Wellington w cieście francuskim z grzybami - przepis Sebastiana Olmy
Składniki:
- 1,5 kg polędwicy wołowej,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 250 g pieczarek,
- 100 g masła,
- gałązka świeżego tymianku,
- 100 ml wytrawnego białego wina,
- 12 plasterków prosciutto,
- 500 g ciasta francuskiego,
- trochę mąki do podsypania,
- 2 żółtka roztrzepane z łyżeczką wody,
- 6 zwykłych naleśników.
Przygotowanie:
Ułóż kilogram filetu wołowego na blasze do pieczenia, posmaruj łyżką oliwy z oliwek i dopraw pieprzem, następnie smaż na patelni przez 15 minut w przypadku średnio wysmażonego lub 20 minut w przypadku bardziej wysmażonego. Gdy wołowina ostygnie, posiekaj 250 g grzybów tak drobno, jak to możliwe. Możesz do tego użyć robota kuchennego, ale pamiętaj, aby posiekać grzyby pulsacyjnie, żeby nie zamieniły się w papkę. Na dużej patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy z oliwek i masło, potem smaż grzyby na średnim ogniu z dużą gałązką świeżego tymianku, przez około 10 minut, często mieszając, aż mieszanina będzie miękka. Dopraw mieszaninę grzybów, zalej 100 ml białego wytrawnego wina i gotuj przez około 10 minut, aż całe wino zostanie wchłonięte. Mieszanka powinna zachować swój kształt podczas mieszania. Zdejmij grzyby z patelni, aby ostygły, a tymianek wyrzuć. Wyłóż na dużą deskę do krojenia dwa kawałki folii spożywczej. Połóż 12 plasterków prosciutto na folii spożywczej, tak, by lekko nachodziły na siebie, w podwójnym rzędzie. Połóż połowę grzybów na prosciutto, następnie połóż na nim filet i rozłóż na nim resztę grzybów. Za pomocą krawędzi folii spożywczej obrysuj prosciutto wokół filetu, a następnie zwiń go w kształt kiełbasy, skręcając końce folii spożywczej, aby ją zacisnąć.
Później tą samą czynność powtórz z naleśnikiem. Posyp powierzchnię roboczą odrobiną mąki. Rozwałkuj jedną trzecią opakowania ciasta francuskiego o masie 500 g na pasek o wymiarach 18 x 30 cm i połóż na blasze do pieczenia z powłoką nieprzywierającą. Rozwałkuj pozostałą część opakowania ciasta francuskiego na wymiary około 28 x 36 cm. Odwiń filet z folii spożywczej i połóż go na środku mniejszego paska ciasta. Ubij 2 żółtka z łyżeczką wody i posmaruj brzegi ciasta oraz górę i boki zawiniętego fileta. Za pomocą wałka do ciasta ostrożnie unieś i ułóż większy kawałek ciasta na filecie, mocno dociskając do boków. Przytnij łączenia do krawędzi o długości około 4 cm. Uszczelnij brzeg krawędzią rączki widelca lub łyżki. Całość posmaruj żółtkiem i grzbietem noża zaznacz wołowinę Wellington długimi ukośnymi liniami, uważając, aby nie przeciąć ciasta. Schładzaj przez co najmniej 30 minut do 24 godzin. Rozgrzej piekarnik do 200 st. C/wentylator 180 st. C/gaz 6. Posmaruj Wellingtona odrobiną żółtka i smaż, aż będzie złocista i chrupiąca – 20–25 minut w przypadku średnio wysmażonej wołowiny, 30 minut w przypadku średnio wysmażonej wołowiny. Przed podaniem w grubych plasterkach odczekaj 10 minut.
Tajska zupa z kaczki - przepis Grzegorza Zawieruchy
Składniki:
- średniej wielkości kaczka,
- 12-15 ząbków czosnku,
- 10 lasek cynamonu,
- 8 gwiazdek anyżu,
- 2 łyżki ziaren czarnego pieprzu,
- mały korzeń galangal,
- 6 łyżeczek przyprawy chińskiej 5 smaków,
- pęczek kolendry,
- 2 kostki cukru palmowego,
- 70 ml sosu sojowego,
- 70 ml sosu sojowego sezonowanego,
- 70 ml słodkiego sosu sojowego.
