Bigos - danie na święta czy karnawał?
Historia polskiego ma bigosu ma już ładnych kilkaset lat. Tradycyjny jednogarnkowiec gotowany jest przede wszystkim w okresie zimowym na specjalne okazje. Skąd pochodzi ta potrawa?
- Wszyscy myślą, że to polskie danie. Kiedy słyszymy, że podłącza się Litwa, Łotwa i Ukraina to mówimy, że to oni podszyli się pod nas. Mówi się też, że bigos wywodzi się z kuchni niemieckiej - wskazywał Robert Sowa.
- Każdy przyjmuje swoją wersję, ale dla mnie na wigilię dania z kapustą to pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem i kapusta z grzybami. Po świętach, kiedy zostanie nam trochę boczku itd., robimy bigos. To danie, powiedziałbym, karnawałowe - dodał szef kuchni.
Przepis Roberta Sowy na bigos idealny
Gość Dzień Dobry TVN nie ma wątpliwości, że prawdziwy bigos musi być tłusty, kwaśny i robiony na dobrym mięsie. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy doglądać go przez kilka dni.
- Dla mnie dobry i polski bigos ma w sobie 70 proc. kwaśnej kapusty, 30 słodkiej. Bigos ma być kwaśny. Do tego cebula, ząbek czosnku, kawałek aromatycznej kiełbasy suchej, np. myśliwska albo jałowcowa. Bigos ma być też tłusty - tłumaczył Robert Sowa.
- Bigos przygotowujemy 3 dni, podlewając go rosołem, ewentualnie czerwonym winem. Dorzucamy liść laurowy, pieprz, ziele angielskie. Niektórzy też dodają jałowiec - wymieniał.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie żyje Shawn Barber. Mistrz świata w skoku o tyczce miał 29 lat
- W domu u Piotra Trojana. Jego artystyczny salon robi wrażenie
- Mocne słowa Marianny Gierszewskiej. Fanka: "Aż mam dreszcze, jak to czytam"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News