Chleb żytni codzienny
Składniki:
350 g zakwasu
200 g mąki żytniej razowej typ 2000
600 g mąki żytniej typ 720
650 ml wody
20 g soli (2 łyżeczki)
Sposób przygotowania: Wszystkie składniki wymieszać w misce, aby się dobrze połączyły. Nie wyrabiać, ponieważ mąka żytnia tego nie lubi. Przykryć miskę folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na około 8–12 godz. do pierwszego wyrastania. W tym czasie drożdże zaczną działać i spulchniać ciasto. Dokładny czas zależy od temperatury i od tego, jak silny zakwas wyhodowaliśmy. Zazwyczaj młody zakwas potrzebuje więcej czasu. Radzę obserwować ciasto i sprawdzać co jakiś czas, jak wygląda, delikatnie odsuwając je palcem. Gdy ciasto będzie już miało gąbczastą strukturę, nasmarować masłem dwie keksówki o wymiarach 20 cm (lub jedną długą) i zwilżonymi dłońmi przełożyć do każdej połowę ciasta. Aby bochenki były równe, użyć wagi. Zwilżoną dłonią docisnąć i delikatnie wyrównać ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić na noc (ok. 8–12 godz.) do garowania. Rozgrzać piekarnik do temperatury 220ºC i przygotować go według wskazówek z pierwszego rozdziału. Ciasto nacechować u góry, wstawić keksówki, zaparować piekarnik i piec około 45–50 min. Po tym czasie wyjąć chleby z piekarnika, następnie z foremek i odstawić na kratki do studzenia, aby odparowały.
Bułki poznańskie z przedziałkiem
Składniki:
Podmłoda
200 g mąki pszennej typ 750
200 ml wody
2 g drożdży
10 g drożdży
200 ml wody
400 g mąki pszennej typ 750
10 g soli (1 łyżeczka)
Sposób przygotowania:
Dzień przed pieczeniem
Wymieszać dokładnie w misce wszystkie składniki na podmłodę.
Odstawić w temperaturze pokojowej na 12–16 godz. do fermentacji.
W dniu pieczenia
Drożdże rozpuścić w reszcie wody i razem z pozostałymi składnikami dodać do zaczynu.
Przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i zagnieść przez około 5–7 min, aż ciasto będzie sprężyste i
przestanie się kleić do rąk. W trakcie wyrabiania, szczególnie w początkowej fazie, warto delikatnie podsypywać stolnicę i dłonie mąką, aby ciasto się nie kleiło. Przełożyć z powrotem do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na około 2–3 godz. do pierwszego wyrastania. Można skrócić ten czas, ustawiając miskę z ciastem w ciepłym miejscu. Z doświadczenia wiem jednak, że im ciasto dłużej wyrasta, tym smaczniejsze i bardziej puszyste pieczywo. W połowie tego czasu można ciasto naciągnąć. Ciasto jest gotowe, gdy co najmniej podwoi objętość Jeśli zwiększy ją potrójnie lub nawet poczwórnie, to nie jest to błąd, a wręcz przeciwnie. Wyrośnięte ciasto przełożyć na obsypaną mąką stolnicę, lekko zagnieść i podzielić na 9 równych bułek o wadze około 110 g. Najlepiej zważyć każdą na wadze. Z każdej porcji ciasta uformować okrągłą bułeczkę jak na zdjęciach. Ułożyć na obsypanej mąką blaszce do pieczenia trzy rzędy po trzy bułeczki i odstawić na około 30–40 min do garowania. Piekarnik rozgrzać do temperatury 230ºC i zaparować. Bułki posmarować wodą, wstawić blachę do piekarnika, zaparować piekarnik i piec 12–15 min. Po tym czasie wyjąć bułki z piekarnika i odstawić na kratkę do studzenia, aby odparowały.
Szybka ciabatta
Składniki:
400 ml wody
10 g drożdży
500 g mąki pszennej typ 750
15 g soli (1½ łyżeczki)
20 ml oliwy
Sposób przygotowania:
W misce wymieszać drożdże ze 100 ml wody.
Dodać 100 g mąki, wymieszać i odstawić na około 30–60 min, aby powstał zaczyn.
