło: Sebastian Olma