Jagnięcina to mięso, które pozyskiwane jest z jagniąt w wieku od 6 do 12 miesięcy. To chude, jasnoróżowe mięso, niezwykle delikatne i smaczne. Największą częścią tuszy, możliwą do kupienia w całości, jest udziec jagnięcy. Różnica między młodą baraniną a jagnięciną polega na tym, że ta pierwsza ma znacznie intensywniejszy zapach i smak. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, m. in. na to, jak dobrze przygotować jagnięcinę, by uzyskać pyszne danie.
Wartości odżywcze jagnięciny
Jagnięcina to jedno z najzdrowszych mięs. Posiada wiele cennych wartości odżywczych. Zawartość tłuszczu i kwasów nasyconych w jagnięcinie zależy od wieku i tuszy zwierzęcia. Mięso to cechuje się wysoką zawartością białka. Jest bogate także kwasy linolowe oraz orotowe, które m. in. pomagają obniżyć poziomu cholesterolu, mają właściwości antyutleniające i działają przeciwstarzeniowo. Mięso jagnięce jest również źródłem witamin z grupy B. Zawiera także znaczne ilości żelaza i cynku.
Jagnięcina – przepisy
Dostępnych jest niezliczona ilość przepisów na jagnięcinę, które możesz wykorzystać zarówno na co dzień, jak i na większe okazje. Należy pamiętać, że mięso to nie może być poddawane zbyt długiej obróbce termicznej. Najprostsze potrawy to steki oraz kotleciki jagnięce (także mielone lub z kością). Doskonałym pomysłem na obiad jest również jagnięcina pieczona lub z grilla. Z kolei dla osób, które unikają smażenia i chcą zmniejszyć kaloryczność dania, idealnym wyborem będzie duszona wersja tego mięsa. Przepisy na nią są szeroko dostępne i łatwe do przygotowania. Zastanawiasz się, jak marynować jagnięcinę oraz jakie wybrać do niej dodatki i przyprawy? Kluczem do sukcesu jest marynata, która sprawi, że mięso będzie kruche, delikatne i smaczne. Pamiętaj, że kawałki mięsa powinny być tej samej grubości. Ważne, by w całości znajdowały się one w zalewie. Przed marynowaniem, mocz jagnięcinę przez dobę w mleku/maślance, a następnie natrzyj ją przyprawami z odrobiną oliwy. Idealnym dodatkiem do potraw z jagnięciny jest wino. Jakie? Oczywiście czerwone, najlepiej wytrawne albo półwytrawne.
Przepis na jagnięcinę po angielsku
Składniki na 2 porcje:
- 250 g jagnięciny z kością,
- 2 ziemniaki,
- ½ selera,
- ½ marchewki,
- 1 ząbek czosnku,
- 2 łyżki oleju,
- ½ łyżki cukru,
- ½ łyżki oregano,
- ½ łyżeczki soli,
- 2 łyżki oliwy do smażenia,
- 1 łyżka wody.
Przygotowanie: Umyj jagnięcinę. Obierz pół marchwi i selera, pokrój na plastry, skrop łyżką oleju, dodaj sól, oregano i cukier. Odstaw do momentu, aż warzywa puszczą sok. Natrzyj mięso tymże sokiem, obłóż je warzywami, lekko posól i odstaw w chłodne miejsce. Rozgrzej piekarnik do 180oC. Oddziel mięso od warzyw. Posiekaj drobno czosnek, natrzyj nim jagnięcinę. Warzywa podsmaż na rozgrzanym tłuszczu. Ułóż je w naczyniu wraz z mięsem. Pokrój ziemniaki w łódeczki i dodaj do mięsa. Piecz przez 1 godz. w temperaturze 180oC. W czasie pieczenia, polewaj jagnięcinę powstającym sosem. Po tym czasie wyjmij pieczeń z piekarnika, pokrój na plastry. Sos, który powstał w czasie pieczenia, wymieszaj z 1 łyżką wody i zagotuj, a następnie polej nim przygotowane mięso.
Przepis na gulasz z jagnięciny
Składniki na 3 porcje:
- 500 g jagnięciny,
- 1 cebula,
- 1 ząbek czosnku,
- ½ cytryny,
- 1 marchew,
- 1 pietruszka,
- 3 gałązki świeżego tymianku,
- ½ łyżeczki miodu,
- 1 łyżka mąki pszennej,
- 100 ml wytrawnego wina czerwonego,
- 1 łyżka pasty pomidorowej,
- 25 ml sosu Worcestershire,
- ½ łyżeczki mielonego kminu rzymskiego,
- szczypta ostrej papryki, soli i pieprzu,
- olej do smażenia.
Przygotowanie: Posiekaj cebulę i czosnek. Obierz marchew i pietruszkę, pokrój w kostkę. Dopraw jagnięcinę solą i pieprzem, oprósz mąką. Podsmaż na rozgrzanym oleju, aż do uzyskania brązowego koloru. Następnie podsmaż warzywa i dodaj do mięsa. Na tej samej patelni podsmaż pastę pomidorową z ostrą papryką i kminem. Mięso z warzywami zalej winem, dodaj tymianek. Następnie dodaj pastę z przyprawami. Odparuj sos do ⅓ objętości, dolej wody, by przykryła mięso. Duś gulasz pod przykryciem, na wolnym ogniu przez około 2 godz. Dopraw solą, pieprzem, miodem i sosem. Dodaj sok z cytryny i startą skórkę.
Zobacz także:
- Jak przyrządzić gotowe warzywne burgery? Przepisy Grzegorza Zawieruchy
- Najlepsze przepisy z serem halloumi. Koniecznie wypróbuj na obiad
- Jakie właściwości ma jagnięcina? Proste przepisy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Diana Miller/Getty Images