Do podania:
- opakowanie makaronu ryżowego,
- 2 garście kiełków fasoli mung,
- szklanka selera naciowego pokrojonego w 1 cm kawałki.
Przyprawa zakwaszająca:
- 6 tajskich zielonych chili,
- ½ korzenia galangal,
- 5 ząbków czosnku,
- garść listków kolendry,
- 1/2 łyżeczki soli,
- 50 ml octu.
Garnisz:
- 6 ząbków czosnku,
- 3 łyżki oleju sezamowego,
- łyżka płatków suszonego chili.
Przygotowanie:
Kaczkę dokładnie umyj i wyłóż do garnka napełnionego zimną wodą. Ilość wody powinna być taka, jak na niedzielny rosół. Czosnek rozgnieć nożem, kolendrę grubo posiekaj, pieprz rozdrobnij, miażdżąc go nożem, galangal pokrój w plastry. Włóż do garnka z kaczką. Przyprawę 5 smaków, cukier palmowy, anyż i cynamon ułóż na gazie, pończosze lub lnianej ściereczce i dokładnie zawiąż, tworząc szczelną torebkę, którą następnie włóż do garnka. Podczas gotowania wywar pozostanie klarowny i nie trzeba będzie go przecedzać. Dolej sosy sojowe. Zupę gotuj 2-3 godziny na wolnym ogniu. Gdy kaczka będzie miękka, wyjmij ją. Oddziel mięso od kości, porcjując je. Usuń przyprawy z zupy. Wszystkie składniki włóż do blendera i dokładnie zmiksuj do powstania lekko płynnej pasty. W razie potrzeby, gdy będzie zbyt gęsta, można dolać odrobinę octu. Na patelnię wlej olej, włóż drobno posiekany czosnek i smaż. Gdy będzie brązowy, dodaj płatki chili oraz wymieszaj. Makaron ryżowy przyrządź według opisu na opakowaniu. Następnie wyłóż makaron ryżowy do głębokiej miski. Na wierzch dodaj kiełki sojowe, seler naciowy, kolendrę oraz ok. 2 łyżeczki mięsa z kaczki pokrojonego na kawałki. Całość zalej wywarem z kaczki. Na stole połóż przyprawę do zakwaszenia i garnisz z chili, by goście mogli serwować sobie według smaku.
Oliebollen, czyli niderlandzkie pączki - przepis Piotra Kucharskiego
Składniki:
- 200 g rodzynek,
- butelka ciemnego piwa,
- 360 ml mleka,
- 15 g świeżych drożdży,
- 50 g cukru,
- jajko,
- 25 g masła,
- 500 g mąki tortowej,
- 3/4 łyżeczki soli,
- duże jabłko,
- cukier puder do posypania,
- litr oleju do smażenia.
Przygotowanie:
Rodzynki zalej piwem i odstaw do nasiąknięcia na co najmniej godzinę. Odsącz je na sicie zachowując piwo. Lekko ciepłe mleko wymieszaj z drożdżami i cukrem, dodaj jajko i rozpuszczone masło. Dolej 140 ml piwa i dokładnie wymieszaj. Dodaj mąkę oraz sól. Wymieszaj całość na jednolitą masę bez gródek. Dodaj rodzynki oraz jabłko pokrojone w kostkę. Całość wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia na godzinę, aby ciasto podwoiło swoją objętość. W garnku rozgrzej olej do 170 st. C. Dwie łyżki zanurz ostrożnie w oleju i przy ich pomocy formuj małe pączki. Smaż przez około 5 minuty, aż pączki zrobią się złoto-brązowe.
Zobacz także:
- Dania idealne na karnawał. Przepisy Beaty Śniechowskiej
- Nie masz pomysłu na przekąskę? Wypróbuj smażone pierożki wonton w sam raz na karnawał
- Karnawał w kuchni - przepisy na słodkie i wytrawne przekąski
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Grzegorz Zawierucha, Sebastian Olma, Piotr Kucharski
Źródło zdjęcia głównego: Kinga Dyczewska / Dzień Dobry TVN