Klasyczny pieczony sernik z figami
Składniki:
- 750 g twarogu półtłustego Klinek,
- 250 ml śmietanki 36%,
- 150 g masła,
- 250 g cukru,
- 8 jajek,
- 10 ml aromatu waniliowego,
- 3 łyszki brązowego cukru,
- skórka z pomarańczy,
- 100 g suszonych fig,
- cukier puder do posypania,
- 100 g świeżych fig.
Sposób przygotowania:
Suszone figi potnij na mniejsze kawałki, zamocz w ciepłej wodzie i po 15 minutach odcedź. W robocie kuchennym utrzyj ze sobą żółtka z cukrem na puszystą masę, dodając na koniec pokrojone masło i aromat waniliowy. Do utartej masy dodaj twaróg, skórkę z pomarańczy i śmietankę 36%. Wszystkie składniki dobrze ze sobą zmiksuj, aby stanowiły masę o jednolitej konsystencji. Białka ubij na sztywno i dodaj do przygotowanej wcześniej jednolitej masy twarogowej delikatnie mieszając. Okrągłą formę do pieczenia sernika wysmaruj masłem i obsyp cukrem brązowym. Wlej masę do środka i wstaw do piekarnika nagrzanego do temp. 185 stopni na około 50-60 minut. Po upieczeniu sernika wbij do niego wykałaczkę, jeśli po wyjęciu będzie sucha to znak, że sernik jest już upieczony. Posyp sernik cukrem pudrem. Ułóż na wierzchu pocięte świeże figi.
Świąteczny mazurek z bakaliami, miodem i powidłami śliwkowymi
Składniki na spód:
- 350 g mąki pszennej,
- 100 g cukru pudru,
- 200 g masła,
- mała łyżka soli,
- 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego,
- 2 żółtka,
- 200 g powideł śliwkowych.
Składniki na masę serową:
- 750 g twarogu półtłustego Klinek,
- 2 jajka,
- budyń waniliowy,
- 50 g cukru pudru,
- 250 ml słodkiej śmietanki 36%.
Dodatkowo:
- 500 g mieszanki bakalii,
- 200 ml ciepłej wody,
- 150 ml miodu,
- 3 cytryny (jedna do starcia po wyjęciu z pieca),
- cukier puder do posypania.
Sposób przygotowania:
Mąkę pszenną przesiej na stolnice za pomocą sitka, dodaj cukier puder i zimne pokrojone w kostkę masło. Całość siekaj nożem, dopóki nie zrobi się „kruszonka”, a następnie dodaj sól, jogurt, żółtka i dokładnie ugnieć rękoma, aż powstanie gładka masa. Ciasto owiń folią i odstaw do lodówki na godzinę. Wyjmij ciasto z lodówki, rozwałkuj na grubość około 1cm, wytnij za pomocą miski duże kręgi, a następnie nałóż na pergamin, nabij widelcem, aby ciasto się piekło równomiernie. Z reszty ciasta wytnij cienkie podłużne paski, zwiń jak warkocz i nałóż na ranty ciasta. Wstaw do piekarnika nagrzanego na 180 stopni i piecz przez 15-18 minut. Spód po upieczeniu i ostudzeniu posmaruj warstwą powideł śliwkowych.
Twaróg przełóż do miski, dodaj do niego jajka, budyń waniliowy, cukier puder, słodką śmietankę 36% i masło. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj i nałóż na ciasto z powidłami tak aby powstała masa o wysokości 2cm.
Mieszankę bakalii zamocz w ciepłej wodzie, aby lekko spęczniała, a następnie dodaj do niej miód i sok z cytryny. Całość delikatnie gotuj na małym ogniu, a potem odstaw do ostygnięcia. Gdy bakalie z miodem ostygną, nałóż je na sernik i wstaw do piekarnika nagrzanego na 160 stopni na 30 minut. Na ciasto po wyjęciu zetrzyj skórkę z cytryny i posyp je cukrem pudrem.
Zapiekane jajka w skorupkach z twarogiem, pastą wasabi i wędzonym łososiem
Składniki:
- 5 jajek,
- 500 g twarogu półtłustego,
- 30g pasty wasabi,
- koperek i natka pietruszki,
- 5 ugotowanych żółtek,
- sól,
- 50 g masła,
- 2 duże łyżki bułki tartej,
- 1 łyżka ziół prowansalskich,
- 300 g wędzonego łososia.
Sposób przygotowania:
Jajka ugotuj 8 minut, licząc od momentu zagotowania wody, a następnie przelej je zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania. Jajka dokładnie przetnij na dwie równe części. Wyjmij żółtko i odłóż do przygotowania pasty.
Twaróg wymieszaj dokładnie z pastą wasabi i posiekanymi ziołami. Ugotowane wcześniej żółtka posiekaj na mniejsze kawałki i dodaj do pasty, poza tym dodaj jeszcze szczyptę soli do smaku. Masę wymieszaj i nałóż na wierzch jajka tak, aby powstała lekka kopuła.
W rondelku rozpuść odrobinę masła, dodaj do niego bułkę tartą i zioła prowansalskie. Gotową masą posmaruj za pomocą pędzla nafaszerowane wcześniej jajka. Jajka wstaw do zapieczenia na 5 minut do nagrzanego do temp 210 stopni piekarnika z funkcją grilla. Gdy tylko jajka nabiorą złotego koloru wyjmij je i udekoruj kawałkami wędzonego łososia oraz świeżymi ziołami.
Zobacz także:
- Kuchnia wielkanocna. Przepisy na jajka faszerowane, barszcz biały na jabłkach i pieczoną w owocach kaczkę
- 9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy
- Śniadanie Wielkanocne - czego nie powinno zabraknąć na stole?
Źródło: Sebastian Olma
Źródło zdjęcia głównego: Karolina Kalatzi/Dzień Dobry TVN