Po tym czasie dodać resztę składników i wymieszać na jednolitą masę.
Wyrabiać 5–6 min w misce, najlepiej dłonią, dzięki czemu ciasto będzie luźne. Pod koniec wyrabiania dodać oliwę.
Miskę z powrotem do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na około 2–3 godz. do pierwszego wyrastania. Można skrócić ten czas, ustawiając miskę z ciastem w ciepłym miejscu. Z doświadczenia wiem jednak, że im ciasto dłużej wyrasta, tym smaczniejsze i bardziej puszyste pieczywo. W połowie tego czasu można ciasto naciągnąć. Wymieszać ciasto ręką, aby je odgazować. Następnie bardzo dokładnie obsypać kawałek papieru do pieczenia mąką pszenną. Najlepiej użyć do tego sita, aby uzyskać równą warstwę mąki bez prześwitów, w przeciwnym razie ciasto przyklei się do papieru. Połowę ciasta przelać na papier i trzymając za rogi, poruszać raz w jedną, raz w drugą stronę, aby ciasto obkleiło się mąką i aby uformować ładny podłużny bochenek. Przełożyć ciasto na blachę do pieczenia i powtórzyć czynność z drugą częścią. Przykryć folią spożywczą i odstawić na 1 godz. do garowania. Piekarnik rozgrzać do temperatury 240ºC. Wstawić blachę, zaparować piekarnik i piec około 20–25 min. Po tym czasie wyjąć ciabatty z piekarnika i odstawić na kratkę do studzenia, aby odparowały.
Domowe masło
Składniki:
400 ml śmietany kremówki 30%
¼ łyżeczki soli
Śmietankę dobrze schodzić. Przelać do miski i ubijać mikserem kilka minut na sztywno. W trakcie dodać sól. Ubijać dalej do momentu, aż śmietana rozdzieli się na maślankę i tłuszcz. Wyłożyć na kilkukrotnie złożoną gazę. Odstawić na chwilę, aby płyn odciekł. Przepłukać pod bardzo zimną bieżącą wodą. Zwinąć gazę i starannie odcisnąć. Przełożyć do maselniczki i schłodzić.
Zupa cebulowa po polsku
Składniki:
1,5 kg cebuli
4 łyżki masła
1 listek laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
1 łyżeczka listków tymianku
1,5 litra bulionu drobiowego
2 czerstwe bułki poznańskie lub podobne pieczywo
150 g nie wędzonego oscypka lub gołki
sól i pieprz
Sposób przygotowania: Cebulę obrać i pokroić w piórka. W garnku o grubym dnie roztopić masło. Dodać cebulę i na małym ogniu poddusić aż cebula zrobi się brązowa. W trakcie dodać listek, ziele, pieprz i sól. Pod koniec duszenia dodać listki tymianku. Gdy cebula ściemnieje zalać ją bulionem i gotować okoo 20 minut. Gdy zupa jest już gotowa pokroić czerstwą bułkę na kromki. Jeśli nie jest czerstwa należy ją opiec w piekarniku lub tosterze. Ułożyć połowę bułki w dużym garnku, posypać ją połową startego sera i zalać połową zupy. Na wierzch nałożyć resztę bułki, zalać resztą zupy a wierzch posypać serem. Wstawić na 20 minut do rozgrzanego piekarnika do 180ºC.
Cytrusowe tosty z malinami
Składniki:
2 jajka
100 ml mleka
skórka otarta z połówki cytryny
skórka otarta z połówki pomarańczy
1 łyżeczka cukru
4 kromki zerstwej chałki (3 cm każda kromka)
2 łyżki miodu
1 opakowanie mrożonych malin
klarowane maslo do smażenia
listki mięty do podania
Przygotowanie: Jajka rozbełtać i dokładnie wymieszać z mlekiem, skórką otartą z cytrusów i łyżeczką cukru. W mieszance mleczno-jajecznej namoczyć kromki chleba i smażyć na rozgrzanej patelni z masłem aż tosty będą złote. W tym czasie na dużej patelni rozgrzać 2 łyżki miodu, dodać opakowanie mrożonych malin. Smażyć aż maliny będą miękkie około 5-6 minut. Tosty podawać z ciepłymi malinami i listkami mięty.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN